Ankara Çıraklık Eğitim Merkezi Kayitlari Ne Zaman?

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÖĞRENCİ KAYITLARI HER YIL TEMMUZ-AĞUSTOS-EYLÜL AYLARINDA ve OCAK AYI ARA KAYIT DÖNEMİNDE YAPILMAKTADIR.

Çıraklık Okulu nasil kayıt olunur?

Çıraklık Eğitimine Nasıl Başvurulur?

  1. İşyerine en yakın Mesleki Eğitim Merkezinden 4 adet çıraklık sözleşmesi temin edilir,
  2. Sözleşmeler tam olarak doldurulup, ilgililerin imzasından sonra (çırak, velisi ve işveren) firmanın bağlı bulunduğu Oda’ya onaylatılır,

Çıraklık eğitim kayıtları ne zaman bitiyor?

Şuandaki yürürlükteki yönetmeliğe göre Mesleki Eğitim Merkezlerine Kayıtlar Aralık ayının son gününe kadar devam eder. Sonrasında da kayıtlar devam eder ancak bu öğrencilerin okul eğitimi sonraki Eğitim Öğretim yılında başlar. Öğrenciler 9. sınıfın sonuna kadar Alan, 10. sınıf sonuna kadar Dal değişikliği yapabilirler.

Ciraklik eğitim kayitlari ne zaman?

Daha önce çırak kayıtları, Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 40. maddesi gereği her yıl temmuz-ağustos-eylül ayları ile ocak ayında yapılıyordu. Yapılan değişiklikler ile artık kayıtlar herhangi bir döneme bağlı olmaksızın yıl boyu ve sürekli olarak yapılabilecek.

Mesleki eğitim kayıtları ne zaman bitiyor?

Mesleki eğitim merkezlerine 31 Aralık 2021 tarihine kadar kayıt yaptıracak öğrencilerin ise yıl kayıplarının olmayacağı bildirildi. Bu merkezlerdeki öğrenciler dört yıl boyunca iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanıyorlar.

Çıraklık okulu haftada kaç gün?

Çıraklık eğitimi süresi mesleklerin özelliği dikkate alınarak 2-4 yıl arasında belirlenmektedir. Çıraklar, eğitim süresince haftada bir gün (8-10 saat) teorik eğitim görmek üzere mesleki eğitim merkezlerine devam ederler. Bu eğitim kalfalık sınavının verilmesiyle son bulmaktadır.

Çıraklık okulu ne kadar maaş alıyor?

Yani 25 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle şu anda mesleki eğitim merkezindeki her öğrencimiz yaklaşık 1400 lira aylık ücret alacak. Kalfalarımız da yaklaşık 2 bin 125 lira ücret almış olacaklar.’

See also:  Bursa Barosu Başkanı Kim Oldu?

Mesleki eğitim Merkezi kaç yılda biter?

2016’dan sonra mesleki eğitim merkezlerine ilk defa kayıt olanlar için eğitim süresi 4 yıl oldu. Eğitimin üçüncü yılının sonunda yapılacak sınav ile kalfalık, dördüncü yılının sonunda yapılacak sınavla ustalık belgesi edinebiliyor. Öğrenciler dört yıl sonunda fark dersleri vererek meslek lisesi diploması alabiliyor.

Çıraklık eğitim Merkezi para veriyor mu?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun “Ücret ve Sosyal Güvenlik” başlıklı 25 inci maddesi uyarınca, aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler (işyerleri) tarafından ücret ödenmesi zorunludur.

Çıraklık eğitim Merkezi lise diploması veriyor mu?

12 Sınıf dersleri ile birlikte çıraklık eğitim programı ile diploma programı arasındaki fark derslerinden(9-10-11 sınıf) sorumlu olacaklar ve fark dersleri ile 12. Sınıf derslerini yüz yüze alarak başarılı olmaları durumunda Meslek Lisesi Diploması alabilecektir.

Ustalık belgesi kayıtları ne zaman 2022?

3 – TÜM ADAYLAR giriş belgelerini (e-sınav ve beceri/uygulama sınavı) 24.01.2022 ile 31.01.2022 tarihleri arasında kayıt yaptırdığı Mesleki Eğitim Merkezinden alacaklardır.

Kalfalık belgesi başvuru tarihi ne zaman?

1- Sınavlı ve Sınavsız Kalfalık/Ustalık başvurularının alınması : 1-30 HAZİRAN 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 2- Önceki sınav dönemlerinde sınava girmeyen veya sınavlarda başarısız olan adayların başvurularının alınması: 1-30 HAZİRAN 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Öğrenci kayıtları ne zaman?

YKS sonuçlarına göre bir yükseköğretim kurumuna yerleşen adayların üniversite kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılabilecek.

Meslek lisesi kayıtları ne zaman?

Açık Öğretim Lisesi 2021 – 2022 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem İlk Kayıt Başvuru Tarihleri: 27 Aralık 2021 – 28 Ocak 2021 tarihleri arasında, Mazerete Bağlı İlk Kayıt Başvuru Tarihleri: 31 Ocak 2021 – 08 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır.

See also:  Gaziantep Izmir Uçak Bileti Ne Kadar?

Mesleki eğitim Merkezi kaç yaş sınırı?

Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak (Sözleşme imzalanacak iş yerinde ‘Usta Öğreticilik Belgesine’ sahip bir usta bulunması gerekir). Kayıt için yaş sınırı yoktur. Öğrenci kayıtları yıl boyu devam eder.

Mesleki eğitime nasil kayıt olunur?

MEB, Mesleki Eğitim Merkezleri Başvurularının yarın e okul’dan yapılacağını duyurdu. Adaylar https://e-okul.meb.gov.tr/ adresi üzerinden Öğrenciler T.C. Kimlik Numarası ve öğrenci numarası ile başvurularını gerçekleştirebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector