Izmir Bergama Nasıl Bir Yer?

Bergama Antik Kenti, İzmir ‘in 100 km kuzeyinde Bakırçay Havzasında yer alan 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan uygarlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisiydi. Tarihî mirası ve kültür zenginlikleriyle İzmir’in tarihe açılan kapısı Bergama, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı.

En çok gezilecek yerler arasından biri olan Bergama?

Bu yüzden Bergama gezilecek yerler baş döndürecek kadar çok. UNESCO Listesindeki Pergamon Antik Kenti, güzellik ılıcaları, meşhur Kozak Yaylası ve pek çok ünlü plaja da yakın.

Hangi bir şehirde Bergama evleri bulunmaktadır?

Bergama evleri, ilçenin tarihi dokusunu yansıtan en önemli sembollerden. Son derece parlak bir Antik Dönem geçmişi ile kalıntılarına sahip olan Bergama, geriye kalmış az sayıdaki evleri özgün özelliklerinin korunmasında oldukça yetersiz kalmış gibi.

Hangi alanlar Bergama’nın kutsal alanı?

Bergama Akropolü Bergama devletinin kutsal alanları ile kral sarayları, tiyatro, Zeus sunağı, Athena tapınağı, Trajon ve Hadriyan tapınağı, şehir yerleşim bölgesi, Demether kutsal alanı, Gymnasîumlar, yukarı ve aşağı agorayı kapsayan bölge Akropol olarak biliniyor.

İzmir Bergama güzel mi?

Adını çok iyi duyuramamış olsa da Bergama bir dünya harikası. Küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen bünyesine sığdırdığı çok sayıda tarihi eser mevcut. Eğer yolunuz İzmir’e düşerse neredeyse tam bir günü Bergama’ya ayırmanızı ve doyasıya gezmenizi öneririm.

Bergamanın denize kıyısı var mı?

Bergama günümüzde İzmir’in kuzeydoğu ilçesi olup, Manisa Kınık ve Dikili’ye komşudur. Bergama’nın denize kıyısı yoktur. Bakırçay havzasının merkezinde yer alan yerleşim yerleri yaklaşık 1700 km² alana yayılmaktadır. Bergama’nın son kanun öncesine kadar 114 kadar köyü bulunuyordu.

Bergama neyi ile meşhur?

Bergama’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken diğer lezzetler arasında; Bergama köftesi, karanfilli leblebi, balık köftesi, kabak çiçeği dolması, tulum peyniri, subye yumurtası ve tarihi Bergama (Arasta) Çarşısı’nın ünlü karadut suyu yer almaktadır.

See also:  Atatürk Eğitim Hayatına Hangi Okulda Başladı?

Bergama nasıl bir şehir?

Bergama, İzmir merkeze 100 km uzaklıkta, Türkiye’nin sahip olduğu en önemli kültür hazinelerinden biri. 8 bin 500 yıllık bir tarihi geçmişiyle İyon, Helen, Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapan Bergama, yüzyıllar boyu sağlık, kültür ve sanat merkezi olmuş.

İzmir Bergama neler var?

Bergama Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

 1. Bergama Harabeleri. 275. Eski Kalıntılar.
 2. Akropolis. 469. Eski Kalıntılar.
 3. Asklepion Tapınağı 525. Eski Kalıntılar.
 4. Bergama Antik Tiyatro. 186.
 5. İzmir Bergama Müze. 172.
 6. Haci Hekim Hamami. Merkezi ve İlgi Çekici Noktalar.
 7. 7. Pergamon Antik Kenti. Eski Kalıntılar.
 8. 8. Kızıl Avlu. 163.

İzmir Bergama nereye yakın?

Bergama ilçesi, İzmir’in Dikili, Aliağa ve Kınık ilçeleriyle Manisa’nın Soma, Balıkesir’in İvrindi, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçeleriyle de komşudur ve İzmir’in Ege Denizi’ne kıyısı olan ilçelerindendir. İl merkezine uzaklığı ise yaklaşık 102 km’dir.

Dikili deniz suyu soğuk mu?

Denizi gerçekten muhteşem, su ne soğuk ne sıcak.

Inciraltında denize girilir mi?

Yani konak, alsancak, göztepe, inciraltı, karşıyaka gibi denize çok rahat girilebilecek yerler var.

İzmir Bergama denize kaç km?

O-33 7 km, 03 dk. 0:30 30 dk. O-33 3 km, 01 dk. 0:32 32 dk.

İzmir ile Bergama arasındaki mesafe.

Hava yoluyla en kısa mesafe 79 km ✈️
Yakıt fiyatı 56,5 TRY

Bergamada ne yenir?

 • Bergama’nın En Ünlüsü: Altın Kepçe Bergama Köfte.
 • Bergama Ayaklarınızın Altında: Kybele Restoran.
 • Köfte ve Piyaz İçin Doğru Adres: Çiçeksever Köfte Salonu.
 • Kızıl Avlu’ya Karşı Yemek Keyfi: Red Basilica Cafe.
 • En Lezzetli Esnaf Lokantası: Bergama Sofrası
 • Bergama’nın En Tatlısı: Babadan Baklava.
 • Bergama ne alınır?

  Bergama’dan Ne Alınır?

 • Salepçioğlu’nda tahin helva ve cevizli lokum. ( Glikoz değil şekerle yapılıyor ve mis gibi kavrulmuş susam kokuyor)
 • Arasta çarşısında Bergama peyniri.
 • Ekşi maya ve karanfilli ekmeği.
 • Zeytinyağı ve zeytinyağlı sabun.
 • See also:  2022 Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

  Bergama’nın genel özellikleri nelerdir?

  Kuzeyinde Madra Dağı, güneyinde Yunt Dağı, dağ silsileleri ile çevrili Bakırçay Havzası’nda kurulmuştur. Bakırçay Ovası’nın uzunluğu 45 km, genişliği yer yer 15–20 km arasında değişmektedir. İlçe merkezinin rakımı 68 metre, Akropol’deki rakımı 331 metredir.

  Zülbiye tatlısı nereye ait?

  İzmir’in Bergama ilçesinde sadece ramazan aylarında satışa sunulan zülbiye tatlısı, bu yıl da iftar sofralarındaki yerini aldı.

  Aliağa Bergama Eshotla kaç saat?

  835 (ESHOT)

  835 otobüs hattının ilk durağı Bergama Son Durak olup son durağı Aliağa Terminal İçi durağıdır. 835 (Aliağa), her gün çalışıyor. Ek bilgi: 835 hattında 60 duraklar bulunuyor ve bu güzergah için toplam seyahat süresi yaklaşık 97 dakika.

  Bergama antik kentinde neler var?

  Pergamon antik kenti kalıntıları arasında Akropol, 200 bin kitaptan oluşan kütüphanesi, on bin kişilik tiyatrosu, sarayları, Trajan Tapınağı, Asklepion ve Serapis tapınakları ön plana çıkar. Bergama’daki İ. Ö. 4.yy’da kurulan Asklepeion ise döneminin en önemli Tıp merkezi ve okulu durumundadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector