Izmir Şirince Nereye Bağlı?

İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı ve Selçuk’a 8 kilometre mesafede tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür. Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir.

Şirince nerededir?

Şirince Nerededir? Ege bölgesinde yer alan Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır. Selçuk’a 8 kilometre, Efes Antik kenti ne 12 kilometre, Kuşadası ‘na ise 30 kilometre uzaklıkta bulunan köy, denizden 350 metre yüksekliktedir. Şirince’nin çevresi üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla çevrilidir.

İzmir’den şirince’ye Nasıl gidilir?

İzmir’den Şirince’ye nasıl gidilir: İzmir’den Şirince’ye gitmenin birkaç yolu var. İzmir’den 85 km, Selçuk’tan 8 km mesafede olan köye ulaşmak için önce Selçuk ilçesine gitmek gerekiyor. İzmir-Şirince İZBAN; Türkiye’nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden İZBAN ile İzmir’den Selçuk’a gitmek en kolay ve en ucuz yol.

Şirince’ye çok sayıda ziyaretçi geliyor.?

Şirince, son yıllarda yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıktaki Şirince Köyü, butik otelleri, pansiyonları, Matematik Köyü, Tiyatro Medresesi ile Türkiye’nin en özgün yerleşim yerlerinden.

Şirince hangi Şehrimizdedir?

Şirince, İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı bir Köy.

Şirince neyi ile meşhur?

Şirince’nin en güzel özelliklerinden birisi üzüm üretiminde özel bir başarı gösteriyor olması. Bu durum Şirince’de birbirinden lezzetli asırlık şarapların üretilmesini sağlamıştır. Eğer el yapımı şaraplara ilginiz varsa, meyveli Şirince şarabı çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Şirince de nereye gidilir?

Şirince Gezilecek Yerler

 • Şirince Çarşısı Şirince’de yaşamın merkezi çarşıda.
 • 2. St. John Baptist Kilisesi.
 • 3. Taş Mektep.
 • Nişanyan Evleri.
 • Hodri Meydan Kulesi.
 • Nesin Matematik Köyü
 • 7. Tiyatro Medresesi.
 • 8. Nişanyan Kaya Mezarı
 • Şirince Köyü özelliği ne?

  İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, tepelerin arasına kurulmuş ve özgün tarihi mimarisini önemli ölçüde korumuş bir köydür. Zeytin ağaçlarının, mandalina ağaçlarıyla iç içe geçtiği bir yolun kıvrımlarıyla ulaşılan köy, konuklarını eski Rum evleri ve şarap yapılan üzümlerin nefis kokusuyla karşılar.

  See also:  2022 Ve 2022 Eğitim Öğretim Yılı Takvimi Ne Zaman Başlıyor?

  Şirince de kimler yaşamış?

  Selçuk’un 8 km doğusunda yer alan 1922 yılına kadar Ortodoks Rumların yaşadığı Şirince Köyü bir mübadele köyüdür. Birkaç Türk Müslüman görevli dışında nüfusun Rumlardan oluşması o yıllarda kültür ve gelenekte bir birliktelik meydana getirmiştir.

  Çirkince köyü nerede?

  Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalledir.

  Şirince de ne alınır?

  Şirinceye gelen turistler Şirinceden ne alabilirim diye düşünmeye ihtiyaçları bile olmamıştır. Şirince’nin kendine has hediyelik eşyaları bulunmaktadır.

  Şirince’de Ne Yenir?

 • Meyve aromalı şarapları
 • Kumda Türk Kahvesi.
 • Mürver şurubu.
 • Deniz ürünleri.
 • İncir, üzüm gibi bağ meyveleri.
 • Şirincenin hangi yemeği meşhur?

  Şevketi bostan, kabak çiçeği dolması, yaprak sarma, tarhana çorbası, otlu börek de bu güleryüzlü işletmenin diğer lezzetleri.

  Selçuk’ta ne yenilir?

  Selçuk mutfağında denenmesi gereken deniz mahsülleri arasında; midye tava, sardalya buğulaması, sütlü balık yer almaktadır. Selçuk mutfağının sevilen yemekleri arasında ayrıca; Priştine kebabı, kirde kebabı ve Şevket-i Bostan yer almaktadır.

  Şirince denize yakın mı?

  Efes ve Selçuk Şirince’ye çok yakın ve çeşitli macera aktivitelerine uygun bölgeler… Efes Havaalanı’nda paraşütle atlama eğitimi veriliyor. 11 km’lik kumsalıyla Türkiye’nin ikinci büyük sahili olan Pamucak sahilinden denize girebilirsiniz. Pamucak sahili, Selçuk’a 9 km, antik Efes kentine 6 km uzaklıktadır.

  Şirince köyü nasıl bir yer?

  Şirince hakkında: İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir yerleşim olan Şirince, Ege Bölgesi’ndeki en güzel köylerden biridir. Şirince Köyü, Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kopacak olan kıyamette güvenli bölge olduğu gerekçesiyle gündeme damga vurmuş ve tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır.

  Şirince de nerede şarap içilir?

  Şirince bölgesinde, yiyecek-i̇çecek için en iyi yerler şunlar:

 • Kaplankaya Şarapçılık.
 • Kıvırcık Şarap Evi.
 • GİRİTLİ MAHZEN ŞARAP EVİ
 • See also:  Antalya Körfezi Hangi Bölgededir?

  Şirince olayı nedir?

  Köy, kendilerini ‘Mavi Enerji Grubu’ olarak adlandıran bir grubun 21 Aralık 2012’de sonlanan Maya takvimine göre kıyametin kopacağı ve bundan sadece Şirince ile Fransa’nın Bugarach köyünün etkilenmeyeceği inanışı nedeniyle dünyanın ilgi odağı haline geldi.

  Şirince köyünde neden kıyamet kopmayacak?

  SIR MARDUK’TA

  Milattan Önce yaşayan Mayalar’a göre Marduk gezegeni, 21 Aralık’ta dünyaya çarparak kıyamete yol açacak. Ancak kendilerini ‘Mavi Enerji Grubu’ olarak tanıtan topluluğa göre kıyametten Şirince ile Fransa’nın güneyindeki Bugarach Köyü etkilenmeyecek.

  Şirince Köyü kaç yıllık?

  İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyü bugünlerde turistik bir yer. Ancak çok değil, 20-30 yıl öncesine kadar, Balkanlar’dan gelen göçmenlerin, Rumlardan kalma evlere yerleştirildiği bir yerdi.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector