Okul Fobisi Nasıl Tedavi Edilir?

Okul fobisinin tedavisi çoğu zaman uzman bir psikolog ya da terapist tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu gibi durumlarda sorunun temel kaynağı hakkında araştırmalar yapan uzmanlar, çeşitli terapiler gerçekleştirerek sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olmaktadır.
Okul Fobisi, nedenleri, tedavi ve çözümü Öğretmeni ile sıkı bir iş birliğine gidilerek sınıf içi olumsuz faktörlerin (oturum şekli, arkadaş grubu) giderilmesi gerekir. Çocuk korkularını açığa vurdukça ve okuldan korksa da gitmeye devam ediyorsa övülmeli, ödüllendirilmelidir.

Okul fobisi nasıl Atlatilir?

Çocuk desteklenmeli, okula birlikte gidilmeli ve içeri girilmelidir. Orada onu beklemek ve buna belirli bir süre devam etmek çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur. Bu süreçte ebeveynin çocuğunu takdir etmeyi, okula gittiği için onu onurlandırarak ödüllendirmeyi ihmal etmemesi gerekir.

Okul fobisi ne kadar sürer?

Okul korkusu çocuğun çeşitli nedenlerle 3 günden daha fazla süre okula gitmek istememesi, gitmeden önce çok söylenmesi, okula gittiğinde de eve gitmek için çok ısrarcı olması durumudur. Bu durum 1-2 hafta da sürebilir. Okul korkusunun nedeni nedir? Çocuktan çocuğa değişir ama birkaç nedeni var.

Kızım okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım?

Okula karşı direncin belirtilerini tanıyarak, sorun daha da kemikleşmeden önlem alın. Çocuğunuzla sık sık konuşarak okula gitmek ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz duygu ve düşüncelerini dile getirmesine yardımcı olun.

Okul fobisi nasıl anlaşılır?

Okul fobisinin tipik özellikleri arasında; sıkıntı, ağlama, sinirlilik, uykusuzluk, saldırganlık, baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık sayılabilir. Tepkiler okul saatleri yaklaştığında daha da artar. Bu şikayetler en sık okulların açıldığı zamanlarda yaşanır.

Okul korkusu yaşayan çocuğa nasıl davranmalı?

Bu durumlarda çocuğunuza karşı anlayışlı olun. Korkularını bastıran ya da korkularına alaycı şekilde yaklaşan bir tavır içinde olmayın. Ayrıca öğretmen ya da okulla korkutmak, fobi yaşamasına neden olacağı için bu gibi tavırlardan kaçının.

See also:  Izmir Iftar Vakti Ne Kadar Kaldı?

Okul korkusu neden oluşur?

Çocuğun ebeveynlerden birini veya başka bir yakınını kaybetmesi, aileden birinin hastaneye yatması, Anne-babanın uzun süren geçimsizlikleri, Okulda öğretmen ya da arkadaşlarınca küçük düşürülme, korkutulma, Ailede sosyo-ekonomik kriz halleri gibi nedenlerle çocuklarda okul korkusu gelişebilir.

Okulda çocuğun sosyalleşmesi için ne yapmalı?

Çocuğun ilgi ve yeteneğine göre boş zaman etkinlikleri yaratılmalı. Spor aktiviteler, müzik ve enstürman çalma, kitap okuma, doğayı tanıma, resim yapma gibi etkinlikler bir yandan çocuğun sosyalleşmesini sağlarken bir yandan da fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimini de destekleyecektir.

Okul fobisi mi?

Duygu Dinçer bu tür karışıklıklardan kaçınmak için okul fobisinin ne olduğunu şöyle açıklıyor: “Okul fobisi kendisini rahatsız eden bir durumdan ötürü çocuğun okula gitmekten kaygı ve korku duymasıdır. Buna okul reddi de denebilir. Tabi bu reddedişi, okuldan kaytarma isteği ile karıştırmamak gerekiyor.

Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğun olumlu davranışları desteklenmeli ve motive edilmelidir. Anne babaların tutarlı ve kararlı olmaları, çocukla ilgili alınan kararlarda söz birliği içerisinde olmaları problemin aşılmasında etkilidir. Çocuğun okula gitmek istememesi karşısında aile net bir şekilde okula gitmesi gerektiğini söylemelidir.

Okumak istemeyen Ergene ne yapmalı?

Okula gitmek istemeyen ergen ve çocuklarda, duygularla ilgili meseleler ön plandadır. Öfkeyle bağrışmadan önce tek yapılması gereken bu konuyu uygun zamanda çözme ve konuşma konusunda çocuğunuzla anlaşma yapmaktır. Altında yatan sebebi sakince keşfetmek ve güvenerek sizinle paylaşımda bulunabilmesi için bu gereklidir.

Çocuğun okulu sevmesi için ne yapmalıyım?

Çocuklara Okulu Sevdirmenin Yolları

  1. 1.Tedirgin Görünmeyin.
  2. 2.Evden Çıkmadan Önce.
  3. 3.Okula Gitmemek Gibi Bir Seçeneği Olmadığını Anlamasını Sağlayın.
  4. 4.Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Karşılaştırmayın.
  5. 5.Okul Hakkında Sorular Sorun Ama Sorguya Çekmeyin.
  6. 6.Çocuğunuzun Sıkıntılarını Kendisinin Yanında Başkalarıyla Paylaşmayın.
See also:  Izmir Afyon Otobüs Bileti Ne Kadar?

Oikophobia nedir?

Oikophobia. Evden veya evin içerisindeki ev aletlerinden korkmak

Sosyal fobi nasıl ortaya çıkar?

Sosyal fobi, diğer insanlarla etkileşimi içeren toplumsal durumlarda ortaya çıkan kaygı bozukluğudur. Rahatsızlık diğer insanlar tarafından olumsuz değerlendirilme ve küçük düşme korkusundan kaynaklanır. Sosyal anksiyete bozukluğu olarak da adlandırılan bozukluk, toplumda yaygın olarak görülen bir sorundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector