Antalya Yangını Ne Zaman Başladı?

2021 Türkiye orman yangınları, 28 Temmuz 2021’de Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye’nin birçok şehrine yayılan orman yangınları.

Antalya yangınını kim yaptı?

Antalya’da Akseki ve Manavgat orman yangınlarını çıkardığı iddiasıyla tutuklanan Ali Y.’yi kız arkadaşının kaydettiği ses kaydı ele verdi.

Antalya yangını kaç gün sürdü?

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da başlayan ve 10 gün sonra kontrol altına alınabilen yangınlarda soğutma çalışmaları devam ederken, yangının bilançosu da netleşiyor.

Antalya Manavgat yangın ne zaman başladı?

28 Temmuz 2021 tarihinde öğle saatlerinde Antalya Manavgat ilçesinde 4 farklı noktada yangın çıkmıştır. Yangına havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Yürütülmekte olan söndürme çalışmalarında 1 uçak, 1 İHA, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinası, 960 personel ve 30 su ikmal aracı görev yapmaktadır.

Antalya yangını kim yaktı?

Manavgat’ta Merkez Kavaklı Mahallesi’nde çıkan yangınla ilgili 30 Temmuz’da gözaltına alınan 16 yaşındaki C.Y. ‘kasten orman yakmak’ suçundan tutuklanmıştı. Akseki’de ise yangını çıkardığı şüphesiyle gözaltına alınan Ali Y. isimli şüpheli de 9 Ağustos’ta çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince aynı suçtan tutuklanmıştı.

Antalya yangını ne oldu?

Antalya’da, 28 Temmuz’da çıkan ve günler sonra kontrol altına alınan orman yangınında nadir görülen doğa olayının yaşandığı ortaya çıktı. Sıcak hava kütlesinin yükselmesiyle karadaki yangına temas edilmesi sonucu oluşan ve adına ‘yangın şeytanı’ denilen hortum, yaklaşık 10 dakika sürdü.

2008 Antalya orman yangını kaç gün sürdü?

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz günü başlayan ve 10 gün sonra 220 saatte kontrol altına alınabilen Türkiye’nin en büyük yangın felaketinde, 60 bin hektar ormanlık alan zarar gördü.

2008 Manavgat yangını kaç gün sürdü?

Manavgat ilçesi Taşağıl Mahallesi’nde, 31 Temmuz 2008’de çıkan ve 5 günün sonunda kontrol altına alınabilen Taşağıl orman yangını, Türkiye’nin en büyük orman yangını olarak tarihe geçmişti.

See also:  Bursa Nüfusu Ne Kadar?

Antalya’daki yangın bitti mi?

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya’da Manavgat ve Gündoğmuş yangınların 218. saatte kontrol altına alındığını, İbradı ilçesi hariç kentteki orman yangınlarının söndürüldüğünü açıkladı.

Manavgat orman yangını ne zaman çıktı?

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da çıkan ve yüzlerce hektar ormanın yok olduğu yangınla ilgili soruşturma kapsamında 3 Ağustos günü 16 yaşındaki C.Y. tutuklanmıştı. Yangını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan 12 yaşındaki M.A.T.

Manavgat yangını kaç gün sürdü?

Antalya’nın Manavgat ilçesinde beş gündür süren orman yangınında Kalemler Mahallesi’nde bir çift evinde ölü bulundu. Fahri Yiğitokur ve eşi Alman asıllı Andrea Hartmann Yiğitokur’un ağır hasar gören evlerinde cansız bedenlerine ulaşıldı.

Manavgat yangın nerede çıktı?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkisinde de Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Rüzgarın etkisiyle yangın Manavgat ilçesindeki Oymapınar Barajına kadar ilerledi.

Türkiye’de yangınlar neden çıktı?

Nedenlerine baktığımızda yüzde 89’u insan, yüzde 11’i ise yıldırım gibi doğa olaylarından kaynaklı. İnsan kaynaklı olanlarda bahçe temizliği ve anız yakmak gibi faaliyetler öne çıkıyor. Ancak ormanda bırakılan bir cam parçası veya iyice söndürülmeyen bir sigara izmariti bile yangını başlatabiliyor.

Türkiyede kaç yangın çıktı?

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) verilerine göre Türkiye’de, beş yılda toplamda 16 bin 3 yangın çıktı, 62 bin 315 hektarlık alan alevlere teslim oldu. 62 bin 315 hektarlık alan, İstanbul’un 10’da birinden biraz daha büyük bir alana eşit.

Türkiye’de en büyük yangın ne zaman çıktı?

Taşağıl Mahallesi’nde ise 31 Temmuz 2008 tarihinde çıkan ve 5 gün sonra kontrol altına alınabilen orman yangınında 16 bin hektar ormanlık alan kül olmuştu. Yaklaşık 60 bin hektarlık alanın yanmasına sebep olan Manavgat’taki bu son yangın, Türkiye’deki en büyük yangın felaketi olarak kayıtlara geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector