Arap Şükrü Bursa Nerede?

Arap Şükrü, Bursa’nın Altıparmak mahallesinde Yahudilik olarak bilinen bölgede yeralan balık lokantaları, işkembe çorba-paçacıları, sazlı sözlü eğlence yerlerinin bir arada bulunduğu, taşıt trafiğine kapalı turistik sokaktır.

Arap Şükrü hangi semtte?

Arap Şükrü, Bursa’nın Altıparmak mahallesinde Yahudilik olarak bilinen bölgede yer alan balık lokantaları, işkembe çorba-paçacıları, sazlı sözlü eğlence yerlerinin bir arada bulunduğu, taşıt trafiğine kapalı turistik bir sokak. 1992’den bu yana turizm amaçlı bir eğlence sokağı olarak yaşıyor.

Arap Şükrü Bursalı mı?

Selanikli olduğu, Rumcayı da iyi bildiği için devamlı düşman üzerine akına gönderilirmiş. Oradan kalmış bu Akıncı Şükrü adı. Neyse, savaştan sonra babam İstanbul’a yerleşmiş. Daha sonra Bursa’ya geliyor, ‘Şar Kulüp’ü çalıştırmaya başlıyor.

Arap Şükrü aslında ne?

Arap Şükrü Kimdir? 1893 Vodina (Selanik yakınlarında bir kaza) doğumlu olan Arap Şükrü, askeri okulda okuyup subay olduktan sonra ‘Akıncı Şükrü’ olarak Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Kütahya yakınlarında esir düşmüş bir savaş gazisidir.

Şükrü Değişmez kimdir?

(Vodina 1893 – Bursa 1960) Altıparmakla günümüzde Arap Şükrü sokağı adıyla anılan yerde yeni bir meyhane kültürü oluşmasına katkıda bulunan işadamı. ‘Arap’ sanı, dedesinin Yemen’de bir Arap kızıyla evlenmiş olması nedeniyle, yakıştırma olarak takılmış. Kurtuluş Savaşı’na katıldı.

Arap Şükrü söyleyen kim?

söz ve müziği küçük emrah’a ait olan ‘götür beni gittiğin yere’ parçasını mükemmel yorumlayan güzel insan

Arap Şükrü kayıp mı?

Ve Kurtuluş Savaşı gazisi olan Arap Şükrü aslında bir paşa torunu. Kurtuluş Savaşı sırasında Kütahya’da esir düşen ve kolundan yaralanan Gazi Arap Şükrü’nün İstiklal Madalyası da torunları tarafından Bursa Kent Müzesi’ne bağışlanmıştır.

Arap Şükrü ismi nereden gelir?

Arap Şükrü adı nereden geliyor? Tahmin edebileceğiniz gibi sokak adını bir kişiden alıyor. 1893 Vodina doğumlu olan Arap Şükrü, askeri okulda okuyup subay olduktan sonra ‘Akıncı Şükrü’ olarak Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Kütahya yakınlarında esir düşmüş bir savaş gazisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector