Antalya Gündoğmuş Nasıl Bir Yer?

Geçmişi antik çağlara dayanan Gündoğmuş’un bugünkü yeri Romalılar döneminde iskan edilmiş bir yerdir. İlçe sınırları içerisindeki Roma harabeleri, Taşahır Mevkiindeki Kaseyir Şehri harabeleri, Senir Köyü yakınındaki Kese Mevkiindeki Roma Harabeleri en eski harabeler olma özelliğini taşıdığı söylenebilir.

Gündoğmuş Neyi Meşhur?

Bunlardan ilki Eğri Göl, ikincisi Paşa Göl ve üçüncüsü Karın Göl olarak bilinen göllerdir. Bu göllerden en bilineni Eğri Göl’dür ve ilçeye 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Geyik Dağı ve Eğri Göl’ü ziyaret edenler burada eğlenceli vakit geçirebilir.

Gündoğmuş nereye yakın?

Gündoğmuş, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ilinin yaklaşık 8.000 nüfuslu bir ilçesidir. Gündoğmuş ilçesi, Antalya’nın ilçelerinden güneyinde Alanya, kuzeyinde Akseki ve batısında Manavgat ilçeleriyle birlikte doğusunda da Konya’nın Hadım ve Bozkır ilçeleriyle komşudur.

Antalya Gündoğmuş hangi Türk boyundan?

1820 yıllarına doğru bu oymak çoğaldıkça güneye kıyıya doğru inmişler ve bugünkü Manavgat köylerini meydana getirmişlerdir.” Bu kaynağa göre Gündoğmuş ve köylerinin meydana getiren insanların Horasan Türkmenleri olduğu, Gündoğmuş ve çevresinin Manavgat’tan ve sahil şeridinden daha önce Türkleştiği sonucunu

Antalya Gündoğmuş ilçesi nüfusu ne kadar?

Gündoğmuş nüfusu 2021 yılına göre 7.170. Bu nüfus, 3.562 erkek ve 3.608 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,68 erkek, %50,32 kadındır.

Antalya Akseki rakımı kaç?

Yüzölçümü; 2390 kilometrekare, rakımı 1050 m’dir (merkez). İlçenin coğrafi yapısı Manavgat Irmağının oluşturduğu büyük bir vadi ile engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir.

Gündoğmuş Manavgat nerede?

Akdeniz bölgesinde bulunan Gündoğmuş, Antalya ilinin ilçesidir. 1323 km yüz ölçümüne sahip olan ilçe kuzey doğusunda Konya, batıda Manavgat güneyde ise Alanya bulunmaktadır. Batı Torosların, geyik dağı eteğine kurulmuş olan bir ilçedir.

Antalya Gündoğmuş ne zaman ilçe oldu?

Akseki ilçesine bağlı bir köy iken 1936 yılında çıkarılan bir yasa ile ilçe olmuş ve adı “Gündoğmuş” olarak değişmiştir.

See also:  Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Ödenecek 2022?

Gündoğmuş köyü nereye bağlı?

Gündoğmuş, Çankırı ilinin Şabanözü ilçesine bağlı bir köydür.

Antalya Alanya hangi boydan?

Alâiye Beyliği bugünkü Alanya taraflarında kurulmuş bir Türkmen beyliğidir. Kökleri Afşar boyundan gelmektedir.

Antalya’da hangi uygarlıklar yaşamıştır?

Milattan önce 2000 yılından bu yana bölge, sırasıyla; Hitit, Pamphylia, Lykia, Kilikya gibi kent devletlerinin ve Pers, Büyük İskender ile onun devamı sayılan Antigonos, Ptolemais, Selevkos, Bergama Krallığı’nın idaresine girmiştir. Daha sonra Roma Devleti, hüküm sürmüştür.

Antalya Manavgat hangi boydan?

Bozahmetli Yörük Aşireti | Antalya-Manavgat-Akseki-Seydişehir-Beyşehir-Serik. Bozahmetli Yörük Aşireti, Anadolu Selçukluları döneminde Orta Asya’dan gelerek Toroslara yerleşen Oğuz boylarından olup, Antalya-Konya bölgesinde göçebe, yarı göçebe ve yerleşik olarak yaşarlar.

Antalya’nın en büyük ilçesi neresidir?

ADNKS sonuçlarına göre Antalya’da en büyük nüfusa sahip ilçe Kepez. 574 bin 183 kişi olarak açıklanan nüfusuyla Kepez, Türkiye’de 43 ilden daha büyük. İkinci sıradaki Muratpaşa ise 513 bin 35 kişilik nüfusuyla 38 il nüfusunu geçiyor.

Antalyada hangi ilçede yaşanır?

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi A derecesiyle Türkiye’nin en yaşanabilir ilk 25 ilçesi arasına 22’nci sıradan girmeyi başardı. A- derecesi ile Antalya’nın en yaşanabilir ikinci ilçesi olan Kaş ise Türkiye genelinde 64’üncü oldu.

Antalya’da kaç tane ilçe var?

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector