Izmir Boşanma Davası Nerede Açılır?

Bu durum mahkemenin yetkisi ile ilgili olup önemlidir. Boşanma davası Aile Mahkemesinde açılır. Bu ise mahkemelerin görevi ile ilgili olup görevli olmayan bir mahkemede dava açılması davanın usulden reddi ile sonuçlanabilir.
Boşanma davası açma, boşanma talepli dava dilekçesinin, adliyede tevzi bürosuna başvurulması ile açılır. Burada hesaplanan harç ve giderler ödenir. Boşanma davalarında görevli mahkeme “Aile Mahkemesi” dir. Aile mahkemesinin bulunmadığı illerde ise aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesi görevli olacaktır.

Izmirde boşanmak için nereye başvurulur?

Bu açıdan boşanma davası açabilmek için boşanma avukatı ile beraber çalışılarak Aile Mahkemesi’ne başvurmak gerekmektedir. Ancak ikamet edilen yerde Aile Mahkemesi’nin olmaması durumunda Asliye Hukuk Mahkemesi’ne de başvuru yapılabilmektedir.

Boşanma davası hangi mahkemede açılır?

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır? Boşanma davaları “Aile Mahkemeleri”nde açılıp görülmektedir. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise; Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılır.

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

Boşanma davalarında Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen karara karşı temyiz yasa yolu açık olup Yargıtay nezdinde temyiz başvurusu yapılabilecektir. Tüm bu süreçler değerlendirildiğinde çekişmeli boşanma davasının 4-5 yıl kadar sürebilmesi mümkündür.

Boşanma davası hangi dava türü içinde yer alır?

Boşanma davası, evlilik birliğinin mahkemenin boşanma kararıyla sona erdirilmesi için açılan inşai nitelikte bir dava türüdür. Boşanma davaları, anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası olmak üzere iki farklı şekilde açılabilir.

Boşanma davası ücreti ne kadar?

Buna göre anlaşmalı boşanma davaları 12.500 TL; çekişmeli boşanma davaları 19.000 TL üzerinden ücretlendirilebilir. Boşanma davasına konu maddi ve manevi tazminat talepleri olması halinde avukatlık ücreti 19.000 TL’den az olmamak üzere dava değerinin en az %15’i oranında olmalıdır.

En hızlı boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası açma, boşanma talepli dava dilekçesinin, adliyede tevzi bürosuna başvurulması ile açılır. Burada hesaplanan harç ve giderler ödenir. Boşanma davalarında görevli mahkeme “Aile Mahkemesi” dir. Aile mahkemesinin bulunmadığı illerde ise aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesi görevli olacaktır.

See also:  Izmir Den Foça'Ya Nasıl Gidilir?

Eşinden ayrılmak için ne yapmalı?

Öncelikle dilekçenin hangi yer mahkemesine yazıldığının belirtilmesi gerekiyor. Daha sonra davacı ve davalı tarafın isim, soyisim, TC kimlik numarası ve adresi belirtilmeli. Ardından davanın hangi dava olduğu belirtilerek açıklamalar kısmında boşanma sebepleri yazılmalıdır.

Ücretsiz boşanma davası nasıl açılır?

Ülkemizde her baro çevresinde adli yardım bürosu kurulmaktadır. Boşanma davanızda avukat ile beraber çalışacak maddi gücünüzün olmadığını yine yukarıda sayılan belgeler ile baroya iletmeniz halinde ise boşanma davanızı yürütmesi için tarafınıza ücretsiz avukat ataması yapılacaktır.

Adliyede gidip boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma dava dilekçesi ile boşanma davası açılabilir. Dava dilekçesi tam ve eksiksiz, hukuka uygun yazılmalı ve aynı zamanda dava dilekçesinde belirtilen iddiaları ispatlayacak deliller de dilekçede belirtilmelidir. Dava dilekçesi ile birlikte adliyeden boşanma davası açılabilir.

Çekişmeli boşanma davası ilk celsede biter mi?

Ancak diğer boşanma davası türü olan çekişmeli boşanma davasının tek celsede sona ermesi mümkün değildir, birden fazla duruşma sonucunda mahkeme tarafların evlilik birliğinin sona erdiğine dair delilleri değerlendirerek boşanmalarına karar verir.

2021 çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

Adalet Bakanlığı’nca belirlenen süre 300 gündür. Çekişmeli boşanma süreci karara itiraz sonucu istinafa başvurduktan sonraki süre 6 ay, Yargıtay’a başvuru yapıldıktan sonra karar süresi 1 senedir.

Çekişmeli boşanma davasına gitmezsem ne olur?

Boşanma davalarında duruşmalara gidilmemesi durumunda hukuki bir yaptırım uygulanmaz. Boşanma davasını açan taraf mahkeme görüleceği zaman orada bulunmazsa bu durum davanın düşmesine neden olabilir. Dava açılan karşı taraf, davaya katılmadığı takdirde ise süreçler uzamakta ve dava neticelenememektedir.

Dava Türleri Nelerdir?

Medeni Usul Hukukunda Dava Türleri

 • Eda Davaları MADDE 105- (1) Eda davası yoluyla mahkemeden, davalının, bir şeyi vermeye veya yapmaya yahut yapmamaya mahkûm edilmesi talep edilir.
 • Tespit Davası
 • İnşai Davalar.
 • Topluluk Davası
 • Terditli Dava.
 • Kısmi Dava.
 • Belirsiz Alacak Davası
 • Davaların yığılması
 • See also:  Kosgeb Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır?

  Boşanmada kadının ağır kusurlar nelerdir?

  Eşlerden birinin akıl hastalığına tutulması Eşlerden birinin diğerine karşı; fiziksel, ekonomik, psikolojik veya cinsel şiddet uygulaması Eşlerden birinin diğerine karşı sadakat yükümlülüğüne aykırı davranması Eşlerden birinin diğerine karşı evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerine aykırı davranması

  Boşanmaya neden olan faktörler?

  Genel boşanma nedenleri: evlilik birliğinin sarsılması ve fiili ayrılık nedeniyle ortak yaşamın yeniden kurulamaması, zina nedeniyle boşanma, hayata kast, onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsizlik nedeniyle, terk edilme, akıl hastalığı, evlilik birliğinin sarsılması (Aktaş, 2011).

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector