Antalya Muğla Burdur Bölgesini Kim Işgal Etti?

İtalyanlar, Antalya’yı işgal ettikten sonra, buradan Antalya’nın çevresinde bulunan kazalar ile Antalya’nın komşu- ları olan Burdur ve Isparta Livaları’nı da işgal etmenin yollarını aramışlardır. Bu arada Antalya, İtalyanlar tarafından askeri üssü olarak kullanılmıştır.

Antalya Muğla ve çevresini kim işgal etmiştir?

Öz. Mondros Antlaşması’ndan sonra, İtalyanlar Güney Batı Anadolu topraklarına asker çıkarmayabaşlamışlar ve 28 Mart 1919 tarihinde Antalya’yı işgal etmişlerdir. İtalyanlar Antalya’yıaynı zamanda askeri üs olarak da kullanmışlardır.

Fransızların işgal ettiği yerler nerelerdir?

Adım adım Kurtuluş Savaşı’na gittiğimiz o günlerde; İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. Fransızlar ise; Trakya’daki demiryolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler.

Muğla ve çevresini kim işgal etti?

Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu toprakları İtilaf Devletleri tarafından paylaşılınca Muğla 11 Mayıs 1919 tarihinde İtalya tarafından işgal edildi. Anadolu’nun işgali sırasında Muğla’da Kocahan Mitingi düzenlenmiş ve tüm Anadolu şehirleri gibi Muğla’nın da bu işgallere direneceği ilan edilmiştir.

Ülkemizin Akdeniz Bölgesi illerinden Burdur Antalya Muğla ve çevresini kim işgal etti?

Fransızlar 10 Nisan 1920’ye kadar işgali sürdürdü. İtalyanlar ise Antalya, Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris’i işgal ettiler. Konya ve Akşehir’e de asker yolladılar. İtalyan işgali 28 Mart 1919’dan 5 Temmuz 1921 tarihine kadar 2.5 yıl sürdü.

Ülkemizi işgal eden itilaf devletleri kimlerdir?

İttifak Devletleri’nin askeri istatistikleri

Askere Alınan Tutsak/Kayıp
Alman İmparatorluğu 11,000,000 1,152,800
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu 7,800,000 2,200,000
Osmanlı İmparatorluğu 2,850,000 235,000
Bulgaristan Krallığı 1,200,000 27,029

Ermenilerin işgal ettiği yerler nerelerdir?

Günümüzde eski Dağlık Karabağ Özerk Oblastı’nın bir bölümünü içeren Kelbecer rayonu dışında tüm rayonlar, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin eski rayonlarıyla aynıdır.

See also:  Izmir Otogarı Nerede?
 • Kelbecer.
 • Laçın.
 • Kubadlı
 • Zengilan.
 • Cebrayıl.
 • Füzuli.
 • Ağdam.
 • Hatay kaç yıl Fransız işgalinde kaldı?

  Mondros Mütarekesi’nin hemen ardından düşman kuvvetleri tarafından ilk işgal edilen yer olan bölge, 20 yıl Fransız işgali altında kalmıştır.

  Mondros Ateşkes Antlaşması’na göre Fransızlar hangi illeri işgal etmiştir?

  İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imza edilmesinden bir hafta sonra İstanbul’u işgal ettiler. Bu işgalin ardından İngiltere Musul ve çevresini, Fransa Suriye’yi, İtalya ise Anadolu’nun güney sahillerine asker çıkardı.

  Urfa Antep ve Maraş çevresi hangi devletler tarafından işgal edildi?

  Mondros’tan sonra İngiliz orduları Maraş, Antep, Urfa, Adana ve civarını işgal etti. 1916 yılında imzalanan Sykes-Picot Anlaşması Projesi gereği ile Maraş, Antep, Urfa ve Musul Fransızlara bırakılmalıydı.

  Kars ve Sarıkamış hangi devletler tarafından işgal edildi?

  1853-1856 tarihleri arasında Osmanlı ile Rusya arasında yapılan Kırım savaşı devam ederken Osmanlı İmparatorluğunu sıkıştırmak amacıyla 14 Haziran 1855 tarihinde Rus Orduları doğu sınırlarımızı aşarak Kars Şehrini muhasara etmeye başlamıştır.

  Muğla ismi nereden geliyor?

  1884 yılında 5 ilçe, 3 bucak ve 329 köyden meydana gelen Menteşe Sancağı 30 Ekim 1913’te Aydın eyaletinden ayrılarak il olmuş ve Muğla adını almıştır. Muğla adının Selçuklu Sultanı Kılıçarslan’ın komutanlarından “Muğlu” Bey’den gelmekte olduğu söylenmektedir.

  Akdeniz bölgesini kim işgal etti?

  İtilaf devletleri Birinci Dünya Savaşına katılması için İtalya’ya Akdeniz ve Ege bölgesinde topraklar vaad etmişlerdi. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra İtalyanlar bu bölgelerde işgale başladılar. Önce 1919 yılının Mart ayında Antalya işgal edildi.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector