4 yillik universite mezunu nasil tegmen olur?

Muvazzaf subay olmak isteyen bireyler terhislerinin hemen ardından başvuruda bulunabiliyorlar. Ayrıca terhislerinin ardından da 4 yıllık lisans ya da yüksekokul mezunu olan bireyler, yaş sınırına takılmamak kaydıyla muvazzaf subaylık için başvuru gerçekleştirebiliyor.

Üniversite mezunu teğmen nasıl olunur?

Artık tek tip askerlik olduğundan 4 yıllık üniversitelerden mezun olan adaylar teğmen olabiliyor. Şöyle ki, 4 yıllık üniversiteden mezun olan bir aday, asteğmen olarak askerlik yapabiliyor. Sonrasında terhis tarihine 1 ay kala teğmen rütbesine yükseliyor. Kendi tercihine bağlı olarak isterse askerde kalabiliyor.

Üniversite mezunu asteğmen nasıl olunur?

Askerlik görevini yapmamışsanız ve 4 yıllık fakülte ya da yüksekokullardan mezunsanız asteğmen olabilirsiniz. Başvuru yaptığınız dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda sınava tabi tutulup başarı gösterdiğiniz takdirde asteğmen olarak görev yapabilirsiniz.

Teğmen olmak için ne mezunu olmak gerekir?

Bunlar; Harp Okulu’ndan mezun olmak, asteğmen olarak görev alırken teğmenlik sınavında başarılı olmak, 9 ay boyunca asteğmen olarak görev yapmış olmak ve sözleşmeli teğmen olarak göreve başlamaktır.

Asteğmenler teğmen olabilir mi?

Asteğmen adayları askeri okulda eğitim görüp mezun olduktan sonra 10-11 ay görev yapmaktadır. Dolayısıyla fakülte mezunları askeri öğrencilik kısmı dahil 12 ay toplam hizmet vermektedir. Asteğmenler, terhis olmalarına son 30 ila 90 gün kala Teğmen rütbesine terfi edilirler ve bu rütbe ile terhis edilirler.

Ne zaman teğmen olunur?

En fazla 20 yaşında olmak gerekir. ÖSYM üzerinden o yıl gerçekleştirmiş sınavdan, Milli Savunma Üniversitesi için gereken taban puanı almak gerekir. T.C. vatandaşı olmak gerekir.

4 yıllık üniversite mezunu askerde ne olur?

4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterler doğrultusunda askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında yapılan sınav ile beraber başarı gösteren kişiler, asteğmen olarak askerlik görevini icra eder.

See also:  Eğitim Materyali Yardımı Ne Demek?

2 yıllık üniversite mezunu asteğmen olabilir mi?

Asteğmen olmak isteyen biri en az 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olmalıdır. 4 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra 3 ve daha üzeri bir puana sahip olmak gerekmektedir. 4 yıllık bir fakülteden 3 ve üzeri bir puan ile mezun olmuş bir birey, asteğmenlik için başvuru yapabilmektedir.

Asteğmen kaç yılda rütbe alır?

Subay rütbeleri ve terfi süreleri küçükten büyüğe şu şekilde sıralanabilir: Asteğmen – En düşük rütbeli subaylardır. Teğmen- terfi için 3 yıl. Üsteğmen – terfi için 6 yıl.

Bir teğmen ne kadar maaş alır?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Teğmen 7.630 14.120

Lise mezunu Teğmen olabilir mi?

2022 yılı subay alımı için lise mezunları başvuru yapabilecek. Bu kapsamda 2022 Milli Savunma Üniversitesi Msü Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2022 MSÜ) ve askeri öğrenci temini kılavuzu kapsamında başvuru şartları ve tüm detayları bu yazımızda.

Teğmen eğitimi kaç ay?

Teğmen eğitim maaşı adayın eğitimi boyunca kendisine ödenen tutara verilen isimdir. Muvazzaf subaylıkta alınması gereken 4 aylık eğitimin ilk 1 ayı temele eğitim olarak ifade edilmektedir. Bu süreçte adaylar eğitimlerinin sonuna dek ücret almazlar.

Asteğmen rütbesi yükselir mi?

Subay, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubayın ardından gelen görev rütbesidir. Asteğmenden başlar ve orgeneral en yüksek rütbedir.

Asteğmen tazminat alır mı?

Yedek subay olarak yapılan askerlik görevinin emekli kesenekleri de görev süresi içerisinde ödenmiş olduğundan, ayrıca borçlanmaya gerek kalmadan hem hizmet süresine sayılmalı hem de kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmalıdır.

Asteğmen istifa edebilir mi?

TSK mecburi hizmet; 926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nun 112. maddesinde yer almaktadır. Madde uyarınca; “Muvazzaf subay ve astsubaylar subay ve astsubay nasbedildikleri tarihten itibaren fiilen onbeş yıl hizmet etmedikçe istifa edemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector