Antalya Akseki Hangi Boydan?

Neyse ki yeni isim olarak Teke Yörüklerinin bir kolu olan Akseki ismi verilmiştir. Görüldüğü gibi Akseki ismi de sanıldı- ğı gibi coğrafi özelliğinden değil, bağlı olduğu Yörük- Türkmen boyundan gelmektedir.

Akseki adı nereden gelir?

Eski adı Marla olan Akseki ilçesi 1286 yılında Toroslar üzerinde kurulmuştur. Marla sanıldığının aksine arapça bir sözcük olmayıp,divanı-ı lügatta geçen özbe öz türkçe bir sözcük olup sözcük anlamı ‘YÜKSEK ULEMALAR DİYARI’demektir. Yeni isim olarak Teke Yörüklerinin bir kolu olan AKSEKİ ismi verilmiştir.

Akseki nın neyi meşhur?

Akseki’de Gezilecek Yerler

 • Tarihi Akseki Evleri Ve Kardelen Çiçekleri. Turizm noktasında Akseki denince akla ilk gelen seçenek, tarihi Akseki evleri olurken, ikinci seçenek ise kardelen çiçekleri olmaktadır.
 • Kartallı Mağara.
 • Düdencik Mağarası
 • Göktepe Yaylası Ve Dipsiz Göl.
 • Çimi Yaylası
 • Akseki Nerede Nasıl Gidilir?
 • Sülles ne demek?

  Eski ismi olan Sülles’in anlamının ise Lukuanca görülmeye değer yer güzel diyar demek olduğunu Güzelsulu araştırmacı O. Nuri Yıldırım’ın çalışmalarından öğreniyoruz. Yapılan yüzey taramalarında Gölgeli bölgesindeki buluntulardaki işleme ve yazılardan burada büyük bir yerleşimin olduğu anlaşılmaktadır.

  Akseki kime bağlı?

  Kardelen çiçeğinin ana yurdu olarak bilinen Akseki ilçesi, Antalya iline bağlı Batı Torosların güneyinde kurulmuş bir ilçedir. Doğusunda Gündoğmuş, Bozkır, batısında Manavgat, İbradı, kuzeyinde Beyşehir, Seydişehir, güneyinde Manavgat ve Gündoğmuş ilçeleri yer alır.

  Akseki yolu neden kapalı?

  Antalya-Konya yolu araç trafiğine kapatıldıAntalya’yı Konya’ya bağlayan Akseki-Seydişehir yolu, yoğun kar yağışı, buzlanma ve tipi nedeniyle araç trafiğine kapatıldı.

  Aksekililer nereden gelmiştir?

  Aksekilileri bulundukları yerlere göre üçe ayırabiliriz. Birincisi, Marlalılar (Akseki’nin içinden olanlar); ikincisi, İbradılılar (bugünkü ismi ile Aydınkent’ten gelenler); üçüncüsü de Aksekililerdir ki, bunlar da Akseki’nin köylerinden gelenlerdir. Akseki yöresi değişik etnik ve dini özellikleri olan bir yerdir.

  See also:  Izmir Adnan Menderes Havalimanına Nasıl Gidilir?

  Akseki nasıl bir yer?

  Akseki İlçesi’nin Antalya merkeze uzaklığı 155 km dir. Akseki İlçesinin bir kısmı Antalya Konya İl sınırını oluşturur. Düğmeli evleri, tarihi kervan göç yolları ile meşhur Akseki kardelen çiçeğinin de anayurdudur. Yaylaları, Giden Gelmez Dağları ile turizmde gelişme gösteren bir ilçedir.

  Akseki de nerede kalınır?

  Antalya şehrinde Akseki yakınındaki konaklama yerleri

 • IC Airport. Otel. Akseki 6.1 km uzaklıkta.
 • Delphin Imperial Hotel. Otel. 9.2Mükemmel(10817 değerlendirme)
 • Grand Park Lara. Otel.
 • Club Falcon. Otel.
 • Club Hotel Sera. Otel.
 • Hotel Holiday Inn Antalya – Lara. Otel.
 • Delphin Diva Hotel. Otel.
 • Limak Lara De Luxe Hotels & Resort. Otel.
 • Akseki ne zaman antalyaya bağlandı?

  Daha sonra Selçuklu ve Osmanlı yönetimine geçen ilçe de, Roma İmparatorluğu dönemlerinden bu yana toplumların yaşadığı bilinmektedir. 1872’de Alanya’dan ayrılan Akseki, 1901 yılında Antalya Konya Eyaleti dahilinde bağımsız bir sancak olmuştur.

  Murtiçi nereye bağlı?

  antalya’nın akseki ilçesine bağlı bir köy. eski adı taşlıca’dır. havasıyla, doğasıyla ve suyuyla tam da yaşanılası bir köydür.

  Aksekide zeytin yetişir mi?

  Antalya’nın dağları, ormanları ve yaylalarıyla ünlü Akseki ilçesi aynı zamanda bir zeytin coğrafyası. Ancak Akseki’nin yüksek rakımlı coğrafyasında yetişen zeytin ağaçları, 1200 metre yükseklikte bile varlığını sürdürebiliyor.

  Hacı Doğrul kimdir?

  Hacı Doğrul Türbesi Hacı Doğrul Kimdir: Hacı Doğrul’un Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretlerinin kardeşi olduğu rivayet edilmektedir. Horasan ereni olduğu da söylenmektedir. Türbede ayrıca Yusufi Dede ve Torununun da mezarı vardır. Onlar Yarpuzludur.

  Akseki Antalya nufusu ne kadar?

  Akseki nüfusu 2021 yılına göre 10.575. Bu nüfus, 5.338 erkek ve 5.237 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,48 erkek, %49,52 kadındır.

  Konya Akseki arası kaç kilometre?

  Konya Akseki Otobüs Bileti

  See also:  Izmir Otogar Nerede?
  En Ucuz Sefer 0 km
  Konya – Akseki Arası Kaç Saat 2sa 49dk 7
  En Çok Sefer Yapan Firma

  Yarpuz ilçesi nereye bağlı?

  Yarpuz, Antalya ilinin Akseki ilçesine bağlı bir mahalledir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector