universite yatay gecis nasil yapilir?

Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir.

Üniversite değiştirmek için ne yapılmalı?

Yatay Geçiş Şartları

 • Okuduğunuz üniversitede alttan kalan dersinizin olmaması gerekir.
 • Okuduğunuz bölümde not ortalamanız 4.00 üzerinden en az 2.00 olmalı
 • Üniversiteye yerleştiğiniz yıl geçmek istediğiniz üniversite ile almış olduğunuz puan arasında maksimum -+15 puan olmalıdır.
 • Yatay geçişte YKS puan önemli mi?

  Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak isteyen öğrencinin, üniversiteye kayıt olduğu yılki ÖSYS puanının, geçmek istediği programın sınava girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekecek. Başvurularda bunun dışında başka şart aranmayacak.

  Yatay geçiş için ne yapmam gerek?

  -Hiçbir disiplin cezası almamış olması, -Alt sınıf/sınıflardan tüm derslerini başarmış olması gerekir (29/7/2010 tarihli Senato Kararı). Yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 veya eşdeğeri olması gerekir.

  Üniversiteler arası yatay geçiş ne zaman yapılır?

  Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

  2 yıllık yatay geçiş ne zaman?

  Ön lisans programlarında (2 yıllık) ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için; lisans programlarıda ise (4 yıllık) ilk yıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz. Başvuru zamanı: Başvurular genellikle yaz aylarında yapılır.

  Birinci sınıfta yatay geçiş olur mu?

  Üniversite 1.sınıfta yatay geçiş yapılmamaktadır. Üniversitede yatay geçiş yapmak için 2. Ve 3. Sınıflarda mümkündür.

  See also:  universite sinavlarina nasil hazirlanir?

  Yatay geçişte hangi puana bakılır?

  Merkezi yatay geçişte sizin not ortalamanıza bakılmadan geçiş hakkınız bulunmaktadır. Tek kriter yerleştiniz yılın ÖSYS puanınızın geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanından daha yüksek olması gerekmektedir. MYP ile yatay geçişte önemli noktalardan biri de bulunduğunuz yıldan bir önceki yılın taban puanlarıdır.

  Yatay geçişte hangi ortalamaya bakılır?

  Genellikle ortalamanın üstünde bir yüzde ile sıralama puanları belirlenir. Başvuru yapacağınız okulun yatay geçiş yönetmeliğini okuduğunuzda bu yüzdelikler orada yazar. Genellikle okullarımızda %40 dönem ortalamasına bakılırken %60 üniversite sonucunuza bakılır ve size puanlar verilir.

  Yatay geçiş yapmak için agno kaç olmalı?

  Öğrencinin kurumlararası yatay geçiş başvurusu yapabilmesi için yatay geçiş başvurusu yapacağı yarıyıla kadar müfredatındaki tüm dersleri almış ve başarıyla tamamlamış olması gerekir. Öğrencinin yatay geçiş başvurusu yapabilmesi için Akademik Genel Not Ortalamasının (AGNO)en az 3,25/4,00 olması gerekir.

  Kimler yatay geçiş yapamaz?

  Öğrencinin genel not ortalaması ya da merkezi yerleştirmede aldığı puanın yanında yetenek sınavlarından da başarı ile ayrılması gerekmektedir. Ayrıca özel yetenek sınavı ile öğrenci alınan diploma programlarından, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan diploma programlarına yatay geçiş yapılamaz.

  Yatay geçiş başvurusu nereye yapılır?

  Yatay geçiş için istenen belgeler eksiksiz bir şekilde topladıktan sonra ya üniversitenin öğrenci işlerine veya bölümün öğrenci işlerine (bunu üniversite belirleyecek) bizzat giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Bazı üniversitelere online olarak başvuru yapılabiliyor.

  Yatay geçiş ne zaman yapılır 2022?

  2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı için yatay geçiş başvuruları 27 Aralık 2021 – 28 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Adayların, Başvuru Formunu doldurup ıslak imzalı olarak ve formda belirtilen evraklarla birlikte şahsen veya posta ile Enstitü Sekreterliğine teslim etmesi gerekmektedir.

  See also:  Izmir Karabağlar Su Kesintisi Ne Kadar Sürecek?

  Programlar arası yatay geçiş ne zaman yapılır?

  MADDE 7 – (1) Diploma programları arasında yatay geçiş başvuruları, sadece ilan edilen süre içerisinde yapılır. (2) (Değişik:RG-21/12/2019-30985) Bu Yönetmelikteki şartlara ilave olarak yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde üniversite senatolarınca ayrıca kullanılacak kriterler belirlenebilir.

  Hangi bölümler arasında yatay geçiş yapılabilir?

  Yatay geçiş, bir üniversitenin bir bölümünde eğitim gören öğrencinin eğitimine başka bir üniversitede farklı bölümde veya başka bir üniversitede aynı bölümde devam etmesini sağlayan sistemdir. Yatay geçiş; öğrencinin not ortalaması, ÖSYM puanı vb. şartları taşıması durumunda tüm sınıflarda yapılabilmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector