Milli Eğitim Bakanlığı Kısaltması Nasıl Yazılır?

MEB kısaltması nasıl yazılır? Sonunda nokta bulunan kısaltmalarla üs işaretli kısaltmalara gelen ekler kesmeyle ayrılmaz. Bu kelime genellikle MEB ‘nin şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı MEB ‘in şeklinde olmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı kısaltması nasıl?

MEB açılımı Kısaltmalar Sözlüğünde.

Milli Eğitim Bakanlığının nasıl yazılır TDK?

“Milli Eğitim Bakanlığı mı?” yoksa “milli eğitim bakanlığı mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle milli eğitim bakanlığı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Milli Eğitim Bakanlığı şeklinde olmalıdır.

MEB Kısaltmasında nokta var mı?

Kural : Kurum, kuruluş, müessese, makam, üniversite adlarının kısaltmalarında bütün harfler büyüktür. Harfler arasına nokta koymaya gerek yoktur.

Eğitim kısaltması nasıl yazılır?

Kısaltmalar

Ank. Dev. Kon. Ankara Devlet Konservatuvarı
DTCF Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi
EA Türkçe, Matematik Fen ve Sosyal Bilimler Eşit Ağırlıklı ÖYS Puanı
Ed. Edebiyat/Edebiyatları
Eğt. Eğitim

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kısaltması nedir?

Kuruluş, ülke, kitap, dergi ve yön adlarının kısaltmaları her kelimenin ilk harfinin büyük olarak yazılmasıyla yapılır: TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi), TDK (Türk Dil Kurumu), ABD (Amerika Birleşik Devletleri); KB (Kutadgu Bilig); TD (Türk Dili), TK (Türk Kültürü), TDED (Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi); B (batı), D

EBA neyin kısaltılmışı?

Eğitim Bilişim Ağı ya da kısaca EBA, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan sosyal nitelikli eğitsel elektronik içerik ağı.

Bakanlığının nasıl yazılır TDK?

Doğru kullanımı Bakanlığında şeklinde olmalıdır.

Türk Dil Kurumu’na göre Bakanlık kelimesinin anlamı:

 • isim Bakan olma durumu, vekillik, nezaret, vekâlet, nazırlık.
 • isim Bakanın yönetimi altındaki kuruluşların bütünü, nezaret, vekâlet, nazırlık.
 • isim Bu kuruluşların bulunduğu yer.
 • 19 yy ın nasıl yazılır?

  Türk Dil Kurumunun resmi açıklamalarına göre ‘yüzyıl’ kelimesi bitişik olarak yazılır. Asır ya da içerisinde yaşanılan zaman dilimi anlamlarına gelen yüzyıl, zaman zaman kısaltılarak da kullanılabilir. Kısaltma biçiminde kullanılması halinde ‘yy’ biçiminde yazılır.

  See also:  Çağdaş Eğitim Kurumları Kimin?

  TDK nasıl yazılır?

  Ayrıca TDK kısaltması te de ka şeklinde kısaltıldığı için, yine kısaltmanın ekleri yanlış olabilmektedir. Türk Dil Kurumunun Nasıl Yazılır? Burada bu kurumu ifade ederken kesme işareti ile ayırma yapılmaz. Yani; Türk Dil Kurumu’nun yazımı yanlış iken, Türk Dil Kurumunun ifadesi doğru yazımıdır.

  Hangi kısaltmaların sonuna nokta konulur?

  Terim olmayan kısaltmaların sonuna genel olarak nokta konur, bunlara kesme işareti konulmaz (vb., bk. gibi).

  PTT nasıl yazılır?

  Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü’ olan Kuruluşun adı ‘T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’ (PTT) olarak değiştirilmiştir.

  Türkçeye nasıl yazılır?

  ‘Türkçenin’ kelimesinin doğru yazılışı herkes tarafından merak ediliyor. Türkçenin kelimesinin doğru yazılışı ‘Türkçenin’ şeklinde olmalıdır. TDK’ya göre doğru yazılış şekli bu şekildedir.

  Yu hangi üniversite?

  Yalova Üniversitesi, Yalova’da kurulu bir devlet üniversitesidir.

  Öğretmen kısaltması nedir?

  Öğretmen / Öğr. Mühendis / Müh. Psikolog / Psk. 10- Akademik unvanların baş harfleri büyük yazılır.

  Türk Dil Kurumu k nasıl okunur?

  tdk başkanı prof. dr. şükrü haluk akalın: imla bir gelenektir. alfabemizdeki ‘k’ harfinin adı ve okunuşu kılavuzda ‘ke’ olarak belirlenmiştir. ancak mgk (me ge ka), tck (te ce ka), tsk (te se ka), ssk (se se ka), pkk (pe ka ka) gibi bazı kısaltmalardaki k harfinin, basın organlarında, bilimsel yayınlarda ve mevzuatta ‘

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector