Izmir De Ilk Kurşunu Kim Attı?

İzmir’in Kurtuluşunda İlk Kurşunu Kim Attı? İzmir’in kurtuluşu için yapılan ve Yunan askerine karşı ilk taarruzu başlatan kişi gerçek adı ile Osman Nevres, bilinen adı ile ise Hasan Tahsin’dir. Hasa Tahsin, İzmir’in Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkan kişidir.
Hasan Tahsin Recep ya da gerçek adıyla Osman Nevres (1888, Selanik – 15 Mayıs 1919, İzmir), 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi, yazar ve gazeteci.

Hasan Tahsin nerede?

Böyle bir direniş beklemeyen Yunan Alayı şaşırmıştı. Daha sonra ise yanında fazla yandaşı olmayan Tahsin, Yunan Alayı tarafından açılan ateş ve ardından süngüleme sonucunda, Kordonboyu’nda kalabalığın önünde henüz 31 yaşında yaşama veda etmiştir. Hasan Tahsin’in cesedi ise İzmir Saat Kulesi’nin altında bulunmuştur.

Ilk kurşun ne zaman atıldı?

Hasan Tahsin, Millî Mücadele’nin başlangıcında sembolik bir anlamı olan ‘ilk kurşunu’ 15 Mayıs 1919’da İzmir’in Konak Meydanı’nda ilerleyen Yunanlara atmış, aynı yerde öldürülmüştü.

Hasan Tahsin i kim şehit etti?

Vatan uğruna toprağa düşenlerden: Şehit Gazeteci Hasan Tahsin. Gazeteci Hasan Tahsin, 102 yıl önce bugün; 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkartma yapan Yunan Efsun Alayı askerlerine, Kordonboyu mevkisinde ilk kurşunu atarak şehit düşmüştü.

Hasan Tahsin’in milli mücadeledeki yeri ve önemi nedir?

Türk milleti için büyük önem arz eden Hasan Tahsin’in ölüm yıldönümü Yunan ordusuna ilk kurşunu atan ve milli mücadeleyi başlatan Hasan Tahsin, 15 Mayıs 1919 yılında şehit edildi.

Ilk kurşun Hatay mi İzmir mi?

ilk kurşun anıtı izmir’de, ama ilk kurşunun atıldığı yer hatay’ın dörtyol ilçesinin karakese köyü.

Düşmana ilk kurşun nerede atıldı?

Dörtyol ilçesinde, Milli Mücadele dönemi’nde ilk kurşunun atılışının 102. yıl dönümü dolayısıyla töten düzenlendi.

See also:  onur tuna hangi Гјniversite mezunu?

Ilk kurşun Dörtyol mu İzmir mi?

Milli mücadelede ilk kurşunun sıkılışının 100. yılı Toksoy: ‘İlk kurşun, İzmir’den 5 ay 17 gün önce Dörtyol’da Kara Mehmet Çavuş tarafından 19 Aralık 1918 yılında sıkıldı’

Hasan Tahsin 1888 yılında nerede doğdu?

Yunan işgaline karşı İzmir’de ilk kurşunu atarak Türk milli direnişinin sembolü olan yazar ve gazetecidir. Gerçek adı Osman Nevres’tir. 1888 yılında Selanik’te doğdu.

Hasan Tahsin Türk mü?

Hasan Tahsin takma adıyla tanınan Osman Nevres, Müslüman ve Türk değil bir Dönme’dir. Yanı ırken Yahudi ve inanç bakımından da “Sabatayist”tir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector