Okul Nasıl Olmalı?

Yıllardır edindiğim izlenimler neticesinde;

 1. Ulaşım sorunu olmayan.
 2. Yeterli dersliğe sahip olan.
 3. çevre düzenlemesi yapılmış olan (etrafı çevrili, yeşillendirilmiş ve bunların koruma altına alındığı)
 4. spor salonu bulunan.

Etkili bir okul nasıl olmalı?

Etkili okulların temel özellikleri; liderlik, paylaşılan vizyon ve hedefler, düzenli öğrenme ortamı, öğrenmeye vurgu, amaçlı öğretme, yüksek beklentiler, öğrenci gelişimini izleme, pozitif pekiştirme, okul yaşamına öğrenciyi dahil etme, pozitif ev – okul işbirliği, okulun öğrenen organizasyon olmasını sağlayan

Okulun çevresi nasıl olmalıdır?

Okul ile çevre uyumlu olmalıdır. Okul içinden bulunduğu çevreyi ne kadar iyi tanır ve yapısını ne kadar iyi öğrenirse eğitim kalitesi de o kadar artmaktadır. Okul çevre ilişkisi programlı olarak düzenlenmelidir. Okul ve çevre ortak bir paydada buluşturulmalı ve ortak projeler yapılmalıdır.

Ideal okul binası nasıl olmalı?

Okullar kampüs gibi, en az üç bağımsız blok halinde inşa edilmelidir. Okul binası dışında bağımsız spor salonları ve konferans salonları bulunmalıdır. Bodrum katları spor salonu, yemekhane veya seminer salonu olarak kullanılmamalı. Bodrum katı hariç en fazla iki katlı olarak planlanmalıdır.

Bir okulu ne iyi yapar?

Nasıl İyi Bir Okul Olunur?

 1. İyi bir okul, personeline yatırım yapar.
 2. İyi bir okul, performansı baz alır.
 3. 3. İyi bir okul, yönetici ve öğretmenin arkasında durur.
 4. İyi bir okul, eğitim teknolojilerini yakından takip eder.
 5. 5. İyi bir okul, kendilerine uygun eğitimciyi arar.
 6. 6. İyi bir okul, personele güven verir.

Iyi bir okulun özellikleri nelerdir?

İyi okul; öğrencilerin bilgi, beceri, yetenek ve gelişim alanlarını destekleyen okuldur. Bu okullarda demokratik ve hoşgörülü bir iletişim hakimdir, öğrencinin güven içerisinde olması, çok yönlü yetişmesi ve öğrenme stiline uygun eğitim alması önceliklidir.

See also:  Izmir Çevresinde Nerede Kar Var?

Etkili okulun ve etkili öğretmenin özellikleri nelerdir?

Etkili öğretmenin 7 önemli özelliği

 • Alan bilgisi güçlü olmalı
 • Derin düşündürme becerisi olmalı
 • Pozitif ve motive edici bir enerjisi olmalı
 • Espri algılama ve yapma yeteneği olmalı
 • İnsani değerleri yüksek olmalı
 • Espri algılama ve yapma yeteneği olmalı
 • Öfke kontrolü güçlü olmalı
 • Pratik zekaya sahip olmalı
 • Okul çevre işbirliği nedir?

  Okul-Aile İşbirliği, Eğitimsel değerlere dayalı olarak,aileleri,öğretmenleri,yöneticileri ve öğrencileri bir araya getirerek eğitim ihtiyaçlarının uygun biçimde karşılanması için, bu grupların birbirlerinden neler bekleyebilecekleri ve birbirlerine nasıl yardım edecekleri konusunda görüş birliği sağlarlar.

  Okul özel bir çevre midir?

  Okul, eğitim sisteminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda öğrencilere bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı yapay ve özel bir ortamdır. Bu yapay ortam çevrenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak, olumlu etkileri ise pekiştirmek için geliştirilmiştir (Balay, 2014; Balcı, 2005).

  Anaokulu binası nasıl olmalı?

  Bina: Okul, şehir trafiğinden, sesten uzakta ve yeşiller içinde olmalı. İdeal olan okulun tek katlı olmasıdır. Eğer iki katlıysa güvenlik açısından merdienler geniş ve parmaklıklı olmalı.

  Ideal lise nasıl olmalı?

  İyi bir lise, topluma faydalı, toplumsal değerleri gözeten, etkili iletişim becerileri edinmiş, değişime uyum sağlayabilen, öğrenme kaynaklarına erişme ve bunlardan etkin bir şekilde yararlanma becerilerini kazanmış, bilgi iletişim teknolojilerini verimli kullanabilen, kendisiyle ve toplumla barışık, inisiyatif alan,

  Okul özellikleri neler olmalı?

  Okul formal eğitim veren bir kurumdur, kontrollü bir ortamdır. Okulda önceden planlanan programlar çerçevesinde, belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda planlı ve programlı bir şekilde öğretmen nezaretinde eğitim ve öğretim faaliyeti yapılır.

  Okula gitmek neden önemli?

  Okul bütün çocuklar ve bütün anne babalar için önemlidir. Bir çocuğun okula başlayacak olması; onun evden ilk kez uzaklaşması, ilk kez ailesinden farklı bir ortama girmesi ve ilk kez kuralları olan bir sosyal gruba dahil olması demektir. Bu yönleriyle hem aile hem de çocuk için heyecan vericidir.

  See also:  Bursa Iznik'E Nasıl Gidilir?

  Okul neden önemli?

  Okul çocukların psikolojik gelişimleri için de önemli bir yapı taşıdır. Çocukların ailelerinde başlayan eğitim süreci okul ortamında buldukları sosyalleşme imkânı sayesinde gelişir. Başarı odaklı bir toplumda yaşayan çocuk başarıyı nasıl elde edebileceğini okuldan öğrenebilir.

  Okulun amacı ne olmalı?

  Okulun öncelikli amacı öğrencilere bilgi aktarırken onları hayata hazırlamak ve verilen bilgilerin günlük hayatta ne kadar işlerine yarayabileceğini göstermek olmaktadır. Okula devam eden bir öğrenci okulda öğretmenlerinden ya da arkadaşlarından öğrendiği bir bilgiyi günlük hayatta kullanabilmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector