Konya Yerköprü Şelalesi Nerede?

Konya’ya yaklaşık 110 km uzaklıkta Hadim İlçesi sınırları içerisindedir. Şelaleye gidebilmek için Konya’dan Karaman istikametinde giderken sağ tarafda Güneysınır ilçesi tabelası görünür.

Hadim Yerköprü Şelalesi Nasıl Gidilir?

1.Yol: Konya – Hadim asfalt yolunu takiben, Konya çıkışından 121 kilometre sonra Hadim’e 10 kilometre kala soldan Aladağ Köyü yolu ayrılmaktadır. Bu yoldan 29 kilometre kadar ilerlendikten sonra sağda Bademli yol ayrımına gelinmektedir. Bademli yoluna dönülüp 600 metre kadar ilerleyince Yerköprü’ye ulaşılmaktadır.

Yerköprü Şelalesi Konya mı mersin mi?

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce ”tabiat anıtı” olarak tescillenen Mersin’in Mut ilçesindeki Yerköprü Şelalesi, tatilini doğayla iç içe geçirmek isteyenlere vadiden akan suyuyla etkileyici bir görüntü sunuyor.

Yerköprü Şelalesi Konya piknik alanı nerede?

DUVAR – Konya’nın Hadim ilçesine bağlı Çiftepınar köyü sınırları içinde bulunan doğal sit alanı niteliğindeki Yerköprü Şelalesi, daha çok turist çekmek için yapılan çevre düzenlemesiyle tüm doğallığını yitirdi.

Göksu Şelalesi nerede bulunur?

Göksu Şelalesi Konya ilinin Hadim ilçesinde bulunur. Burası Konya’ya 110 km uzaklıkta bulunan bir bölgedir. Göksu şelalesine Konya Karaman yolu üzerinden gidilmektedir. Buradan Güneysınır istikametinden dümdüz gitmek gerekir.

Göksu Şelalesi hangi otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Göksu şelalesi yakınından geçiyor: 12-A, 125-A, 151-A, 19-A, 20-A, 21-A, 44-A, 99-A.

Hadim Göksu Şelalesi arası kaç km?

Doğal güzelliklerden biri olarak karşımıza çıkmakta olan Göksu Şelalesi, Hadim’e 23 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yerköprü Şelalesi kapalı mı?

Aynı gerekçeyle ilçedeki Karaekşi Milli Parkı da ziyarete kapatıldı. Karaekşi Tabiat Parkı ve Yerköprü Şelalesi Tabiat Anıtı 31.08.2021 tarihine kadar geçici olarak kapatılmıştır” denildi.

Mersin merkez Yerköprü Şelalesi arası kaç km?

Yerköprü Şelalesi Mersin arası 213 km, 3 saat sürüyor. Mut ile şelale arası ise 35 km mesafede. Silifke’den Mut’a doğru ilerlerken yolculuğunuza Göksu Nehri’nin manzaraları eşlik ediyor.

See also:  Antalya Turuncu Alarm Ne Demek?

Yerköprü Şelalesi hangi ilimizde?

Yerköprü Şelalesi, Konya’nın Hadim ilçesinde, Konya merkezine 110 km uzaklıkta, Göksu Nehri üzerindedir. Eşsiz doğal güzelliği ve heybetiyle ziyaretçilerini büyüleyen şelale, yazın serinlemek ve dinlenmek için özel fırsatlar sunmaktadır.

Yer Köprü nerede?

Mersin’in Mut ilçesine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Yerköprü Şelalesi, 03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir. Yaklaşık 30 metre yükseklikten dökülen şelalenin de içerisinde bulunan alan 1. derece sit alanı olup çok zengin bir tabiat örtüsünü sahiptir.

Yerköprü Şelalesi kaç metre?

Yerköprü Şelalesi, Konya’nın Hadim ilçesinde, Konya merkezine 110 km uzaklıkta, Göksu Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Şelalenin küçük bir elektrik santrali de bulunmaktadır.

Yerköprü Şelalesi
Koordinatlar 37°1′43″K 32°41′53″D
En uzun düşüş yüksekliği 20 m (65 ft 7 1⁄2 in)

Gökkuşağı Şelalesi Nerede?

Victoria Şelalesi, Zambiya ve Zimbabve arasında yer alıyor. Bu şelalenin ilginç bir özelliği de var: Üzerindeki kaybolmayan gökkuşağı!

Göksu kaynağını nereden alır?

İçel ilinin en önemli akarsuyu olup iki kol halinde Orta Toroslar’dan doğar. Güney kolu Geyik dağlarından, diğer kol ise Haydar dağlarından kaynaklanır. Bu iki kol Mut ilçesinin güneyinde birleştikten sonra Göksu adını alır.

Göksu Nehri hangi ilde?

Göksu Deltası; Orta Toroslar eteğinde bulunan Mersin İli’ne bağlı Silifke İlçesi’nin güney kenarında, Göksu Irmağının oluşturduğu kıyı ovası üzerindedir. Doğusunda Erdemli, batısında Gülnar, Güneyinde Akdeniz, Kuzeyinde Konya ile çevrili il merkezine 85 km uzaklıktadır.

Istanbul Göksu Deresi nerede?

Göksu Deresi (Ağva Deresi), İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında, Anadoluhisarı yakınında Boğaz’a dökülen dere.

Yer Köprü nerede?

Mersin’in Mut ilçesine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Yerköprü Şelalesi, 03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir. Yaklaşık 30 metre yükseklikten dökülen şelalenin de içerisinde bulunan alan 1. derece sit alanı olup çok zengin bir tabiat örtüsünü sahiptir.

See also:  Bursa Dan Inegöl E Nasıl Gidilir?

Karaman Yerköprü nerede?

Yerköprü Şelalesi, Mut’a 33 kilometre, Ermenek’e 74 kilometre uzaklıktadır. Gülnar Yerköprü Şelalesi doğal anıt olarak kabul görmüş, çok sarp ve yabanıl bir doğada harika bir doğal güzelliktir. Ermenek Çay’ının çok sarp bir kanyondan çıkış noktasında bulunur 29 metre kadar yüksekten aşağı dökülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector