universite denklik belgesi nasil alinir?

http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi internet adresinde yer alan dilekçe doldurulup hizmet bedeli yatırılarak, elden ya da posta yoluyla Yükseköğretim Kurulu Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvuruda bulunulmalıdır.

Kimler denklik belgesi almalı?

Eğitim hayatlarına devam etmek için İstanbul’a gelen/gelecek misafirlerimizin Denklik Belgesi almaları gerekmektedir. Denklik nedir?

Öğrencilerin denklik belgesi almak gerekiyor mu?

Denklik Belgesi almam gerekiyor mu? Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışında açılan okullardan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen öğrenciler denklik işlemine tabi tutulmaz.

(M illî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği)?

Geldikleri ülkedeki okul kademesini, daha kısa sürede bitirerek bir üst öğrenime devam hakkı kazananlar ile sınıf atlatılarak üst sınıflara devam hakkı kazananların hakları korunur. (M illî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği)

Hangi kurumlar ve kurumlara denklik işlemi yapılır?

Denklik işlemi; yurt içinde il millî eğitim müdürlüklerince, yurt dışında ise eğitim müşavirlikleri ve eğitim ataşeliklerince düzenlenir. Denklik için başvurular da bu kurumlara yapılır.

Denklik için neler gerekli?

Denklik için gerekli evraklar aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • İmzalı başvuru formu.
 • Diplomanın aslı ya da noter onaylı sureti.
 • Denkliği istenen diplomanın ya da mezuniyet belgesinin noter onaylı sureti ve noter onaylı tercümesi.
 • Denkliği istenen diplomanın kapsadığı öğrenim süresine ait transkriptin aslı.
 • Üniversite denklik belgesi nedir?

  Türk Yüksek Öğretim sisteminde mezun olunan akademik alan ve dereceye eş değer olduğunu gösteren belgeye denklik belgesi denmektedir. Dolayısıyla denklik belgesini alabilmek için talep etmek gerekmektedir. Bu talep edilen denklik belgesi aslında kişinin bulunduğu ülkedeki mezuniyet belgesidir.

  Denklik belgesi kaç ayda alınır?

  Adınıza bir dosya açılarak, detaylı şekilde başvurularınız ve dosyalarınız incelenecektir. Bu süreç iki ay kadar sürmektedir. İki ay sonunda denklik belgenizin verilmesine kadar verilir, başvurunuz reddedilir ya da seviye sınavına girmeniz şeklinde karar verilir.

  See also:  Yeni Eğitim Öğretim Yılı Ne Zaman Başlayacak?

  YÖK hangi ülkelere denklik veriyor?

  Lisansta denklik verilen ilk 4 ülke sırasıyla Azerbaycan, Suriye, Bulgaristan ve Ukrayna’dır. Yüksek lisansta ise listenin başında sırasıyla Birleşik Krallık, ABD, Almanya ve Fransayer almaktadır.

  Denklik sınavı zor mu?

  Şöyle ki yükseköğretim kuruluna diploma denklik belgesi almak üzere başvuran ancak sınava girebileceğine dair yükseköğretim kurulu kararı bulunmayan adaylar sınava talepleri dâhilinde başvuru yapabilirler. Diploma denklik başvuruları reddedilen adaylar sınavlara giremezler. Bir bakıma da sınav zor diyebiliriz.

  Anabin denklik nasıl yapılır?

  Almanya’da denkliği bulunan liseleri öğrenmek için https://anabin.kmk.org/no_cache/filter/institutionen.html adresi üzerinden ülkeyi Türkiye ve eğitim kurumunu lise seçerek filtreleme yapılabilmektedir. ZAB Anabin veri tabanı Almanya diploma denklik sorgulama için kullanılmaktadır.

  Denklik ücreti ne kadar?

  ‘Diploma Tanıma ve Denklik Başvuruları’ ve ‘Denklik Başvurularının Yeniden İncelenmesi’ talepleri için 150 TL, Yükseköğretim Kurumları Tanıma talepleri için (Yükseköğretim Kurumlarının tanınıp tanınmadığına dair belge) 50 TL, İşlemler Devam Ediyor belgesi talepleri için (Askerlik Tecil Belgesi, iş başvuruları vb.)

  E devletten denklik belgesi nasıl alınır?

  https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu adresinden yapılabilir. Süreç nasıl İşlemektedir? Uygulamaya giriş yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra kişisel ve diploma bilgilerinizi girerek, belgelerinizin aslını renkli olarak tarayıp sisteme yüklüyorsunuz.

  YÖK denkliği olmayan diploma ne işe yarar?

  Eğer diploma Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınmıyorsa Türkiye’de hiçbir geçerliliği yok. Yurt dışından mezun olan kişi, diplomasını Türkiye’de de geçerli hale getirmek istiyorsa YÖK’ten Diploma Denklik Belgesi alması gerekiyor.

  Denklik işlemleri ne kadar sürer?

  YÖK, uluslararası üniversite sıralandırma sistemlerinde ilk 1000 üniversite arasında yer alan üniversitelerden alınan diplomalara ortalama 15 günde doğrudan denklik veriyor.

  Denklik kaç gün?

  Denklik işlemlerinde son kararı ise Yükseköğretim Yürütme Kurulu veriyor. Tüm bu işlemler ise ortalama 65 günde sonuçlanıyor.

  See also:  Işbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar?

  Denklik belgesi başvurum ne aşamada?

  İlçe nüfus müdürlüklerine yapılan isim denklik belgesi başvuru durumları, İsim Denklik Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama, Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü, Vatandaş Etkileşim Merkezi ya da 199 nolu telefon numarasından isim denklik belgesi düzenlenmesi talep edilen kişiye ait bilgiler ile sorgulanabilir.

  Üniversite diplomam hangi ülkelerde geçerli?

  2021 Yılında Mavi Diploma’nın geçerli olduğu Avrupa Birliği Üyesi olan ülkeleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Almanya.
 • Avusturya.
 • Bulgaristan.
 • Belçika.
 • Malta.
 • Polonya.
 • Portekiz.
 • Hollanda.
 • Türkiye’de hangi üniversitelerin diplomaları yurtdışında geçerli?

  Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler

 • İstanbul Aydın Üniversitesi.
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi.
 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 • İstanbul Bilgi University.
 • İstanbul Üniversitesi.
 • Kafkas Üniversitesi.
 • Karabük Üniversitesi.
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi.
 • Üniversitemin denkliği var mı?

  Genellikle devlet üniversiteleri ile geçmişi olan özel üniversiteler YÖK tarafından tanınır. Yurtdışında okuyacağınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için YÖK’e dilekçe vermeniz gerekiyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector