Konya Metrosu Ne Zaman Başlayacak?

Metro projesinin ilk etabının 2023 yılında bitirilmesi öngörülüyordu. 2019 yılında “İlk etabı 4 yılda tamamlanacak” denilen Konya Metro Projesinde, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen şantiye alanı kurmanın ötesinde herhangi bir gelişme yaşanmadı. Projenin şantiyesi Fetih Caddesi’nde kuruldu.

Konya metrosunu kim aldı?

1-China National Machinery (CMC)+Taşyapı: 1 milyar 196 milyon 499 bin 923 Euro, 29 cent 2-Kolin İnşaat+Kalyon İnşaat: 1 milyar 205 milyon 456 bin 553 Euro, 13 cent 3-Cengiz İnşaat: 1 milyar 232 milyon 619 bin 236 Euro, 83 cent 1.

Konya Metro projesi ne oldu?

Öte yandan AKP’li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da 2021 yılı Nisan ayının sonuna doğru bir basın toplantısı düzenlemiş ve bu basın toplantısında metro ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu. Altay, “Konya Metro Projesinde son aşamaya gelindi. Metro projesinde iptal ya da aksama yok.

Konya Metro hattı nereden geçecek?

Konya Metro’sunun 21.1 kilometrelik ilk etabının Köyceğiz Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsü’nden başlayıp Meram Tıp Fakültesi, Beyşehir Yolu, Eski Sanayi, Yeni Gar İstasyonu, Fetih Caddesi, Ahmet Özcan Caddesi, Çeçenistan Caddesi ve Meram Belediyesi’nde tamamlanacağını dile getiren Başkan Altay, “Toplam 22

Konya Metro kaç metre derinlikte?

Kaç metre derine inilecek? “TBM, yani Tunnel Boring Machine makinesi ile yapılan tünelin çapı 6 metre ise, bunun bir buçuk katı en kalınlığı yani 9 metre derinlik yeterli oluyor. Yüzeyden 9 metre altından geçilebiliyor. Çok yukarı çıkılırsa binalar olumsuz etkilenebiliyor ve çatlamalar olabiliyor.

Konya yeni otogar projesi nereye yapılacak?

Şehrin en işlek ulaşım aksında kalan Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni Aksaray-Ankara kavşağına taşımayı hedeflediklerini açıklayan Altay, Yeni Otogar çevresine farklı sosyal donatılar yaparak bölgeye değer kazandıracaklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector