Bursa Şeftalisi Ne Zaman Çıkar?

Ülkemizde ise en çok Bursa’ da yetişmekte olup, Bursa şeftalisi, kalite ve lezzetiyle tüm Türkiye’de meşhurdur. Şeftali Haziran ve Ağustos ayları arasında olmaktadır.
Bursa Ovası’nın kendine has iklim ve coğrafi koşullarında yaklaşık 110 bin dekar alanda yetiştirilen şeftalinin 15 Haziran’da başlayan hasadı sürüyor.

Şeftali hangi ayda toplanır?

Şeftali yaz mevsiminin tatlı meyvelerindendir. Haziran, Temmuz aylarında hasadı yapılan şeftali, aynı zamanda bu aylarda satışa çıkarılır. Şeftalinin en güzel olduğu zaman ise Temmuz ayıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında pazar tezgahlarında ve marketlerin meyve reyonlarından şeftali satın alabilirsiniz.

Bursa şeftalisi hangi ilçede?

Bursa’nın İnegöl ilçesinde şeftali hasadı başladı. İlçede 18 bin dekarlık alanda 65 bin ton civarında ürün bekleniyor.

Bursa şeftali nerede yetişir?

Bursa Ovası’nın kendine has iklim ve coğrafi koşullarında yaklaşık 110 bin dekar alanda yetiştirilen Bursa şeftalisinin kilogramı 3-3,5 lira, nektarin ise 4-4,5 liradan satılıyor. Lezzeti ve aromasıyla öne çıkan ‘Bursa şeftalisi’nde hem kalite hem de geçen yıla göre artan fiyatlar üreticisini memnun etti.

Bursa şeftalisi ne anlama gelir?

Bursa Şeftalisi – Bursa

Bursa, şeftalisiyle ünlü bir şehirdir. Bursa’da çok farklı türleri yetişen şeftali, yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biridir. Dünyaya Çin´den yayıldığı düşünülen şeftali uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolü olarak görülür.

Hangi meyve ne zaman çıkar?

Hangi meyve, sebze hangi mevsimde yenir?

Aylar Sebzeler Meyveler
Mart Roka, Marul, Pancar, Nane Muz, Elma
Nisan Bakla, Bezelye, Enginar, Kekik Elma, Limon, Çağla
Mayıs Semizotu, Biberiye, Tere, Barbunya, Patlıcan Çilek, Erik

Frambuaz hangi ayda olur?

Ahududu – Frambuaz (Rubus idaeus) Ahududu – Frambuaz Bitki: 1-1,5 metre boyunda, kırmızı meyvaları olan Haziran-Temmuz aylarında beyaz renkli çiçekler açan, dağlık bölgelerde orman ve korularda rastlanan dikenli bir çalıdır.

See also:  Okul Müfettiş Nasıl Olunur?

Şeftali hangi ilde meşhur?

Marmara Bölgesinde yer alan Bursa, en fazla şeftali yetiştirilen ilimizdir. Bursa’da son beş yılda her yıl ortalama olarak 170 – 200 bin ton şeftali üretiliyor.

Şeftali ağacı nerede yetişir?

Şeftali, değişik iklim şartlarına uyabilen meyve türlerinden biridir. Ekvatorun güney ve kuzeyinde 24-25 enlem dereceleri arasında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde sıcak iklim Akdeniz ve Ege Bölgesi, mutedil Marmara Bölgesi ve soğuk iklime sahip Doğu Anadolu Bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bursa’nın şeftalisi meşhur mu?

Türkiye’nin şeftali üretimi konusundaki başkenti ise Bursa… Çünkü ülke genelindeki 400 bin ton şeftali üretiminin yarısından fazlasını Bursa karşılıyor.

Yassı şeftali nerede yetişir?

Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen ‘yassı şeftali’ artık Bursa’da da yetişiyor.

Bursa neyi ile ünlü?

Bursa’nın Yöresel Yemekleri

 • İskender Kebap.
 • İnegöl Köfte.
 • Muradiye Çorbası
 • Pideli Köfte.
 • Bursa Kebabı
 • Cantık.
 • Etli Kereviz.
 • Kemalpaşa Tatlısı
 • Bursa’nın meyve olarak neyi meşhur?

  Bursa’nın bereketli topraklarından çıkan meyve ve sebzeler Türkiye’nin en prestijli ürünleridir. Adıyla özdeşleşen Şeftalinin, Deveci Armudunun, Apolyont Kirazının, sofralık zeytininin ve çeliğin en kaliteli ürünlerinin yetiştiği bölgedir Bursa.

  Şeftalinin iyisi nasıl anlaşılır?

  -Şeftali: İyi şeftalinin ağzı kapalıdır. Kaliteli şeftalinin ele alındığında görünümünden daha ağır olduğu hissedilmelidir. İyi şeftali çekirdeğinden kolaylıkla ayrılır.”

  Bursa ne yetişir?

  Sulu şeftalisi, kestane, üzüm, elma, armut, çilek, vişne, kiraz, kayısı, erik, muşmula, kızılcık, ceviz, kavun, karpuz ve her çeşit meyve yetişir. Türkiye’de, çileğin % 80’i, şeftalinin% 40’ı Bursa’da yetişir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector