Konya Hangi Bölgede Yer Alır?

Konya, 36°41′ ve 39°16′ kuzey enlemleri ile 31°14′ ve 34°26′ doğu boylamları arasında yer alır. Konya ili Anadolu Yarımadası’nın ortasında bulunan İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde, şehrin kendi adıyla anılan Konya bölümünde yer almaktadır.

Konya hangi tarafta?

Konya İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde yer alır. Türkiye’nin en geniş ili olan Konya; Ankara, Karaman, Aksaray, Mersin, Niğde, Antalya, Isparta, Afyon ve Eskişehir ile komşudur.

Konya çevresinde hangi iller vardır?

Coğrafya. 39.000 km²’lik yüzölçümü ile Türkiye’nin en geniş ili olan ve Orta Anadolu yaylası üzerinde Ankara, Aksaray, Niğde, Mersin, Karaman, Antalya, Isparta, Afyon ve Eskişehir illeri ile komşu olan Konya, 36° 22′ ve 39° 08′ kuzey paralelleri ile 31° 14′ ve 34° 05′ doğu meridyenleri arasında yer alır.

Konya ve Ankara hangi bölgede?

Ankara İç Anadolu Bölgesi’nin tam ortasında yer almaktadır. Ankara’nın kuzey kısmının bir bölümü Batı Karadeniz bölgesinde kalmakla ile beraber kalan kısmı İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Ankara şehrimizin komşuları ise; Konya, Bolu, Eskişehir, Aksaray, Kırşehir, Çankırı, Aksaray ve Kırıkkale’dir.

Konya’nın kaç ile sınırı var?

Bu alanı ile Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip olan ilidir.Ortalama yükseltisi 1016 m’dir.İdari yönden, kuzeyden Ankara, batıdan Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, güneyden İçel, Karaman, Antalya, doğudan Niğde, Aksaray illeri ile çevrilidir.

Konya şehir merkezi neresi?

Meram (341.000 – merkez ilçe) Sarayönü (26.000) Selçuklu (585.000 – merkez ilçe)

Konya ilçeler arası kaç km?

Konya İlçeleri

İlçe İlçe Alanı Mesafe
Ereğli 2214 km2 143 km
Güneysınır 482 km2 71 km
Hadim 1165 km2 99 km
Halkapınar 605 km2 157 km

Konya’nın en güzel yeri neresi?

Konya’nın en güzel ve en doğal yerlerinden olan Meram Bağları, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bile anılıyordu. Temiz havası ve eşsiz doğası ile dikkat çeken Meram Bağları ve Bahçeleri, şimdilerde mesire yeri olarak kullanılıyor.

See also:  Iftar Ne Zaman Antalya?

Konyada hangi ırklar var?

Konya ilimizde Türk nüfusu %90 civarıdır. Bu nüfusun çoğunluğunu yerli Türkler oluşturmaktadır. Yani Yörükler ve Türkmenler. Türk nüfusu kent merkezi dahil bütün ilçelerde çoğunluktadır.

Konyada orman var mı?

Konya Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki ormanlar, genel olarak Akdeniz ve karasal iklim kuşakları arasında geçiş bölgesinde yer almaktadır.

Ankara hangi bölgede yer alır?

Coğrafi olarak Türkiye’nin merkezine yakın bir konumda bulunur ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Yüzölçümü olarak ülkenin üçüncü büyük ilidir. Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir illeri ile çevrilidir.

Ankara nereleri var?

Ankara Büyükşehir Belediyesini oluşturan bu ilçeler: Akyurt, Altındağ, Ayaş, Balâ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle’ dir.

Ankara’nın hangi yerleri var?

Ankara’nın ilçeleri: Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle’dir. Ankara Hangi Bölgede? Ankara İç Anadolu bölgesinde bulunur.

Konya’nın en büyük ilçesi hangisi?

2021 ilçe nüfus bilgileri nüfusa göre azalan şekilde sıralanmıştır. 2021 nüfus sayım verilerine göre, en kalabalık ilçe Selçuklu, nüfusu en az olan ise Yalıhüyük ilçesidir.

Konya’nın kaç kazası var?

Konya

İlçe Sayısı :31
Belediye Sayısı :32
Belde Sayısı :0
Köy Sayısı :0

Konya merkez ilçe Kaç tane?

Konya merkez ilçeleri 3 tanedir. 31 tane ilçesi bulunmaktadır. Konya’nın en kalabalık ilçesi aynı zamanda bir merkez ilçe olan Selçuklu ilçesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector