oryantasyon universite ne demek?

Üniversite Oryantasyon Programı Nedir? Üniversiteye yeni kayıt yaptırmış öğrencileri, ders programlarına başlamadan önce üniversitenin işleyişi, akademinin dışında faaliyet gösteren birimleri, yerleşkeler ve öğrencilerin faydalanabilecek alanları ile ilgili bilgileri paylaşmak üzere hazırlanan programlardır.

Üniversite oryantasyon önemli mi?

Oryantasyon programları, genel olarak üniversiteye yeni katılan öğrencilerin uyum sürecini hızlandırmayı hedefler. Kabul edildiğiniz üniversitenin sosyal ve akademik imkanlarının tamamını hızlıca tanımanızı sağlar. Okulda karşılaşacağınız her türlü şeye hızlı bir bakış şansı verir.

Üniversite oryantasyon ne zaman yapılır?

Üniversiteyi Tanıma (Oryantasyon) Programı, her akademik yılın başında, Eylül-Ekim aylarında okula yeni başlayan öğrencilerin üniversiteyi ve sistemi yakından tanıması için Halkla İlişkiler ve Öğrenci Dekanlığı tarafından düzenlenip uygulanır.

Oryantasyon kaç saat sürer?

İşbaşı/oryantasyon eğitimleri her çalışan için 2 saaten az olamaz ve bu eğitimlerin süreleri Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin süresinden düşülemez.

Oryantasyon ne zaman yapılır?

İşletmeye yeni giren ya da şirket içerisinde bölüm değiştiren personele işe başlama öncesi veya işe girdiği ilk günlerde uygulanan eğitimlere oryantasyon eğitimi adı verilir.Bu eğitimin amacı; personelin işin gerektirdiği tutum ve bilgileri edinmesinin, düşünsel ve bedensel becerilerin kazanmasının ve bu şekilde kısa

Oryantasyon eğitimi zorunlu mu?

“İşe başlama eğitimleri” zorunlu!

İşveren, çalışmaya başlamadan önce işe başlama eğitimi almasını sağlamakla yükümlüdür. Bu eğitimler işverence veya işveren tarafından görevlendirilen bilgi sahibi ve deneyimli çalışanlarca verilebilir. İşe başlama eğitimi her çalışan için en az iki saat olarak düzenlenmelidir.

Üniversite oryantasyon haftası nedir?

Yeni işin veya okulun gereği olarak, yeni bilgilerin edinilmesi, düşünsel ve bedensel becerilerin kazandırılması maksadıyla uygulanan eğitsel programlardır. Bu eğitim süresi, farklı etmenlerle değişiklik göstermektedir. Ortalama oryantasyon süresi 1 hafta ile 8 hafta arasıdır.

See also:  Okullar Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

Oryantasyon süreci ne kadar sürer?

Oryantasyon süresi genellikle 2 hafta ile 6 ay arasında değişkenlik gösterebilir bu tamamen şirketin dinamiğine bağlı bir durumdur. Oryantasyon sürecinin faydaları nelerdir? Oryantasyon süreci ne kadar verimli geçerse çalışanın işe uyumu da o kadar kolay olur.

Oryantasyon programı nasıl yapılır?

5 Adımda Etkili Oryantasyon Planı

 1. E-posta ve diğer araçlar için erişim bilgileri.
 2. Ofise varış saati, çalışma saatleri, ofise ulaşım için google map linki.
 3. Şirket kültürünün anlatan bir doküman veya video.
 4. İlk haftanın oryantasyon planı
 5. Faydalı olacak dokümanlar, kitap ve makale önerileri.

Etkili bir oryantasyon süreci kaç aşamadan oluşur?

“Oryantasyon eğitimi nasıl yapılır?” diye sorulduğunda karşımıza iki aşamalı bir süreç çıkıyor. Programdaki çalışanı kuruma alıştırma süreci İnsan Kaynakları Departmanı ile yürütülürken, işe ve mesai arkadaşlarına alışma süreci ise oryantasyonun sorumlusu ya da yöneticisi tarafından gerçekleştiriliyor.

Oryantasyon süreci nasıl olmalı?

İşte İnsan Kaynakları uzmanları için doğru oryantasyon ipuçları:

 1. Plan yapın. Yeni çalışana doğru oryantasyon vermenin ilk adımı plan yapmaktan geçiyor.
 2. Çalışanı bekletmeyin.
 3. Oryantasyon öncesi çalışanı bilgilendirin.
 4. Çalışanların rahat etmesini sağlayın.
 5. Dürüst olun.
 6. Çalışanların hemen işe koyulmasını beklemeyin.

Oryantasyon belgesiyle ne yapılır?

Usta öğretici oryantasyon belgesi, belge sahibinin mesleğini farklı kişilere öğretebileceğini gösteren belgedir. Bu belge ile halk eğitim merkezlerinde yarı zamanlı öğretmenlik yapılacağı gibi kadrolu öğretmenlik yapmak da mümkündür.

Üniversite oryantasyon haftasında neler yapılır?

İlk hafta ders olmaz uyum programını açıklarlar. 3 gün sürer. üçüncü gün tandoğandan anıtkabire yürünür ziyaret sonra bitirilir. Eline bir kağıt verirler üzerinde program yazar. o kağıtta katıldığın her etkinlik için asistanlar imza atarlar sonra o kağıdı öğrenci işlerine teslim edersin.

Oryantasyon eğitiminde neler yer almalı?

Oryantasyon eğitimi şu konuları kapsayabilir: İşletmenin tarihçesi, işletme ürünlerinin/hizmetleri, organizasyon şeması ve bölümler, işletme kültürü, değerler, işletmenin vizyonu, ücret sistemi ve prosedürü, ödüllendirme, bireysel öneri sistemi, sağlık hizmetleri, güvenlik bilgileri, yangın çıkışları, acil çıkışlar ve

See also:  Ygs Puanına Okul Puanı Nasıl Ekleniyor?

Oryantasyon eğitimi kimlere verilir?

Yeni çalışanın yöneticilerle, çalışma arkadaşlarıyla, İnsan Kaynakları Bölümü çalışanlarıyla, iş yeri hekimiyle, eğitmenlerle, pozisyonu gereği çok fazla iletişimde olabileceği bölüm çalışanlarıyla tanıştırılması da temel oryantasyon kapsamında gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector