Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır Izmir?

Müteaahhitlik Belgesi Nereden Alınır? Müteahhitlik belgesi şartları sağlandığında yetki belgesinin alındığı yer Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dilekçe yazılarak yetki belgesi alınabilir.

 1. TÜZEL KİŞİ YAPI MÜTEAHHİTLİĞİ İÇİN GEREKLİ BELGELER.
 2. 1) DİLEKÇE (Görmek İçin Tıklayınız)
 3. 2) TEBLİGATA ELVERİŞLİ ELEKTRONİK POSTA (KEP) ADRESİ
 4. 3) BAŞVURU FORMU (Görmek İçin Tıklayınız)
 5. 4) SANAYİ VEYA TİCARET ODASI FAALİYET BELGESİ (Diğer Oda Kayıt Belgeleri Geçerli Değildir.)
 6. 5) ORTAKLIK DURUM BELGESİ

Ilk defa müteahhitlik belgesi nasıl alınır?

Yapı müteahhitliği yetki belgesi numarası alınabilmesi için izlenmesi gereken prosedürler şöyle:İlk etapta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Kuruma, belgeyi istediğinize dair bir dilekçe yazmalı ve yapı müteahhidi yetki belgesi başvuru formunu doldurmalısınız.

Müteahhitlik belgesi nasıl alınır 2021?

Peki, müteahhitlik belgesi nasıl alınır? Müteahhitlik belgesi alabilmek için öncelikle bulunan ilin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne müteahhitlik belgesine sahip olmayı dilediğinizi belirten bir dilekçe yazarak evraklarınızla ile birlikte başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Müteahhitlik belgesi almak için ne gerekiyor?

– (Kendi arsası üzerine yapı yapacak olan gerçek ve tüzel kişiler için)

 • Başvuru dilekçesi.
 • Yetki Belgesi Başvuru Formu (EK-1).
 • Geçici Müteahhitliğe İlişkin Bilgilendirme Formu.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
 • Tapu Fotokopisi (Müşterek tapularda ortaklardan noter onaylı muvafakatnamesi)
 • Müteahhitlik Belgesi ücreti ne kadar?

  H grubu yetki belgesi grup tayin / itiraz / yenileme / aktivasyon ücreti 275,00 TL(döner sermaye kodu 790), Başvurunun komisyon tarafından uygun görülmesi halinde H grubu yetki belgesi kayıt ücreti 1.100 TL (döner sermaye kodu 798), olmak üzere toplam tutar 3.875,00 TL’dir.

  Müteahhitler belgesi için hangi odaya kayıt olur?

  Sonuç olarak, Yapı Denetimi Hakkında Kanun uyarınca yapılan yapıların yapı müteahhidi tarafından inşa edilmesinin esas olduğu, bu sıfatı taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin ticaret ve sanayi odasına kayıtlı olmalarının zorunlu olduğu, görüşüne varılmıştır.

  See also:  Okul Servislerini Nereye Şikayet Edebilirim?

  Müteahhitlik belgesi nasıl alınır 2022?

  Nereye Başvurulur? Müteahitlik belgesi almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler başvurularını, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı il müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir. Yapı müteahhitleri yapacakları yapının sınıfında ve metre karesinde belge grubu almak zorundadırlar.

  Müteahhitlik belgesi almak için nereye başvurulur?

  Müteahhitlik yetki belgesi alabilmek için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekir. Müteahhitlik belgesine sahip olmayı istediğinizi belirten bir dilekçe yazarak başvurunu formunu doldurmalısınız.

  Müteahhitlik belgesi nasıl alınır ücreti?

  Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti 1300 TL, Olmak üzere, toplamda 2900+350+1300= 4550 TL ücretlendirme yapılmaktadır. Ancak grup talebi olmasa dahi H grubu için yatırılan 350TL başvuru ücretinin iadesi yoktur. Komisyonun uygun görmesi halinde de 1300 lira grup kayıt ücreti yatırması talep edilecektir.

  Müteahhitlik yetki belgesi kimler alabilir?

  Kimler müteahhit olabilir? Ticaret odasına kaydını müteahhit olarak tescil ettirmiş bulunan 18 yaşını doldurmuş her T.C. vatandaşı yapı müteahhidi olabiliyor.

  2021 müteahhit nasıl olunur?

  Nasıl Müteahhit Olunur? Müteahhit olmak için üniversite mezuniyet şartı aranmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurup, ‘Yeterlilik Belgesi’ alarak müteahhit olabilmektedir. Bazı üniversitelerin müteahhitlik sertifika programı da mevcuttur.

  Kimler geçici müteahhit olabilir?

  Geçici müteahhitlik belgesi için gerekli evraklar

  Yönetmelik kapsamında inşaat ustalarının kayıt altına alınıp 32-40 saatlik bir eğitimden geçirilerek kendilerine ustalık setifikası veriliyor. İnşaat işinde çalışan ve belge sahibi olmayan ustaların geçici müteahhitlik belgesi alması şartı bulunuyor.

  Müteahhitlik yetki belgesi nasıl yükseltilir?

  -Belge grubunun geçerlik süresi; üç yıldan az olmamak ve beş yılı geçmemek üzere iş deneyim belgelerinin geçerlik süresi kadardır. Yeni iş deneyim belgesi ile Müdürlüğe başvurarak iş deneyim yeterliğinin güncellenmesi sağlanabilir.

  See also:  Eğitim Bilimleri Netleri Nasıl Yükselir?

  Müteahhitlik Belgesi kaç metrekare 2022?

  H Grubu Müteahhitlik Belgesi İle Kaç m² İnşaat Yapılabilir? H Müteahhitlik karnesi ile m² birim maliyeti 425 TL olan 1-A sınıfı yapılardan en fazla 14426 m² inşaat yapılabilir. H Müteahhitlik karnesi ile m² birim maliyeti 640 TL olan 1-B sınıfı yapılardan en fazla 9580 m² inşaat yapılabilir.

  Müteahhitlik belgesi ne işe yarar?

  Müteahhitlik belgesi; müteahhit olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken resmi bir belge türüdür. Bu belge inşaat sektöründe oldukça önemlidir, çünkü müteahhit yetki belgesi sahibi olmadan müteahhitlik yapmaya çalışan yapı müteahhitleri hukuki olarak cezalandırılır.

  Müteahhitlik yetki belgesi kaç yıl geçerlidir?

  5 YIL GEÇERLİ OLACAK

  Yetki sınıfları her müteahhit için 5 yıl geçerli olacak. Belge süresi dolan müteahhit 5 yılın sonunda belge yenilemesi için yeniden müracaat yapabilecek.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector