universite degistirmek nasil oluyor?

Yatay Geçiş Şartları

 1. Okuduğunuz üniversitede alttan kalan dersinizin olmaması gerekir.
 2. Okuduğunuz bölümde not ortalamanız 4.00 üzerinden en az 2.00 olmalı
 3. Üniversiteye yerleştiğiniz yıl geçmek istediğiniz üniversite ile almış olduğunuz puan arasında maksimum -+15 puan olmalıdır.

Bir üniversiteden başka bir üniversiteye geçiş nasıl olur?

Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir.

Üniversiteler arası yatay geçiş ne zaman yapılır?

Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

2 yıllık üniversitelerde yatay geçiş var mı?

(6) Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programın taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Bu şartları sağlayan adaylar, önlisans programlardan lisans programlarına, lisans programlarından önlisans programlarına da yatay geçiş yapılabilir.

Bölümler arası geçiş nasıl oluyor?

Bölümler Arası Yatay Geçiş Şartları

* Üniversite not ortalamasının 2.00’dan yüksek olması gerekir. * Gireceği bölümün aldığı puan türüne göre puanının – 15 yada +15 puan sınırı arasında olması gerekir. Puan sınırında kişinin yerleştirildiği süreç baz alınır. * Yatay geçişe başvurular LYS’den 1 ay önce başlar.

Hangi bölümler arasında yatay geçiş yapılabilir?

Cevap 2 – Fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulunun kendi bünyesindeki veya üniversite içinde yer alan diğer fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulunun bünyesindeki eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir.

See also:  Özel Eğitim Okulları Ne Zaman Açılacak?

Devlet üniversitesinden özel üniversiteye geçiş nasıl yapılır?

Devlet üniversitelerinden özel üniversitelere ya da özel üniversitelerden devlet üniversitelere yatay geçiş noktasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat bazı özel üniversitelerin geçişi engellemek için transkriptleri yatay geçiş başvuru tarihlerinden sonraya bıraktıkları da konuşulanlar arasındadır.

Yatay geçiş ne zaman 2022?

2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı için yatay geçiş başvuruları 27 Aralık 2021 – 28 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Adayların, Başvuru Formunu doldurup ıslak imzalı olarak ve formda belirtilen evraklarla birlikte şahsen veya posta ile Enstitü Sekreterliğine teslim etmesi gerekmektedir.

YKS puanı ile yatay geçiş ne zaman yapılır?

MYP’ye ile ne zaman yatay geçiş yapabilirim? Merkezi Yerleştirme Puanıyla hem güz hem de bahar döneminde yatay geçiş yapabilirsiniz. Güz döneminde üniversiteler genellikle ağustos ayında belirlenen tarihlerde başvuru alırken bahar döneminde ise başvurular ocak ve şubat aylarında yapılmaktadır.

Programlar arası yatay geçiş ne zaman yapılır?

MADDE 7 – (1) Diploma programları arasında yatay geçiş başvuruları, sadece ilan edilen süre içerisinde yapılır. (2) (Değişik:RG-21/12/2019-30985) Bu Yönetmelikteki şartlara ilave olarak yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde üniversite senatolarınca ayrıca kullanılacak kriterler belirlenebilir.

Ön lisans yatay geçiş nasıl yapılır?

Önlisans Öğrencileri Aralık Ocak aylarında bahar dönemi için Haziran- Temmuz ayları için Güz dönemi için yatay geçiş başvurusunda bulunabilir. Yatay geçiş başvuru kriterleri için not ortalamasının en az 2.00/4.00 üzerinden olması gerekir. Diğer koşullar Üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Önlisans yatay geçiş kaçıncı sınıfta yapılır?

Bunun dışında hazırlık sınıfı dâhil her sınıfta yatay geçiş mümkündür. – Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ile birinci sınıfın ikinci yarıyılına başlarken ve ikinci sınıfın ilk yarıyılına (üçüncü yarıyıla) başlarken yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama ile yatay geçiş yapılamamaktadır.

See also:  Okul Ne Zaman Tatil?

Yatay geçişle 4 yıllığa geçilir mi?

YÖK, YATAY GEÇİŞİN YENİ ŞARTLARINI 20 MADDEDE ÖZETLEDİ

Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanlarının, başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekecek Öğrenciler, yerleştirme puanlarını sağladığı takdirde 2 yıllıktan 4 yıllık eğitime geçebilecek

Farklı bir bölüme yatay geçiş yapılır mı?

Üniversiteye yerleştikten sonra isterseniz tekrar üniversite sınavına girmeden de okuduğunuz bölüm değiştirmek mümkün. Bu geçişlere de programlar arası yatay geçiş deniliyor. Bu geçişi okuduğunuz üniversitede başka bir bölüme geçerek de yapabilirsiniz. Buna da kurum için yatay geçiş deniliyor.

Yatay geçiş yapmak için ne gerekli?

YATAY GEÇİŞ YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi.
 • Not Durum Belgesi/Transkript (Kapalı zarf içerisinde teslim edilmelidir.
 • Ders İçerikleri.
 • ÖSYS Sonuç Belgesi (Kayıtlı olduğu programdan farklı bir programa müracaat edeceklerden LYS/ YKS sonuç belgesi)
 • Öğrenci Belgesi.
 • Disiplin Belgesi.
 • 3 sınıf bittikten sonra yatay geçiş yapılır mı?

  Eğer 4 yıllık eğitim veren lisans bölümünde okuyorsanız yalnızca 3, 4, 5 ve 6.yarıyıllarda ortalama ile yatay geçiş yapabilirsiniz. 5 yıllık eğitim veren lisans bölümünde yalnızca 2, 3, ve 4.sınıfta geçiş yapabilirsiniz. Eğitim yılı 2 yarıyıldan ve toplamda 10 yarıyıldan oluşmaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector