Kanal Istanbul Ne Işe Yarayacak?

Kanal İstanbul ile günde 500 bin yolcuyu seyahat ettiren şehir hatlarıyla transit geçiş yapan gemilerin 90 derecelik dik kesişmelerinin yaratacağı ölümcül olabilecek kaza risklerinin önüne geçilerek, halkımız için güvenli bir seyahat sağlanabilecektir.

Kanal İstanbul’un getirisi ne olacak?

193 kilometre uzunluğa sahip Süveyş’ten 148 kilometre daha kısa olacak Kanal İstanbul, tam kapasite çalışması durumunda da yıllık kazanç 8 milyar dolara kadar yükselecek. Maliyeti 40 milyar doları bulacağı tahmin edilen Kanal İstanbul, hesaplanan getirisi ile 5 yıl içinde kendini finanse edecek.

Kanal İstanbul projesi neden tehlikeli?

Projenin getirdiği en büyük tehlike, Terkos Gölü’ne karışacak tuzlu su ile gölün, ebediyen su kaynağı sıfatını yitirecek olmasıdır. Terkos Gölü havzası, İstanbul ve çevresi için bir depolama alanıdır. Kanal İstanbul deprem riskini tetikler.

Kanal İstanbul nasıl bir şey olacak?

Cumhurbaşkanı, projenin yaklaşık 15 milyar dolar maliyetle yapılacağını ve kendi kendini finanse edeceğini söyledi. Kanal İstanbul’un 6 yılda tamamlaması hedefleniyor. Kanalın uzunluğu 45 kilometre, taban genişliği 275 metre ve derinliği 20,75 metre olacak.

Kanal İstanbul yolu ne kadar kısaltıyor?

Panama ve Süveyş Kanalı gibi örnekler, kat edilen mesafeyi ortalama 15 bin kilometre kısaltarak hem zaman hem para tasarrufu sağlamıştır. Kanal ise Boğaz’dan 15 km daha uzun olacak. Boğaz gibi 15 km daha kısa bir su yolu varken, gemiler neden Kanal’ı tercih etsin?

Kanal İstanbul projesi kaç liraya mal olacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinin 6 yılda biteceğini ifade ederek, “Bütçeye yük olmadan yapmaya çalışıyoruz. 15 milyar dolarlık bir proje bu. Ortalama 12 yılda kendi gelirini kendi kazanacağını raporlarımız gösteriyor” dedi.

Kanal İstanbul nereleri etkiliyor?

Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’de gayrimenkul fiyatlarını etkileyeceğini söyledi.

See also:  Izmir Enternasyonal Fuarı Nerede?

Kanal İstanbul neden itiraz ediliyor?

Su konusunda ciddi eksikler var. Kuşlarla ilgili yeterince inceleme yapılmamış. (Kanalın) yapılması halinde İstanbul’un çoğu ekosistemi tahrip edilecek. İstanbul’da şu anda öngöremeyeceğimiz sayıda da etkisinin ortaya çıkabileceğini değerlendiriyorum’ diyerek Kanal İstanbul’la ilgili tartışılan konulara vurgu yaptı.

Kanal İstanbul için bilim adamları ne diyor?

İşte ‘Kanal İstanbul Çalıştayı’na katılan bilim insanlarının söylediklerinden birkaçı: “Gerçek maliyeti söylenin iki katı olacak”, “400 bin ağaç yok olacak”, “Marmara Denizi ölecek”, “Deprem riskini artıracak…”

Kanal İstanbul oluyor mu?

Açıklamalara göre, resmî adıyla Kanal İstanbul, şehrin Avrupa Yakası’nda hayata geçirilecek. Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına değin kurulması öngörülen iki yeni kentten biri kurulacak. Kanalın uzunluğu 40–45 km; genişliği yüzeyde 145–150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak.

Kanal İstanbul projesi hangi semtlerden geçecek?

Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçecek Kanal İstanbul’un en dar yeri 360, en geniş yeri 775 metre, taban genişliği ise minimum 275 metre olacak.

Kanal İstanbul projesi hangi firma yapacak?

İhale, özel olarak davet edilen Gülermak-Yapı ve Yapı-Taşyapı iş ortaklığına verildi. İhale bedeli 3 milyar 111 milyon 362 bin lira olarak açıklandı. 9 Ağustos günü imzalanan sözleşmeye göre 23 Ağustos’ta başlayacak inşaat, 4 Kasım 2024’te tamamlanacak.

Kanal İstanbul kaç metre derinlikte olacak?

Kanalın uzunluğu yaklaşık 45 km, taban genişliği minimum 275 metre ve derinliği 20,75 metre olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector