Konya Şivlilik Ne Zaman?

Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembe gecesi ve Regaip Kandili sabahı yapılan bu kutlamalara ‘ilk namaz’ adı da verilir. Bu yıl şivlilik, 2 Şubat Çarşamba günü fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

Fener alayı ne zaman saat kaçta?

Peki bu iki etkinlik Çanakkale’de saat kaçta ve nerede düzenlenecek? İşte cevabı – Fener Alayı Yürüyüşü: 29 Ekim Salı günü (yarın) saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanında başlayacak. – Hava fişek gösterisi: 29 Ekim Salı günü (yarın) saat 19.45’te Yat Limanında başlayacak.

2022 şivlilik kutusunda ne var?

KONYA BÜYÜKŞEHİR 2022 ŞİVLİLİK 100 BİN HEDİYE KUTUSU İÇİNDE NELER VAR? İçinde; şeker, kuruyemiş ve kekin yanı sıra bir boyama kitabı, bir boya kalemi takımı, bir denge oyunu seti, bambu çubukları oyun seti, puzzle ve anlat lütfen oyun seti yer alan şivlilik hediyelerini alan çocukların mutlulukları yüzlerine yansıyor.

Şivlilik kaçta başlıyor?

Çocuklar ve ailelerinin müzikaller, animasyonlar ve etkinliklerle gün boyu eğlenceli vakitler geçirebileceği Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali her gün 10.00- 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Şivlilik ne zaman başladı?

Şivlilik, Regaip Kandili’nin ilk gündüzüdür. İki aşamalı olarak kutlanılır. Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı Devleti döneminde padişah II. Selim’den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir.

Alayı ne zaman 2022?

Osmanlı İmparatorluğu döneminde çocuklar fenerlerini çarşıda belirtilen ipe dizer ve bir nevi esnafa ve eşrafa Şivliliğin geleceğini haber ederdi. 2022 yılında Şivlilik 2 Şubat Çarşamba günü fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

Şivlilik çantası ne zaman gelir?

Belediye bu yıl şivlilik hediyesi sayısını yükselterek 100 bine çıkardı. Başvurusu kabul edilen 100 bin çocuğa şivlilik kutusu dağıtılacak. Yapılan açıklamaya göre, Konya şivlilik kutusu başvuruları 1 Şubat 2022 Salı günü saat 20.00 alınmaya başlanacak.

See also:  Bursa Öğrenci Kartı Nasıl Çıkarılır?

Konya Sivlilik basvuru 2022 ne zaman?

Konya şivlilik kutusu başvuruları 1 Şubat 2022 Salı günü saat 20.00 alınmaya başlandı. 1 Ocak 2012- 31 Aralık 2017 (5-10 yaş arası) doğumluların başvuruları kabul edilecek. Başvurular https://sivlilik.konya.bel.tr/ adresinden kabul edilecek.

Şivlilik çantasında ne var?

Belediye, üç ayların gelişi nedeniyle kutlanan ve bir Konya geleneği olan “Şivlilik” için Konyalı 20 bin çocuğa şivlilik çantası dağıttı. 10 Şubat saat 20.00’de “sivlilik.konya.bel.tr” adresinden başvuruda bulunan 5-10 yaş (2011-2016 doğumlu) arasındaki ilk 20 bin çocuk, şivlilik hediye çantasını almaya hak kazandı.

Şivlilik Geleneği nereden gelmektedir?

Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı Devleti döneminde padişah II. Selim’den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir. Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler.

2022 şivlilik yapılacak mı?

Şivlilik geleneği Regaib Kandili’nden bir gün önce gece başlamaktadır. Kandil sabahı çocuklar kapı kapı dolaşıp evlerden şekerlemeler toplar. Şivlilik bu sene 2 Şubatta fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

2022 üç aylar ne zaman başlıyor?

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayı 2022 yılı 2 Şubat Çarşamba günü başlamıştı. Ardından 4 Mart 2022’de Şaban ayı ile üç aylar devam edecek. En son ise 2 Nisan’da Ramazan ayı başlayacak. Ramazan ayının 1 Mayıs 2022 tarihinde son bulmasıyla birlikte üç aylar bitmiş olacak.

Şivlilik kutlaması nedir?

Çocuklara çeşitli ikramlar

Regaib Kandili günü ise sabah erkenden kalkan çocuklar, gruplar halinde kapı kapı dolaşıp, şivlilik adı verilen şeker ve çikolata topluyor. Her aile bütçesine göre, bir gün öncesinden marketlerden aldığı, şeker, gofret, çikolata, cips ve kuru yemişleri, zillerini çalan çocuklara ikram ediyor.

Şivlilik de yasak var mı?

Konya Valiliği ‘Şivlilik’ ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Kültürel mirasın bir parçası olarak kutlanan şivlilik etkinliklerinin kalabalıklara sebebiyet vereceği ve Covid-19 salgını için risk oluşturabileceğinden 2021 yılı için etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesine, yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda

See also:  Adana Festivali Nerede?

Şivlilik hangi illerde?

Şivlilik geleneği Konya yöresinde Regaip Kandili’nde kutlanır. Regaip Kandili gecesinde büyük bir ateş yakan aileler sabaha kadar ateşin etrafında etkinlik düzenler. Bu özel günde aileler kapılarının zillerini çalan çocuklara marketlerden aldığı gofret, şeker ve kuru yemişleri ikram eder.

3 aylar ne zaman başlayacak?

Üç aylar, Receb ayının ilk günü olan 2 Şubat günü başlayacak. Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 3 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek. Miraç Kandili 27 Şubat günü, Berat Kandili ise 17 Mart günü idrak edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector