Burdur Antalya Muğla Ve Çevresini Kim Işgal Etmiştir?

İtalyanlar, Antalya’yı işgal ettikten sonra, buradan Antalya’nın çevresinde bulunan kazalar ile Antalya’nın komşu- ları olan Burdur ve Isparta Livaları’nı da işgal etmenin yollarını aramışlardır. Bu arada Antalya, İtalyanlar tarafından askeri üssü olarak kullanılmıştır.

Muğla ve çevresini kim işgal etti?

I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu toprakları İtilaf Devletleri tarafından paylaşılınca Muğla 11 Mayıs 1919 tarihinde İtalya tarafından işgal edildi.

Burdur kim işgal etti?

İtalyanlar Antalya’yıaynı zamanda askeri üs olarak da kullanmışlardır. İtalyanlar buradan sevk ettikleri kuvvetlerle28 Haziran 1919 tarihinde Burdur’u işgal etmişlerdir.

Fransızların işgal ettiği yerler nerelerdir?

Adım adım Kurtuluş Savaşı’na gittiğimiz o günlerde; İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. Fransızlar ise; Trakya’daki demiryolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler.

Kars ve çevresini kim işgal etti?

ZAFER MADALYASI. 1853-1856 tarihleri arasında Osmanlı ile Rusya arasında yapılan Kırım savaşı devam ederken Osmanlı İmparatorluğunu sıkıştırmak amacıyla 14 Haziran 1855 tarihinde Rus Orduları doğu sınırlarımızı aşarak Kars Şehrini muhasara etmeye başlamıştır.

Urfa Antep ve Maraş çevresi hangi devletler tarafından işgal edildi?

Mondros’tan sonra İngiliz orduları Maraş, Antep, Urfa, Adana ve civarını işgal etti. 1916 yılında imzalanan Sykes-Picot Anlaşması Projesi gereği ile Maraş, Antep, Urfa ve Musul Fransızlara bırakılmalıydı.

Gaziantep hangi devletler tarafından işgal edildi?

Fransa, İngiltere ile imzaladığı Suriye Antlaşması’nın hükümlerine uygun olarak 29 Ekim 1919 günü Antep’e girdiler. Antep girişinde Ermeniler tarafından bayraklarla ve çiçeklerle karşılanan Fransızlar, kısa sürede şehrin stratejik noktalarını ele geçirdiler.

Ülkemizi işgal eden itilaf devletleri kimlerdir?

İttifak Devletleri’nin askeri istatistikleri

Askere Alınan Tutsak/Kayıp
Alman İmparatorluğu 11,000,000 1,152,800
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu 7,800,000 2,200,000
Osmanlı İmparatorluğu 2,850,000 235,000
Bulgaristan Krallığı 1,200,000 27,029
See also:  Kızılay Izmir Caddesi Nerede?

Yunanların işgal ettiği şehir hangisi?

Yunan birlikleri muharebe yapmaksızın 24 Haziran 1920’de Kırkağaç’ı, aynı gün akşamında Soma’yı işgal ettiler. Bir sonraki hafta, 24 Haziran 1920’de Salihli, 25 Haziran 1920’de Alaşehir, 28 Haziran 1920’de Kula, 18 Ağustos 1920’de de Demirci ilçeleri işgal edildi.

Italya neden geri çekildi?

Bu dönemde İtalya kendi içinde siyasi ve ekonomik karışıklıklar yaşıyordu. Ayrıca Kurtuluş Savaşında Ermeniler ve Yunanlılar karşısında alınan başarılar İtalyanları endişelendirmişti. Bu şartlar karşısında 2. İnönü Savaşı sonrasında çekilmeye karar verdiler.

Fransızların işgal ettiği iller nelerdir?

İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. İstanbul’un işgali 13 Kasım 1918’den 6 Ekim 1923’e kadar 5 yıl sürdü.Fransızlar ise; Trakya’daki demiryolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler.

Ermenilerin işgal ettiği yerler nerelerdir?

Günümüzde eski Dağlık Karabağ Özerk Oblastı’nın bir bölümünü içeren Kelbecer rayonu dışında tüm rayonlar, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin eski rayonlarıyla aynıdır.

 • Kelbecer.
 • Laçın.
 • Kubadlı
 • Zengilan.
 • Cebrayıl.
 • Füzuli.
 • Ağdam.
 • Hatay kaç yıl Fransız işgalinde kaldı?

  Mondros Mütarekesi’nin hemen ardından düşman kuvvetleri tarafından ilk işgal edilen yer olan bölge, 20 yıl Fransız işgali altında kalmıştır.

  Kars ve Sarıkamış’ı kimler işgal ettiler?

  Rus ordusu geri çekilince, Kazım Karabekir ileri harekâta geçerek 12 Mart ile 26 Nisan 1918 günleri arasında Erzurum, Horasan, Sarıkamış, Batum ve Kars’ı işgal ederek 93 (1877) Harbi ile terk edilen eski sınırlara ulaşmıştır.

  Kars halkı nereden gelmedir?

  Kars deyince akla, hamaset (yiğitlik) ve menkıbe diyarı gelir. Esasen ismi de menkıbeye dayanır. Kars adı milattan önce 130-127 tarihleri arasında Kafkas Dağları’nın kuzeyinden Dağıstan’dan gelerek bu havalide yerleşen Bulgar Türkleri’nin “Velentur” boyunun “Karsak oymağından” gelmektedir.

  See also:  mezunlar universite sinavina nasil basvuracak?

  Kars ne zaman işgal edildi?

  Milli Mücadele döneminde, Millet Meclisinden önce ilk Meclis Kars’ta “Cenub-i Garb-i Kafkas Hükümeti” ile kurulmuştur. 30 Ekim 1920’de Kazım Karabekir yönetimindeki Türk Ordusu Kars’ı alarak Türk topraklarına katmıştır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector