universite degisikligi nasil yapilir?

Yatay Geçiş Şartları

 1. Okuduğunuz üniversitede alttan kalan dersinizin olmaması gerekir.
 2. Okuduğunuz bölümde not ortalamanız 4.00 üzerinden en az 2.00 olmalı
 3. Üniversiteye yerleştiğiniz yıl geçmek istediğiniz üniversite ile almış olduğunuz puan arasında maksimum -+15 puan olmalıdır.

Başka bir üniversiteye geçiş nasıl yapılır?

Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir.

Bölümler arası geçiş nasıl oluyor?

Bölümler Arası Yatay Geçiş Şartları

* Üniversite not ortalamasının 2.00’dan yüksek olması gerekir. * Gireceği bölümün aldığı puan türüne göre puanının – 15 yada +15 puan sınırı arasında olması gerekir. Puan sınırında kişinin yerleştirildiği süreç baz alınır. * Yatay geçişe başvurular LYS’den 1 ay önce başlar.

Üniversiteler arası yatay geçiş ne zaman yapılır?

Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

2 yıllık üniversitelerde yatay geçiş var mı?

(6) Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programın taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Bu şartları sağlayan adaylar, önlisans programlardan lisans programlarına, lisans programlarından önlisans programlarına da yatay geçiş yapılabilir.

Hangi bölümler arasında yatay geçiş yapılabilir?

Cevap 2 – Fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulunun kendi bünyesindeki veya üniversite içinde yer alan diğer fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulunun bünyesindeki eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir.

See also:  Izmir Afyon Otobüs Bileti Ne Kadar?

Her üniversitede yatay geçiş var mı?

Evet, her iki şekilde de yatay geçiş yapabilirsiniz. Yatay geçişlerde üniversiteler özel-devlet diye değil Yurt İçi – Yurt Dışı diye ayrılmaktadır. Fakat bazı üniversitelerde bazı bölümlere sadece anlaşmalı üniversitelerden(ya da vakıf dışı) yatay geçiş kabul edilmektedir.

Farklı bir bölüme yatay geçiş yapılır mı?

Üniversiteye yerleştikten sonra isterseniz tekrar üniversite sınavına girmeden de okuduğunuz bölüm değiştirmek mümkün. Bu geçişlere de programlar arası yatay geçiş deniliyor. Bu geçişi okuduğunuz üniversitede başka bir bölüme geçerek de yapabilirsiniz. Buna da kurum için yatay geçiş deniliyor.

2 yıllık üniversite yatay geçiş nasıl yapılır?

Ön lisans programlarında (2 yıllık) ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için; lisans programlarıda ise (4 yıllık) ilk yıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz. Başvuru zamanı: Başvurular genellikle yaz aylarında yapılır. Her üniversite kendi başvuru tarihini belirler ve bunu web sitesinde yayınlar.

Yatay geçiş yapmak için ne gerekli?

YATAY GEÇİŞ YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi.
 • Not Durum Belgesi/Transkript (Kapalı zarf içerisinde teslim edilmelidir.
 • Ders İçerikleri.
 • ÖSYS Sonuç Belgesi (Kayıtlı olduğu programdan farklı bir programa müracaat edeceklerden LYS/ YKS sonuç belgesi)
 • Öğrenci Belgesi.
 • Disiplin Belgesi.
 • Yatay geçiş ne zaman yapılır 2022?

  2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı için yatay geçiş başvuruları 27 Aralık 2021 – 28 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Adayların, Başvuru Formunu doldurup ıslak imzalı olarak ve formda belirtilen evraklarla birlikte şahsen veya posta ile Enstitü Sekreterliğine teslim etmesi gerekmektedir.

  YKS puanı ile yatay geçiş ne zaman yapılır?

  MYP’ye ile ne zaman yatay geçiş yapabilirim? Merkezi Yerleştirme Puanıyla hem güz hem de bahar döneminde yatay geçiş yapabilirsiniz. Güz döneminde üniversiteler genellikle ağustos ayında belirlenen tarihlerde başvuru alırken bahar döneminde ise başvurular ocak ve şubat aylarında yapılmaktadır.

  See also:  Interaktif Eğitim Ne Demek?

  Programlar arası yatay geçiş ne zaman yapılır?

  MADDE 7 – (1) Diploma programları arasında yatay geçiş başvuruları, sadece ilan edilen süre içerisinde yapılır. (2) (Değişik:RG-21/12/2019-30985) Bu Yönetmelikteki şartlara ilave olarak yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde üniversite senatolarınca ayrıca kullanılacak kriterler belirlenebilir.

  Önlisans yatay geçiş kaçıncı sınıfta yapılır?

  Bunun dışında hazırlık sınıfı dâhil her sınıfta yatay geçiş mümkündür. – Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ile birinci sınıfın ikinci yarıyılına başlarken ve ikinci sınıfın ilk yarıyılına (üçüncü yarıyıla) başlarken yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama ile yatay geçiş yapılamamaktadır.

  Önlisanstan lisansa yatay geçiş var mi?

  Bir öğrencinin kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu içindeki aynı düzeydeki diğer diploma programlarına geçişini ifade eder. Eşdeğer düzeyde diploma programlarına (ön lisanstan, Ön lisans programlarına; lisans Programlarından lisans programlarına) belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir.

  Yatay geçiş nedir ve nasıl yapılır?

  Yatay geçiş; bir öğrencinin kayıtlı olduğu üniversite programından başka bir üniversitenin benzer bir programına geçme işlemidir. Üniversiteyi kazanan ve belli nedenlerden ötürü okuduğu bölümü ya da üniversiteyi değiştirmek isteyen öğrencilere kolaylık sağlayan bir uygulama.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector