geri odemesiz kredi universite bursu ne kadar?

2021 yılında lisans öğrencilerine 650 TL, yüksek lisans 1300 TL, doktorada ise 1950 TL olarak açıklandı. Bu ücret, öğrencinin maddi durumuna bağlı olarak 1 buçuk milyonun üzerindeki öğrenciye geri ödemeli ya da karşılıksız olarak sağlanıyor.

Geri ödemesiz burs ne kadar 2022?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl lisans öğrencilerine 850 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1700 lira, doktora öğrencilerine 2 bin 550 lira burs verileceğini açıkladı.

Geri ödemesiz burs var mı?

Üniversiteye giriş sınavında bölüm bazında hazırlanan özel mevzuatlar veya okulun kendi olanaklarıyla toparladığı fonlar başarılı öğrencilerin maddi gücüne bakılmaksızın burs imkanı verilmektedir. Bu bursun da geri ödemesinin yapılması gerekmemektedir.

Geri ödemesiz devlet bursu kimler alabilir?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez. Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

KYK Geri ödemesiz burs nasıl kesilir?

Madde 25 — Burs almakta olan öğrenci, öğretim kurumundan ayrıldığında bursu kesilir. Öğretim kurumundan en az bir yarı yıl izin alan veya kayıt donduran öğrencinin bursu, Kuruma durumunun bildirildiği tarihi takip eden ödeme döneminden itibaren kalan süre kadar kesilir.

Bursluluk parası ne kadar 2022?

Sınav 4 Eylül 2022 Pazar günü Türkiye saatiyle 10.00’da başlayacak. İOKBS BURS NE KADAR 2022? Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle bursluluk sınavını kazanan öğrencilere aylık olarak yapılan ödeme 2021-2022 eğitim öğretim yılında zamlanarak 470 TL’ye çıktı.

KYK burs ilk ay ne kadar?

Öğrencilere ekim, kasım ve aralık ayı ödemelerinin yapılacağını bildiren Bakan Kasapoğlu, 2021 yılı kredi-burs miktarı olan 650 TL üzerinden üç aylık toplam 1950 TL ödeme yapılacağını ifade etti. Bakan Kasapoğlu, bu miktarın yüksek lisans öğrencileri için 2 katı, doktora öğrencileri için 3 katı olduğunu da hatırlattı.

See also:  Bursa Kanlıca Mantarı Nerede Bulunur?

Geri ödemesiz devlet bursu ne zaman?

Binlerce öğrencinin burs ve kredi imkanından yararlanacağı 2021-2022 eğitim öğretim yılında başvurular için geri sayım başladı. Bursların geri ödemesiz, kredilerin ise geri ödemeli olacağı süreçte eylül ve ekim aylarını da içine alan geriye dönük ödeme de yapılması bekleniyor.

Devletten geri ödemesiz burs nasıl alınır?

Öğrencilerin https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden Bakanlığımız e-Devlet hizmetleri “Kredi/Burs Ödeme Açma” linkine başvurmaları halinde YÖKSİS bilgileri web servis üzerinden çekilerek burs/kredi mevzuatına göre haklarında gerekli işlemler yapılmaktadır.

Geri ödemesiz burs başvurusu kimlere verilir?

Açık öğretim öğrencilerine burs bağlanmazken öncelikli öğrenciler, yani KYK karşılıksız bursundan öncelikli olarak yararlanma hakkı bulunan öğrenciler(şehit ve gazi çocukları, milli amatör sporcular, anne ya da babası vefat etmiş olanlar, Darüşşafaka liselerinde eğitim görenler ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Burs kimlere verilmez?

Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

Burs kime çıkar?

KYK Bursu Kimlere Verilir?

 • Vakıf veya devlet üniversitelerine kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans, master ya da doktora öğrencileri.
 • ÖSYM sınavlarında, belirlenen puan türünde ilk 100’e girenler,
 • Belirli kıstaslar dahilinde amatör millî sporcular.
 • Devlet Bursları nelerdir?

  Öğrenciler İçin Tüm Devlet Bursları

 • Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Burs ve Öğrenim Kredisi.
 • Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Burs ve Destekleri.
 • 3. MEB Öğretmenlik Bursu.
 • Başbakanlık VGM Bursu.
 • Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bursları
 • Yurtdışı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim Bursu (YLSY) Bursu.
 • KYK Geri ödemesiz burs hangi durumlarda kesilir?

  Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır. Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir. Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir.

  See also:  Izmir Iktisat Kongresi Hangi Ilke Ile Ilgilidir?

  KYK bursu ilk dönem kesilir mi?

  KYK bursunun öğrenim kredisine dönüşmesi için genel ortalama baz alınır. 1 dönem 1.80 2. Dönem 2.20, ortalamanız 2.00 olursa burs krediye dönüşmez. Ama iki dönem ortalaması 1.99 ve altında kalırsa burs krediye dönüşür.

  KYK burs geri ödemesi ne kadar?

  Taksitle ödeme durumunda yapılandırılmış borçlara 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelere 1,09 oranında, 9 taksitte 18 aylık ödemelerde 1,135 oranında, 12 taksitte 24 aylık ödemelerde 1,18 oranında, 18 taksitte 36 aylık ödemede de 1,27 oranında katsayılar uygulanarak tahsilat gerçekleştirilecek.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector