Bursa Ne Demek Tıp?

Bursa, 53.767 kere görüntülendi. Bursa teriminin tıbbi anlamı; n. (pl. bursae). Kese, torba, burs (Vücudun özellikle birbirine sürtünen organları arasında bulunup aşınmalarına engel olur).
Bursa (anatomi), bağ dokusundan zarla çevrilmiş, içinde kaygan sıvı bulunan kapalı kese. Bursa’lar karşılıklı yüzeyler arasında sürtünmeyi azaltarak hareketi kolaylaştırmak üzere, tendon ile kemik ya da kemik çıkıntı ile deri arasında bulunur.

Bursa Latincede nedir?

Bursa (Yunanca: Προῦσα Prussa, Latince: Prusa), Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2021 itibarıyla 3.139.744 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya’da 28.

Omental Bursa ne demek?

karaciğerin arkasından gelip mide ve bağırsaklar arasından geçip omentum majusun içinde son bulan periton boşluğu, sol kolon ameliyatlarında splenik flekaurayı dönmek için buraya girilebilir daha rahat bir plan sağlar. küçük periton boşluğu.

Bursa Omentalis ne demek tıp?

Bursa omentalis, peritoneal kavitenin küçük kısmıdır (lesser sac), pratik olarak mide ve küçük omentumun arkasındaki boşluktur. Bunun dışında kalan peritoneal kaviteye greater sac denir. Günlük tıbbi uygulamalarda karın boşluğu yada peritoneal kavite deyince greater sac kastedilmektedir.

Labrum ne demek tıp?

Labrum, asetabulum kenarını kaplayarak eklemin derinliğini arttıran ve eklem stabiltesine katkı sağlayan fibrokıkırdak yapıdır. Labrum eklemde sağladığı conta benzeri fonksiyon ile, sinoviyal sıvının santral eklem aralığında kalmasını sağlar ve eklem kıkırdağının sağ kalımında görev alır.

Bursa adı nereden geliyor?

Osmanlıların ele geçirmesiyle önce Brusa’ya daha sonra Bursa’ya dönüşür. İlk şehit padişah I. Murad’ın ölümünden sonra ise şehir Hüdavendigar Vilayeti olarak anılmaya başlar. Diğer kayda değer görüş ise; Bursa’nın ismi hisar anlamındaki “Pura” ile kent anlamındaki “issa” sözcüklerinden geliyor.

Omental ne demek?

Midenin büyük kurvatüründen başlamak suretiyle, bağırsakların üst kısmını bir mutfak önlüğü gibi örten yapı omentum olarak bilinmektedir. 4 katlı bir periton tabakasına sahip olmasının yanı sıra, midenin ön ve arka yüzü olmak suretiyle farklı yerlerinde bulunur.

See also:  Izmir Hangi Coğrafi Bölgemizdedir?

Küçük omentum nedir?

Küçük ve büyük olmak üzere iki ayrı kısımdır. Büyük omentum midenin alt sınırından başlayarak bağırsakların ön yüzeyini örten omentum bölümüdür. Küçük omentum ise karaciğerdeki fissura transversalis ile, midenin küçük kurvaturu arasında yer alan omentum bölümüdür.

Omentum minus ne demek?

omentum minus ise midenin küçük kurvaturundan karaciğere uzanır. görevleri arasında vücudun yağ depolama alanlarından birisi olması, bağışıklık sistemine katkı, karın içi enfeksiyonların veya yaralanmalarının sınırlandırılması sayılabilir.

Tıpta korpus ne demek?

KORPUS: Gövde. kastedilmektedir. Kürtaj ayrıca teşhis amaçlı da yapılabilir. Yani rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmeside kürtaj olarak adlandırılır.

Foramen Omentale nedir?

Olarak, insan anatomisinin, omentum foramen ( epiploik foramen, Winslow foramen anatomi sonra Jacob B. Winslow, veya çok nadiren ADITUS ; Latince : foramen epiploicum ) arasındaki iletişim, ya da ağır geçişi, bir daha kese (genel boşluğun (arasında karın) ve küçük kese.

Labrum yırtığı nasıl iyileşir?

Kalça Labrum Yırtığı Tedavisi Nedir? Tedavi için ekleme zarar vermeyen artroskopik cerrahi kullanılabilir. 2 ya da 3 delik kullanılarak eklemdeki yırtık temizlenebilir. Bazen yırtıklar tamir edilmeye uygun niteliktedir, bu durumda yırtık doku arkasında dikişler bulunan çapalarla kemiğe tespit edilir.

Labrum Glenoidale ne demek tıp?

Üst kol kemiğinin (humerus başı) başı, glenoid adı verilen sığ bir soketle ilişkilidir. Üst kol kemiğinin başı genellikle soketten çok daha büyüktür ve labrum denilen yumuşak lifi eklemi stabilize etmek için soketi çevreler.

Labrum yırtığı ağrısına ne iyi gelir?

Ağrı kesici ilaçlar kısa süreler için reçete edilebilir. Bu ilaçlar ödem ve inflamasyonu da baskılar. Eklem içine kortizon iğnesi yapılarak da iltihap azaltılabilir. Fizik tedavide kalça hareketlerini normale getirmek, kasları esnetmek ve güçlendirmek için egzersizler uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector