Atatürk Eğitim Hayatına Hangi Okulda Başladı?

Atatürk’ün Eğitim Hayatı Nerede Başladı? Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim hayatı Selanik’te başlamıştır. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, oğlu için geleneksel eğitim modeline sahip Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebini, ilk öğrenimi için uygun görür.
Küçük Mustafa, Haziran 1887’de başladığı ilköğrenimine bir süre annesinin arzusuna uyarak Hafız Mehmet Efendi Mahalle Mektebi’nde devam etti. Fakat çok geçmeden babasının isteği ile Selanik’te çağdaş usullerle öğretim yapan Şemsi Efendi Mektebi’ne geçti ve ilkokulu burada bitirdi.

Mustafa Kemal Atatürk sırasıyla hangi okullarda okumuştur?

Mustafa Kemal Atatürk’ün gittiği okullar ve şehirleri ise şunlardır:

 • Mahalle Mektebi ( Selanik)
 • Şemsi Efendi Okulu ( Selanik)
 • Selanik Mülkiye Rüştiyesi ( Selanik)
 • Selanik Askeri Rüştiyesi : 1893 – 1895 ( Selanik)
 • Manastır Askeri İdadisi: 1895 – 1899 ( Manastır Şehri Makedonya)
 • Mustafa Kemal Atatürk eğitim hayatını nerede tamamladı?

  Öğrenimini Selanik Askeri Rüştiyesi(ortaokul) ve Manastır Askeri İdadisi(Lise)´nde sürdürdü. 1899´da girdiği İstanbul Harbiye Mektebi´ni 1902 yılında piyade teğmeni rütbesiyle, Harp Akademisi´ni de 1905´te kurmay yüzbaşı rütbesiyle bitirdi.

  Atatürk’ün Ortaokulunun ismi nedir?

  Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullar şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır.

  Atatürk’ün kronolojik sıralaması nasıl?

  Mustafa Kemal Atatürk’ün Kronolojisi

  1881 Mustafa Selânik’te dünyaya gelir.
  12 Nisan 1931 Gazi Mustafa Kemâl Türk Tarih Kurumunu kurar.
  12 Temmuz 1932 Gazi Mustafa Kemâl Türk Dil Kurumunu kurar.
  16 Haziran 1934 TBMM, Gazi Mustafa Kemâl’e ‘Atatürk’ soyadını verir.
  10 Kasım 1938 Gazi Mustafa Kemâl Atatürk hayata gözlerini yumar.

  Şemsi Efendi Okulu nasıl bir okuldur?

  Şemsi Efendi Mektebi (Mekteb-i Şemsi İptidai), Selanik’te Muallim Şemsi Efendi tarafından 1872’de kurulan özel okuldur. Selanik’in ilk özel Türk okulu idi; ayrıca eldeki bilgilere göre Osmanlı İmparatorluğu’nda bir Türk tarafından kurulmuş ikinci özel okuldur (ilki 1865 yılında İstanbul’da açılan bir mekteptir).

  See also:  Antalya Altınova Nereye Bağlı?

  Atatürk ikinci olarak hangi okula gitmiştir?

  Selanik Mülkiye Rüştiyesi ( Selanik) Selanik Askeri Rüştiyesi : 1893 – 1895 ( Selanik) Manastır Askeri İdadisi: 1895 – 1899 ( Manastır Şehri Makedonya) Harp Okulu: 13 Mart 1899-10 Şubat 1902 ( İstanbul)

  Mustafa Kemal ortaokulda hangi okula gitmiştir?

  – Selanik Mülkiye Rüştiyesi (Ortaokul düzeyinde bir okuldur.)

  Atatürk lise eğitimine nerede başladı?

  Askeri Okullardaki Eğitimi

  Askeri Rüştiye ortaokul düzeyinde bir okuldu. Burayı bitirdikten sonra 1896 yılında lise düzeyinde bir okul olan Manastır Askeri İdadisine başladı. Mustafa Kemal’in Selanik Askeri Rüştiyesinden sonra devam ettiği Manastır Askeri idadisi.

  Atatürk 1902 de ne oldu?

  1902 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu., Harp Akademisi’ne devam etti. 11 Ocak 1905′te yüzbaşı rütbesiyle Akademi’yi tamamladı. 1905-1907 yılları arasında Şam’da 5. Ordu emrinde görev yaptı. 1907′de Kolağası (Kıdemli Yüzbaşı) oldu.

  Atatürk askeri Rüştiyesine ne zaman başladı?

  1881 Selanik’te doğdu. 1893 Selanik Askeri Rüştiyesi’ne yazıldı ve öğretmeni Mustafa Sabri Efendi, kendisine Kemal ek adını verdi. 1895 Manastır Askeri İdadisi’ne girdi. 18 Mart 1899 İstanbul’da Harp Okulu piyade sınıfına yazıldı.

  Mustafa Kemal Atatürk hangi takımı tutuyor?

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de Fenerbahçeli’ydi.

  Atatürk kaç çocuğu var?

  Mustafa Kemal Atatürk’ün biyolojik anlamda kendisinden olmuş bir çocuğu yok. Ancak üvey evlatları var. Bunlar; Abdurrahim Tuncak, Zühre, Afife, İhsan, Ömer, Afet İnan, Nebile Hanım, Rukiye Erkin, Zehra Aylin, Sığırtmaç Mustafa, Sabiha Gökçen ve Ülkü Adatepe.

  Ali Rıza Bey ne görev yapıyordu?

  Selanik’te Evkaf İdaresi’nde kâtiplik, sonra da Gümrük Muhafaza Teşkilatı’nda gümrük memurluğu yapmıştır. Memurluğunu, Osmanlı Rumelisi’nin Yunanistan sınırında, Olimpos Dağı eteklerinde, Çayağzı veya Papazköprüsü denilen dağlık, ıssız, Yunan eşkıyanın herkesi haraca bağladığı tehlikeli bir sınır geçidinde yapar.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector