Izmir Orman Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Havaların ısınmasıyla, olası orman yangınlarının önüne geçmek için başlatılan yasakların ne zaman biteceği belli oldu. Yasakların 30 Ekim’de kalkacağını ifade eden İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, yapılan yasakların her yıl uygulanan rutin bir uygulama olduğunu da belirtti.
İzmir İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 28.04.2022 tarihli ve 2022/1 sayılı kararının 31. maddesine dayanarak aşağıda sınırları belirtilen ormanlara girişlerin, 01.06.2022 – 31.10.2022 tarihleri arasında yasaklanması, 6831 sayılı Orman Kanunun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. ve 66.

Izmir’de ormanlara giriş yasak mı?

İzmir’de orman yangınlarının önüne geçilmesi için bazı ormanlık alanlara 1 Haziran’dan itibaren giriş yasağı getirildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla orman yangınlarının önüne geçilmesi için giriş yasağı getirilen ormanları liste halinde duyurdu.

Izmirde ormanlık alanlar yasak mı?

İzmir Valiliği resmi web adresinden yapılan açıklamada;

Madde 1 – Aşağıda İlçesi, Köyü/Mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Madde 2 – Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır.

Piknik yasağı var mı?

Mayıs-1 Ekim 2022 tarihleri arasında geçerli olacak olan bu kararlar: resmi tescilli piknik/mesire alanları dışında kalan ormanlık alanlarda; mangal vb. ateşli piknik yapılması, orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet vb. vasıtalarla sportif amaçlı her türlü faaliyetler ile çadırlı kamp yapılması dilek feneri, meşale,

Ormanlık alanda piknik yapmak yasak mı?

Bu çerçevede resmi tescilli piknik, mesire alanları harici her türlü ormanlık alanlarda mangal, semaver gibi ateşli piknik yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek ve benzeri yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin sokulması ve kullanılması yasaklandı.

See also:  Okul Öncesi Eğitim Kurumu Ne Demek?

Izmirde kamp yasak mı?

İzmir, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Kastamonu, Bursa ve daha çoğu ilde ormanlara girişler yasaklandı. Orman yasakları il ve ilçelere göre 1 ay ile 15 gün arasında değişmektedir.

Izmirde mangal nerede yakılır?

Sasalı Doğal Yaşam Parkı

Yaz kış yılın her günü açık olan bu alanda pek çok hayvanın yaşam alanını gözlemlerken mesire alanı olarak ayrılmış bölgede mangal yakabilirsiniz. İzmir’in Çiğli ilçesine bağlı olan bu doğal yaşam alanı İzmir merkezden 28 kilometre uzaklıktadır.

Izmir ormanlar açık mı?

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İzmir İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunun 28.04.2022 tarihli ve 2022/1 sayılı kararının 31. maddesine dayanarak 26 ormanlık alana girişlerin, 1 Haziran 2022 – 31 Ekim 2022 tarihleri arasında yasaklanacağı duyuruldu.

Inciraltı kent ormanına giriş yasak mı?

Izmir kent Ormaninda mangal serbest mi? İzmir Valiliği’nce orman yangınlarının önüne geçmek amacıyla, halkın, 1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Ormanda piknik ve mangalın yanı sıra yürüyüş yapmak da yasaklar arasında yer alıyor.

Izmirde orman var mı?

1. Inciralti Kent Ormanı

İzmir’de ormanda yürümek, flamingoları seyretmek, deniz kenarında nefes almak isterseniz, buraya gelmelisiniz.

Piknik alanları açık mı mangal serbest mi?

Yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında piknik yapmak serbest ancak mangal ateşi yakmak, piknik tüpü vb. kullanmak yasaktır.’ denilmişti.

Piknik yapma yasağı kalktı mı?

Yasağın 1 Ekim itibariyle bitmesiyle Büyükşehir Belediyesi iştiraki ANET tarafından işletilen Sarısu ve Topçam piknik alanlarında mangal yasağı da sona erdi. Vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sarısu ve Topçam mesire alanlarında kontrollü bir şekilde mangal, tüp ve semaverle piknik yapabilecek.

See also:  Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlayacak 2022?

Pandemi de mangal yapmak yasak mı?

Mangal yakmak yasak mı ve piknik alanlarında mangal yakılır mı sorusu, pandemi dolayısıyla uzun bir süredir evlerinden çıkamayan kişilerin gündemindeki konu oldu. Piknik alanlarında mangal yakma yasağı dolayısıyla uygulanan kısıtlama, İçişleri Bakanlığı kararına göre kaldırıldı.

Ormanda mangal yapmak serbest mi?

Piknik yapmak, mangal yapmak, mola vermek yasak

Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir.

Ormanlık alanda ateş yakmak yasak mı?

Mayıs-1 Ekim 2022 tarihleri arasında geçerli olacak olan bu kararlar: resmi tescilli piknik/mesire alanları dışında kalan ormanlık alanlarda; mangal vb. ateşli piknik yapılması, orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet vb. vasıtalarla sportif amaçlı her türlü faaliyetler ile çadırlı kamp yapılması dilek feneri, meşale,

Orman yasakları ne zaman?

Madde 1 – İstanbul İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında İlimiz sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 31.08.2021 – 30.09.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector