universite ders kaydi nasil yapilir?

Ders kayıtları, Akademik Takvim’de bertilen tarihlerde ONLINE olarak Öğrenci Sayfasından yapılır. Ders kaydı için kayıt haftasından bir hafta önce, yine “Öğrenci Sayfaları” ndan ders kayıt randevusu alınmalıdır. Randevu süresi 120 dakikadır.

Ders kaydı nasıl yapilir 2021?

Öğrencilerimiz ders kayıtlarını internet üzerinden Öğrenci Bilgi Sistemlerine (OBIS) erişerek (http://obs.aku.edu.tr/oibs/ogrenci) yapacaklardır.

Üniversite 1 sınıf ders seçimi yapılır mı?

Ø 1.sınıf öğrencilerinin güz dönemi ders kayıtları otomatik olarak öğrenci işleri tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin herhangi bir ders kaydı yapmasına gerek yoktur.

Üniversitede ders kaydı ne demek?

Ders kaydı, üniversitemiz bünyesinde yürütülen önlisans, lisans ve lisansüstü programlara kayıtlı öğrencilerin, ilgili yılın akademik takviminde belirtilen süreler içinde katkı payını ve/veya öğrenim ücretini ödemesi ve ders alma işlemini tamamlaması suretiyle gerçekleşen işlemdir.

Ders kayıt işlemi yapılmazsa ne olur?

Süresi içinde ders kayıt işlemi yapılmazsa ne olur? Ders kayıt işlemini gerçekleştirmeyen öğrenciler derslere devam edemez, sınavlara giremez, öğrencilik haklarından yararlanamaz. Bu süre öğrenim süresinden sayılır.

Ders kayıt ne zaman 2021?

ÖN LİSANS / LİSANS / LİSANSÜSTÜ 2021-2022 GÜZ YARIYILI AKADEMİK TAKVİMİ
27 Eylül- 1 Ekim 2021 Ders Kayıtları
15-17 Eylül 2021 Ders Kayıtları
20 Eylül 2021 – 14 Ocak 2022 Güz Yarıyılı
22-24 Eylül 2021 Ekle-Sil Günleri

Ders kaydı online yapılır mı?

Ders kayıtları Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapılır. Öğrenciler ders ekleme/çıkarma döneminin sonuna kadar kayıt yaptırmadıkları derslerden dönem sonunda not alamaz. Öğrenciler, akademik takvimde belirtilen tarihe kadar aldıkları derslerden çekilebilirler.

Üniversite 1 sınıf hangi dersler var?

1. Sınıf Dersleri ve Ders Saatleri 2022-2023

 • Türkçe 10 saat.
 • Matematik 5 saat.
 • Hayat Bilgisi 4 saat.
 • Görsel Sanatlar 1 saat.
 • Müzik 1 saat.
 • Oyun ve Fiziki Etkinlikler 5 saat.
 • 1 sınıflar kayıt yeniler mi?

  Öğrenciler, her yarıyıl başında ilgili öğretim birimi yönetim kurulunun belirleyeceği esaslar ve Senato’nun belirleyeceği süreler içinde (birinci sınıf birinci yarıyıla ilk defa kayıt yaptıran öğrenciler hariç) kayıtlarını yenilemek zorundadırlar.

  See also:  Kaymakamlık Eğitim Yardımı Ne Kadar?

  Ders kaydı yapmak zorunlu mu?

  Hayır. Üniversite tarafından ilan edilen tarihlerde kayıt yenileme ve ders kaydı yapmayan öğrenci, o yarıyılda derslere ve sınavlara giremez ve öğrencilik haklarından yararlanamaz.

  Üniversitede bir dersten kalınca ne olur?

  Toplam alabileceğin kredi sayısı her dönem belli. Dolayısıyla çok fazla dersten kalırsan önündeki dönemin dersleri ile kredi limitin dolabilir ve bu dersleri alamayabilirsin. Zorunlu dersleri de vermeden mezun olamazsın. Alttan aldığın zaman Devam zorunluluğun vs olmuyor.

  Üniversitede kaç dersten kalınca dönem uzar?

  Soru: Kaç dersten başarısız olursam okulum uzar? Cevap: İki durumda öğrencinin dönemi uzayabilir.Durum1: Bir yarıyılda 11 ve üzeri AKTS (Kredi) lik derslerden FF veya FG notu ile başarısız olan öğrencilerin 1 yarıyıl okulu uzar.

  Üniversite ders ekle bırak ne demek?

  Ekle-sil, öğrencilerin kendi insiyatifleriyle, kaydolmuş oldukları derslerin bir veya daha fazlasını silip bir veya daha fazla derse kaydolma işlemidir. Öğrenci belirtilen tarihlerde ders ekleme, silme ve şube değiştirme işlemlerini kendisi yapar. Ekle-sil dönemi, tabloda belirtilen tarihlerde yapılır.

  Ders seçimi yapılmazsa tecil bozulur mu?

  Konuya açıklık getiriyorum hemen, pasif öğrenci olunca askerlik tecilin bozulmuyor. Eğer azami süreyi doldurmadıysan yani mesela 4 yıllık bölümler için 7 yıl gibi bir süresi vardı sanırım o süreyi doldurmadığın sürece askerlik tecilin bozulmuyor.

  Ders kaydını kaçırdım ne yapmalıyım?

  Birçok üniversite ders kaydı yapmayanlara 3 (bazı üniversitelerde 2) mazeret hakkı tanımaktadır. Bu sayede ders kaydı yapamayanlar ya da unutanlar için mazeret hakkı doğar ve mazeret dilekçesini belirterek ders kaydı yapabilirler.

  Yanlış yapılan ders kaydı nasıl düzeltilir?

  danışmanın onaylamayıp sana mail atması gerekir. 2. senaryo olarak ise ekle sil haftasında düzeltirsin. derslere gidebilirsin tabii ki ama imza listesinde ismin olmaz. eğer devam zorunluluğun varsa dersin hocasıyla gidip durumu anlatırsın.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector