Antalya Havalimanı Ihalesi Ne Zaman Yapılacak?

Buna göre, ihale 1 Aralık 2021 tarihinde saat 10.00’da Genel Müdürlük binasında kapalı zarf içinde teklif almak suretiyle açık artırma usulüne göre yapılacak. İhalede geçici teminat tutarı 40 milyon avro olarak belirlendi.

Antalya Havalimanı ihalesini hangi firma aldı?

Antalya Havalimanı’nın terminallerinin işletmesi için Mayıs 2007’de gerçekleşen ihaleyi Fraport AG ve Ic İçtaş ortak teşebbüsü 2,4 milyar Euro imtiyaz ödemesi ile kazandı.

Antalya Havalimanı kaç yıllığına kiralandı?

Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması ihalesini kazanan TAV ve Fraport ortaklığı ilk taksiti ödedi. İhale, mevcut anlaşmanın sonlanacağı Ocak 2027’den Aralık 2051’e kadar olan 25 yıllık dönemi kapsıyordu.

Antalya Havalimanı işletmesini kim aldı?

Halen havalimanının işletmesini yürüten TAV ve Fraport ortaklığı, Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması ve var olan anlaşmanın sonlanacağı Ocak 2027’den Aralık 2051’e kadar olan 25 yıllık dönemi kapsayan işletme hakkı için 1 Aralık 2021’de düzenlenen ihaleyi 7 milyar 250 milyon euro artı KDV ile kazandı.

Antalya Havalimanı ihalesi ne oldu?

İSTANBUL (AA) – TAV Havalimanları ve Fraport ortaklığının, Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması ve 25 yıllık işletme hakkı için gerçekleştirilen ihalede 7 milyar 250 milyon avro ile en iyi teklifi vererek ihaleyi kazandığı bildirildi.

TAV Fraport kime ait?

TAV Havalimanları, 1997 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali ihalesini kazanan Bilkent Holding ve Akfen Holding ortaklığında kurulan holding. Günümüzde Fransız Groupe ADP ortaklığında birçok ülkede havalimanı hizmetleri sunmaktadır.

Havalimanı ihalesi kim aldı?

İhaleyi 22 milyar 152 milyon euro ile Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) kazandı. 6 saat süren 96 turlu ihaleden devlete, KDV dahil 26 milyar 142 milyon euro gelir çıktı.

See also:  Izmir Karabağlar Nasıl Bir Yer?

Antalya Havalimanı ihalesi kime satıldı?

Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması ihalesini, TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG kazandı. TAV Havalimanları’ndan yapılan açıklamaya göre, bugün DHMİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ihaleye TAV ve Fraport ortaklığının yanı sıra Vnukovo-INTEKAR Yapı ortaklığı katıldı.

Antalya Havalimanı ne zaman yenilendi?

Bu konsorsiyum, mevcut iç hatlar terminalini 100 milyon avroluk yatırım ile yenilemiş ve yenilenen terminal, inşaatına başlandıktan 11 ay sonra, Nisan 2010’da hizmet vermeye başlamıştır.

Antalya Havalimanı kaça satıldı?

Zarfların açılmasının ardından açık arttırmaya geçildi. 19 tur süren ihalede en yüksek teklifi TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığı verdi. Bu bedel KDV dahil 8.555.000.000 Euro’ya tekabül ediyor. 25 yıllık kira bedelinin %25’i (2.138.000.000 Euro) peşin ödenecek.

Antalya Havalimanı satildi mi?

Antalya Havalimanı satılıyor mu Haberi

Türkiye’nin havacılık sektöründeki küresel markası TAV Havalimanları, IC İçtaş şirketinin yüzde 49’luk payının tamamını satın alarak Antalya Havalimanı’nı portföyüne eklemek üzere anlaştı.

Havalimanı ihalesi kimin?

12 tur sonunda 7 milyar 250 milyon euro ile en yüksek teklifin TAV Havalimanları AŞ-Fraport AG iş ortaklığından geldiğini, bu bedelin KDV ile birlikte 8 milyar 555 milyon euro olduğuna dikkati çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “25 yıllık kira bedelinin yüzde 25’i peşin ödenecek.

Antalya Havalimanı Projesi Nedir?

Bu proje için 765 milyon avroluk kaynak gerektiğini belirten Karaismailoğlu, proje kapsamında iç hatlar ile dış hatlar terminallerinin büyütüleceğini, üçüncü dış hatlar terminalinin, genel havacılık terminalinin, VIP terminalinin yapılacağını, devlet konukevinin kapasitesinin artırılacağını anlattı.

Antalya 3 havalimanı nereye yapılacak?

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Antalya’da yapılacak 3’üncü havalimanının Kaş ile Demre arasında yer alacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector