Işkur Işbaşı Eğitim Programı Bitince Ne Olur?

İşbaşı Eğitim Programı İşkur tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen, Kuruma kayıtlı işsizlerin yine Kuruma kayıtlı işyerlerinde (işverenler 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinden ve 61 ilçede bulunan hizmet merkezlerinden kayıt yaptırabilirler) sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan bir işi işbaşında öğrenme programıdır.

İŞKUR işbaşı eğitim programı bittikten sonra ne olur?

Program bitiminde gerekli sayıda katılımcıyı istihdam etmeye başlayan ve istihdamı tamamlayacağına dair taahhütname veren işveren yeni program başvurusunda bulunabiliyor. İşverenlerin programa katılan öğrencilere programın düzenlendiği meslek dışında başka bir iş yaptırmaması gerekiyor.

İŞKUR süresi bitince ne olur?

Sigorta primleri program süresince İŞKUR tarafından SGK’ya ödenir. İşbaşı eğitim programı kapsamında çalıştırılan işçinin program süresinin bitiminde işveren işçiden memnun kalmışsa, ücretini ve primini ödeyerek işyerinde çalıştırmaya devam edebilir.

Işbaşı eğitim programı bitti mi?

05.11.2021 tarihinde ve 05.11.2021 tarihinden sonra fiili olarak başlatılacak işbaşı eğitim programları için uygulanması ve daha önce düzenlenmesine ara verilen kurs ve programların 5.11.2021 tarihi itibarıyla yeniden başlatılması uygun görülmüştür.

Işbaşı eğitim programı 2 kez yararlanılır mı?

Bir işsiz İşbaşı Eğitim(Staj) programlarından bir kez yararlanabilir. İşbaşı Eğitim Programı; günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir.

İŞKUR işbaşı eğitim programı ne zaman biter?

İşbaşı Eğitim Programlarının Süresi

Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır.

İŞKUR nasıl istifa edilir?

Sözleşmenin feshinin onaylanması için sözleşmeyi fesheden taraf, aynı gün içerisinde durumu yazılı olarak İŞKUR İl Müdürlüğü’ne bildirerek onay alması gerekmektedir. Onay alınmaması halinde sözleşme feshedilmemektedir.

See also:  Konya Izmir Uçak Hangi Günler?

Işkurdan işe giren kaç ay çalışıyor?

İşbaşı Eğitim Programı veya İŞKUR eğitim programları; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Işkurdan işe giren kaç saat çalışır?

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında işe alınan kursiyer, günde en az 5 en fazla 8 saat, haftada 6 gün ve 45 saat aşmayacak şekilde çalışabilir. Ayrıca kursiyerin 5 gün rapor hakkı ve kurs süresinin %10’u kadar devamsızlık hakkı bulunmaktadır.

İŞKUR çalışanı işten çıkabilir mi?

İŞKUR tarafından uygulanan işbaşı eğitim programı veya toplum yararına program kapsamında herhangi bir işyerinde çalışanlar, programın süresi dolmadan mazeretsiz olarak işten ayrılamaz yani işi bırakamazlar.

Işbaşı eğitim programı açıldı mı?

Sözleşmesi imzalanan ancak henüz fiili olarak başlatılmamış işbaşı eğitim programı ile 5 Kasım 2021 tarih ve sonrasında yeni sözleşme imzalanarak başlatılacak işbaşı eğitim programlarında istihdam yükümlülüğüne ilişkin süreler 60 günden az olmamak üzere en az iki katına çıkarılmıştır.

IEP yüzde kaç?

İşyeri çalışan sayısının en fazla %30’una kadar katılımcı İEP kapsamında çalışabilir.

Işbaşı eğitim programı ne kadar sürüyor?

İşbaşı Eğitim Programı, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanabiliyor.

İŞKUR üzerinden kaç kere faydalanılır?

Ayda en fazla 3 sefer İŞKUR’a yeni talepte bulunulabilir. Program en fazla 320 fiili gün uygulanır(Süre kısıtlaması ya da uzatılması kurumun inisiyatifindedir). Program süresinden önce bitirilebilir.

İŞKUR resmi tatillerde para veriyor mu?

✔️Resmi tatillerde işçinin çalıştırılması için işçiden yazılı onay almalı, aksi takdirde işçiye günlük ücreti %100 zamlı olarak ödenir.

İŞKUR ilk 3 ay maaş ne kadar?

İşbaşı Eğitim Programı ödeneği 2021 yılında günlük 108,68 TL, kursiyer öğrenci ise 81,51 TL, işsizlik maaşı alıyorsa 54,34 TL olarak hesaplanmaktaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector