Konya Yunak Nasıl Bir Yer?

yüzölçümü olarak konya ilinin büyük ilçelerinden birisidir. ilçenin bütün unsurları, yerleşimin merkezi olan “hükümet caddesi” çevresinde yoğunlaşmıştır. halk buraya çarşı der. ilçe, iç anadolu bölgesindedir. ilçe batıda bulunan bayatkulu dağının batı eteklerinde, hafif meyilli bir arazi üzerinde kurulmuştur.

Yunak hangi aşiretten?

Anadolu Kürtleri, Konya’nın Yunak ilçesi ve çevre köylerini ilk kuranlar tarihsel Rojkan aşiretine bağlı Bilbasi ve Kavalasi koludur. (Bulgar göçmenleri 1950’ler de gelmişlerdir.) Rojki Kürt’lerinin Yunak’a yerleşmeleri 1100 yıllarına denk gelmektedir.

Yunak nereden gelir?

Yunak isminin ‘yünü ak’ deyişinden türediği düşünülmektedir. Yunak, pek çok medeniyetin uğrak yeri olmuştur. Lidya devletinin Kral Yolu (Altın Yolu) Yunak’tan geçmektedir. Yunak ve çevresinin ormanlarla kaplı olduğu ve yaygın olarak bağcılık yapıldığı, günümüzde ele geçirilen buluntulardan anlaşılmaktadır.

Yunak nereye yakın?

Yunak İlçesi İç Anadolu Bölgesi’nde Konya İli’nin kuzeybatı bölümünde yeralan ve Konya İli’ne bağlı bir ilçe merkezi olup,Konya’ya uzaklığı 190 km dir. İç Anadolu Bölgesi’nde yeralan Yunak, doğuda Cihanbeyli ve Kadınhanı İlçeleri, güneyde Tuzlukçu ve Ilgın, kuzeyde Çeltik İlçeleri ile çevrilidir.

Yunakta doğalgaz var mı?

Taşımalı Doğal gaz sisteminin Yunak ilçesine kurulması kesinleştiği 2022 bahar aylarında Şehir içi şebeke döşenme işleminin başlatılacağı öğrenildi. Taşımalı doğal gaz istasyonu tamamlanıp hat çalışmaya başlamasından sonra yetkiller Sabit Doğal Gaz hattının gelmesi için çalışmalara başlanacağını dile getirdiler.

Yunak Kürt mü?

Yunak yerli Kürtlerinden oluşan bir halay Yunak Konya’da merkezi Kürt Kurmanci olan tek ilcedir iç Anadolu’da merkez Kürtlerinin en yoğun kültüre sahip olan ilçesidir.

Konya Yunak hangi Türk boyundan?

Torunlar köyünün Afşar boyuna mensup insanlar tarafından kurulduğu, Hursunlu Kuzören, Kıllar, Turgut, Yığar köylerinin Türkmen köyleri olduğu biliniyor 12. yüzyıl sonlarında ise Musul’dan gelen Oğuzların Peçenek boyundan Atçekenler kolu Turgut çevresine yerleşmişlerdir.

See also:  Bursa Kumaş Fuarı Ne Zaman?

Canbeg aşireti nereden gelmiştir?

Canbeklerden derlenen bilgiye göre aşiret, Suriye’den Harput’a gelmiştir İğdeli, Yusufşeyh, Külekli, Killik, Diboğlu, Alibeyköy, Davutoğlu, Pınargözü, Elkondu, Taşgeçit, Gebelikatran, Dabanözü, Güllüce köyleri. Ayrıca; ( Ahmetören, üçkilise, karamemetli, kabakçevliği köyleri canbek, ağuçan, Koçgiri karışıktır.)

Konya Kürtleri nereden geldi?

Kaynaklarda Aşireti Canbeğlü olarak geçen Cihanbeyli Kürtleri Türkmen Ekradı (Kürtleşmiş Türkmen) geçer. Bu aşiretlerin kökeni 10 ile 11 yy arasında Halep kuzeyinde ikamet eden daha sonra diğer Türkmen boyları gibi Eskişehir Ankara dolaylarına göç ve iskan edilen Beğdili Boyuna dayanmaktadır.

Konya Yunak kaç tane köyü var?

Yunak, günümüzde; Karataş, Yeni, Esentepe, Selçuk, Fatih ve Esme isimleriyle bilinen altı mahalleden oluşmaktadır. İlçenin halen 5 kasabası, 31 köyü, 5 mezrası ve 22 yaylası vardır.

Yunak ne anlama geliyor?

1. Yıkanılan yer, yıkanma yeri: Göldeysek yunaktayız / Dağdaysak kayaktayız / En güzel duraktayız / Mekânımız Bolu’dur (Behçet K. Çağlar).

Yunak nereli?

Yunak, Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan Konya ilinin yaklaşık 24.000 nüfuslu bir ilçesidir.

Konya Yunak nüfusu ne kadar?

Yunak nüfusu 2021 yılına göre 21.688. Bu nüfus, 10.923 erkek ve 10.765 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,36 erkek, %49,64 kadındır.

Konya Yunak doğalgaz var mı?

Konya’da Yunak Belediyesi ile Enerya Konya Gaz Dağıtım A.Ş. arasında doğalgaz alt yapı yatırımı için protokol imzalandı. Yunak Belediye Başkanı Ali Konak, ilk etapta 8 bin 242 metre taşımalı doğalgaz alt yapısı bağlanacağını belirterek, ‘Bugün ilçemiz adına önemli bir gün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector