Izmir Güzelyalı Nasıl Bir Yer?

kaçacak bir yer aradığınızda illa ki güzel manzaralı ve sakin bir yeri vardır. eskiden evlerin az olduğu sahilinde genelde yazlık tarzı evlerin, kamp ve dinlenme tesislerinin bulunduğu denizi (marmara denizinin her kumsalı gibi) temiz, havası güzel bir küçük yerdi pendik tuzla arasında kurt kiremit’in dibinde.

Güzelyalı ismi nereden gelmiştir?

Eski yıllarda Konak Sarı Kışla’nın önünden, Güzelyalı Depo Durağı’na kadar (Şimdiki Ahmet Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi) tramvaylar çalışırdı, daha sonra da troleybüsler çalışmıştı. Bir süre sonra ‘Kokaryalı’ ismi tepki görünce semtin adı ‘Güzelyalı’ olarak değiştirildi.

Göztepe Izmir nasıl bir yer?

Göztepe- Güzelyalı, sahil şeridiyle, yıllardır kanıtlanan kalitesiyle İzmir’in ve İzmirlilerin en uğrak semti olmayı başardı. Gözünüze ve ruhunuza hitap eden Güzelyalı’da, arkadaşlarınızla ya da ailenizle hafta sonlarını değerlendirip, yemek yiyip alışveriş yapabilirsiniz.

Izmir karantina adı nereden geliyor?

Yolcular barakalarda kalıyor. 1846’da Mithat Paşa Meslek Lisesi’nin yanındaki yerde bir karantina binası inşa ediliyor. O günden sonra semtin adı Karantina olarak kayıtlara geçiyor. 1863’de karantina idaresi Urla’ya taşınsa da semt sakinleri arasında bu isim günümüze kadar yaşamaya devam ediyor.

Şemikler adı nereden geliyor?

Şemikler: Karşıyaka’nın eski mahallelerinden olan Şemikler ismini Şemikan’dan alıyor. Şemikan buranın eski köy ismidir.

Izmir’in hangi semti güzel?

İzmir’in en güzel semtleri farklı konumları ve özellikleri ile yaşamak isteyenlere davetiye çıkartıyor.

 • Karşıyaka.
 • Güzelbahçe.
 • Güzelyalı
 • Bostanlı
 • Karataş
 • Alsancak.
 • Bornova.
 • Çeşme.
 • Izmir’in en güzel semti hangisi?

  Karşıyaka. İzmir denince akla gelen belki ilk merkez olan Karşıyaka, hareketli hayatı, ulaşım olanakları ve kendine özgü kültürel havası ile İzmir’in en nezih ve güzel bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor.

  Izmir’in en güzel ilçesi hangisi?

  Kumlu plajları, güzel denizi, doğal güzellikleri ve bol oksijenli doğası ile İzmir’in güzel ilçesi Güzelbahçe, şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. İzmir- Çeşme Yolu üzerinde yer alan Güzelbahçe’de görülmesi gereken yerlerin başında Yassıca Adası gelmektedir.

  See also:  eba kurs kayitlari ne zaman?

  İzmir karantina neresi?

  Karantina Adası, İzmir’in Urla ilçesinde bulunan bir adadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bulaşıcı hastalıkla mücadelede kullanılan ada, adını Fransızların 1865’te yaptığı karantina tesislerinden almıştır.

  İzmir Hatay semtinin adı nereden geliyor?

  Semtin adı Hatay ilinden gelmektedir. Cumhuriyet’in ilk yıllarından anavatandan ayrı olan Hatay’da yaşanan sıkıntılar nedeniyle 1937 yılında daha önceleri adı ‘Mısırlı’ ve ‘İnönü’ olan caddeye Hatay adı verilir Bu ad aynı zamanda cadde çevresinde gelişen yeni semtin de adıdır.

  Alaybey adı nereden gelir?

  Balçova. Bir zamanlar adı Ayesefit olan köy, arazisinin büyük bir kısmının balçık olması nedeniyle Balçık Havi olarak anılmaya başlamış. Sonra söylene söylene Balçık Ova birleşerek, bugünkü ismi olan Balçova’ya dönüşmüş.

  Karşıyaka adı nereden geliyor?

  Karşıyaka’nın ismi Coeur de Lion’dan gelir. Fransızca Arslan-Yürek anlamında. III. Haçlı Seferinde Aslan Yürekli Richard’ın orduları Karşıyaka’da konaklamışlar ve o zamanlar ormanlık olan bu bölgeye Aslan Yürekli Richard’ın adı olan Cordelion adını vermişledir.

  Şemikler anlami nedir?

  Şemik aşiretinin reisinin Hüseyin adlı biri olduğu ve bu nedenle de uzunca bir süre bölgeye “<ı>Hacı Hüseyinler” denildiği rivayet edilmekte. Dolayısıyla o dönemdeki bu köyün kuruluşu işte bu yıllara tekabül ediyor. Ve daha sonraki yıllarda da “Hacı Hüseyinler” adı “Şemikler” olarak anılmaya başlıyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector