Bursa Tophane Nerede?

Tophane, Bursa ilinin Osmangazi mahallesinde yer almaktadır. Merkezi bir konumda bulunan parkın açık adresi şu şekilde; Osmangazi Mahallesi, Yiğitler Cd. 2-3, 16040 Osmangazi/Bursa, Türkiye

Bursa Tophane nereye bağlı?

Bursa Tophane – Bursa Osmangazi.

Bursa Tophane nasıl bir yer?

Bursa’da şehrin tam merkezinde yer alan Tophane, Bursa’nın zirvesinde bir tarih içermektedir. Bursa’nın müthiş manzarasını kuşbaşı bir konumdan seyredebileceğiniz Tophane’de başta Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri olmak üzere birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Tophanede kimler var?

Padişah Orhangazi’nin türbesi de Tophane’dedir. Türbede eşi Nilüfer Hatun, oğlu Şehzade Kasım Çelebi, kızı Fatma Sultan, Yıldırım Bayezid’in oğulları Musa Çelebi ve Şehzade Korkut ile Cem Sultan’ın oğlu Şehzade Abdullah’ın mezarı var.

Bursa Tophane hangi metro durağı?

Timurtaşpaşa durak, Osmangazi içindeki Tophane konumuna en yakındır.

Bursa Tophanede neler var?

Tophane’de Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi ile oğlu ikinci padişah Orhan Gazi’nin de türbesi bulunmaktadır.

 • TOPHANE SAAT KULESİ İlk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmış ancak 1900’lü yıllara kadar, bilinmeyen bir tarihte yıkılmıştır.
 • OSMANGAZİ TÜRBESİ
 • ORHANGAZİ TÜRBESİ
 • Bursa Tophane neden yapıldı?

  Tophane Saat Kulesi Bursa’da Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 29. yılı şerefine inşa edildiği rivayet edilen tarihî saat kulesi. Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan önemli bir anıtsal eserdir.

  Bursa’nın en güzel yeri neresi?

  1- Uludağ Uludağ, 2543 metre yüksekliğiyle Marmara Bölgesi’nin en büyük dağı, Türkiye’nin en popüler kış sporları merkezi ve Bursa’nın en turistik yeri konumunda. 1933 yılında kurulan ilk oteliyle kış turizmi alanında gelişmeye başlayan Uludağ, günümüzde kayak yapmak için Türkiye’de en çok tercih edilen yerlerden biri.

  Tophane ismi nereden geliyor?

  tophane: osmanlı döneminde yapılan ve geliştirilen ünlü top dökümhanesi bu semtte yer aldığından dolayı semt tophane ismiyle anılmaya başlanmıştır.

  See also:  Bursa Hamitler Çöplüğü Ne Zaman Kalkacak?

  Bursa Tophane ismi nereden gelir?

  Bursa’nın en büyük ilçesidir. İsmini Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’den almaktadır. Osmangazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye Bursa kuşatması sırasındaki vasiyeti üzerine defnedildiği Tophane Parkı, Osmangazi İlçe sınırları içinde kalmaktadır.

  Bursa Tophanede kimlerin türbesi var?

  Osman Gazi Türbesi

  Tophane’de Orhan Gazi Türbesi’nin yanında yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi, vasiyeti üzerine Bursa’nın alınışından sonra “Gümüşlü Kümbet” olarak tanınan ve eski bir Bizans şapeli üzerine inşa edilen bu türbeye gömülmüştür.

  Bursa’da hangi evliyalar var?

  Evliya Çelebi’nin ‘Üzerinde nur dolaşan ruhaniyetli bir şehirdir’ diye bahsettiği Bursa’da yaşamış İslam alimleri Emir Sultan ve Üftade Hazretleri’nin cami ve türbeleri, yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçileri manevi atmosferiyle etkiliyor.

  Osman Gazi Türbesi kimler var?

  Türbede 17 sanduka arasında Osman Gazi’nin oğlu Alaaddin Bey, Orhan Bey’in eşi Asporça Hatun ve oğlu İbrahim Bey, I. Murad’ın oğlu Savcı Bey’e ait sandukalar bulunuyor.

  Bursa Kent Meydanı hangi metro durağı?

  Çarşamba Merinos durak, Osmangazi içindeki Kent Meydanı Bursaray İstasyonu konumuna en yakındır.

  Tophane ye hangi Otobüs gider?

  Bu Otobüs hatları Tophane yakınından geçiyor: 28, 28T, 30D.

  Galataport hangi tramvay durağı?

  Beyoğlu bölgesinde bulunan Galataport konumuna en yakın tramvay durağı hangisidir? Tophane durak, Beyoğlu içindeki Galataport konumuna en yakındır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector