Bursa Lavanta Bahçesi Nerede?

Bursa Mustafakemalpaşa’nın Körekem Köyün’de; 30 dönümlük alana ekilen Angustifolia Lavandula -Sevtopolis cinsi lavantaların, hasat günü turizme açılması bekleniyor.

En güzel lavanta bahçesi nerede?

Türkiye sınırları içerisinde ekonomik anlamda yalnızca Isparta Keçiborlu yöresinde Kuyucak başta olmak üzere Kuşcular ve Çukurören köylerinde lavanta tarlaları bulunmaktadır. Lavanta bitkisi, bu yörelerin özellikle sulanmayan, eğimli yapıdaki ve kıraç arazilerine çok iyi uyum sağlamaktadır.

Lavanta kokulu köy giriş ücretli mi?

LAVANTA KOKULU KÖY GİRİŞ ÜCRETİ (2019)

Kuyucak (lavanta) Köyü’nün herhangi bir giriş ücreti yok. Burada lavanta tarlalarına zarar vermeden rahat bir şekilde fotoğraf çekilebilirsiniz.

Lavanta bahçeleri Ne zaman gidilir?

Normal şartlarda lavantalar Haziran ayında çiçeklenmeye başlıyor, Temmuz’un ikinci haftasıda da hasat ediliyor. Yani köyün en güzel hallerini görmek için en ideal zaman Haziran sonu ve Temmuz başı.

Lavanta Hasadı nerede?

Türkiye’de ekonomik anlamda sadece Isparta Keçiborlu yöresinde Kuyucak başta olmak üzere Kuşcular ve Çukurören köylerinde lavanta (L.x intermedia var. Super A) tarımı yapılmakta, bu yörelerin özellikle sulanmayan, kıraç ve eğimli arazilerine çok iyi uyum sağlamaktadır.

Lavanta Köyü Nerede Kalınır?

Lavanta Kokulu Köy’de nerede kalınır diye merak edenler, köyde pansiyon olarak hizmet veren evlerle ilgili bilgi almak için Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Huriye Tezcan ile görüşebilir. Huriye Hanım’a 0542 698 3446’yı arayarak ulaşabilirsiniz.

Lavanta nerede meşhur?

Lavanta Türkiye’de Akdeniz iklimi hakim olan bölgelerde yetişir. Örneğin lavanta ülkemizde Antalya, Mersin, Muğla, İzmir, İstanbul gibi bölgelerde bolca yetiştirilir. Akdeniz iklimi sayesinde lavantalar etrafa muhteşem bir koku yayar ve yetiştiği bölgeyi süsler.

Kuyucak köyü ne alınır?

1315 yılından bu yana insanlığın yerleşim kurmakta olduğu Kuyucak Köyü’ne lavantanın ilk geldiği tarih 1975 yılıdır. 30 aileye 15’er kök verilmesi ile üretime başlayan Kuyucak Köyü bugün, TÜİK verilerine göre ülkenin lavanta üretiminin %93’ünü karşılamaktadır.

See also:  universite yerlestirme sonuclari ne zaman 2019?

Isparta lavanta köyü nasıl gidilir?

Isparta merkezden Lavanta Kokulu Köy’e toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Isparta Garaj’dan kalkan Keçiborlu Turizm otobüsleri ile köye ulaşabilir. Yalnız bu otobüs hafta sonuna özel, kişi başı 13 TL. Isparta Garaj’dan 10:00, 12:00, 14:00’te kalkıyor, Kuyucak’tan dönüşler ise 13:00, 16:00 ve 19:00’da.

Kuyucak Köyü lavanta hasadı ne zaman?

Lavantalar normal şartlarda Haziran ayında çiçeklenmeye başlıyor ve Temmuz’un 2. haftası hasat ediliyor. Hasat parça parça devam ettiğinden Temmuz ortasına kadar tarlaları görebilme şansınız oluyor. Yani köyün en güzel hallerini görmek için en ideal zaman Haziran sonu – Temmuz başı.

Salda Gölü lavanta bahçeleri ne zaman?

“MARS’ I MERAK EDEN SALDA’ YA GİTSİN” denilecek kadar iddialı, 1880 m. yüksekteki 184 m. derinlikte, 44 km. çevresi olan, ülkemizin en derin mavisi, dünyanın en temiz göllerinden bir krater gölü…

ÖZET BİLGİLENDİRME
P.M Lavanta Bahçeleri/Salda Gölü
Zonguldak (Saat) 22:00
Bartın (Saat) 20:30
Kdz. Ereğli (Saat) 22:50

Lavanta Festivali 2022 ne zaman?

Lavanta Festivali 2022 Tarihi

2022 yılı Seferihisar Lavanta Festivali 3 Temmuz 2022 Pazar günü yapılacaktır.

Lavanta ne zaman biçilir?

Çiçek açma zamanı Bahar başı Mart – Yaz başı Hazirandır. Yan dallardaki çiçek başlarında, orta saptaki başakların da çiçeklendiği dönemde, hepsi birlikte hasat edilir. 15 ağustostan sonra lavanta çiçeğinin birkaç defa hasat edilmemesi önerilmektedir.

Lavanta bitkisi ne zaman toplanır?

Lavanta, tür ve çeşitlere, iklim ve toprak koşullarına, rakım ve yöneye göre değişmekle birlikte Temmuz ayı içerisinde tam çiçeklenme devresine ulaşır ve bu dönemde hasat edilir. Bitkinin hasadında testereli ot bıçağı kullanılmaktadır. Son yıllarda benzinli çit biçme makineleri ile de hasat yapılmaktadır.

See also:  Euro Ne Kadar Bursa?

Lavanta hangi ayda hasat edilir?

Lavanta, tür ve çeşitlere, iklim ve toprak koşullarına ve rakıma göre hasat dönemi farklılık gösterebilmektedir. Tam çiçeklenme dönemi Temmuz ayı içerisinde olduğu için genellikle hasadı da Temmuz ayında olur.

Lavanya neresi?

Atlas Okyanusu adalarından Akdeniz çevresi ülkelerine ve Hindistana kadar uzanan geniş bir alanda yetişen, lavanta cinsi üyeleri, çalı görünümlü, toplu başak biçiminde mavi, morumsu ya da kırmızı çiçekler açan bitkilerdir. Lavanta, dağlarda, 1000–1800 m arasında yüksekliklerde yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector