Antalya Burdur Muğla Kim Işgal Etti?

İtalyanlar Antalya’yıaynı zamanda askeri üs olarak da kullanmışlardır. İtalyanlar buradan sevk ettikleri kuvvetlerle28 Haziran 1919 tarihinde Burdur’u işgal etmişlerdir.

Muğla Burdur Antalya’yı hangi ülke işgal etmiştir?

İtalyanlar, Antalya’yı işgal ettikten sonra, buradan Antalya’nın çevresinde bulunan kazalar ile Antalya’nın komşu- ları olan Burdur ve Isparta Livaları’nı da işgal etmenin yollarını aramışlardır. Bu arada Antalya, İtalyanlar tarafından askeri üssü olarak kullanılmıştır.

Muğla kim işgal etti?

Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu toprakları İtilaf Devletleri tarafından paylaşılınca Muğla 11 Mayıs 1919 tarihinde İtalya tarafından işgal edildi.

Ülkemizin Akdeniz Bölgesi illerinden Burdur Antalya Muğla ve çevresini kim işgal etti?

Fransızlar 10 Nisan 1920’ye kadar işgali sürdürdü. İtalyanlar ise Antalya, Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris’i işgal ettiler. Konya ve Akşehir’e de asker yolladılar. İtalyan işgali 28 Mart 1919’dan 5 Temmuz 1921 tarihine kadar 2.5 yıl sürdü.

Fransızların işgal ettiği yerler nerelerdir?

Adım adım Kurtuluş Savaşı’na gittiğimiz o günlerde; İngilizler Çanakkale, Musul, Batum, Antep, Konya, Maraş, Samsun, Bilecik, Merzifon, Urla ve Kars’ı işgal ettiler. Fransızlar ise; Trakya’daki demiryolunun önemli istasyonlarını, Dörtyol, Mersin, Adana ve Afyon istasyonunu işgal ettiler.

Ülkemizi işgal eden devletlerin adı nedir?

İttifak Devletleri’nin askeri istatistikleri

Askere Alınan Yaralanan
Alman İmparatorluğu 11,000,000 4,247,143
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu 7,800,000 3,620,000
Osmanlı İmparatorluğu 2,850,000 400,000
Bulgaristan Krallığı 1,200,000 153,390

Antalya ne zaman işgal edildi?

Araştırmacı-Yazar Emin Altıner’in sunumuyla Tarihçi Prof. Dr. Hasan Moğol, Gazeteci-Yazar Cevat Alp’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta İtalyanların Antalya’yı işgal ettiği 28 Mart 1919 tarihinden işgalin sonra erdiği 5 Temmuz 1921 tarihine kadar olan dönem anlatıldı.

Muğla yı kim fethetti?

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu Fatihi ve Anadolu’da Türk Devletinin kurucusu Selçuklu Kutalmışoğlu Süleyman Şahın komutanlarından Muğul Beye bağlı Türk kuvvetleri Muğla ve çevresini fethetti.

See also:  Izmir Yalova Otoban Ücreti Ne Kadar?

Itilaf devletleri hangi antlaşmadan sonra topraklarımızı işgal etti?

İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imza edilmesinden bir hafta sonra İstanbul’u işgal ettiler. Bu işgalin ardından İngiltere Musul ve çevresini, Fransa Suriye’yi, İtalya ise Anadolu’nun güney sahillerine asker çıkardı.

Erzurum Kars ve çevresini kim işgal etti?

Erzurum’u elde edebilmek amacıyla, içinde Ermeni gruplarının da bulunduğu güçlü ve muazzam ordularla 1914 yılı Kasım ayından itibaren yapılan Rus taarruzları sonucunda 16 Şubat 1916’da Ruslar, Erzurum’u fiili olarak işgal edebilmiştir.

Akdeniz bölgesini kim işgal etti?

İtilaf devletleri Birinci Dünya Savaşına katılması için İtalya’ya Akdeniz ve Ege bölgesinde topraklar vaad etmişlerdi. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra İtalyanlar bu bölgelerde işgale başladılar. Önce 1919 yılının Mart ayında Antalya işgal edildi.

Ermenilerin işgal ettiği yerler nerelerdir?

Günümüzde eski Dağlık Karabağ Özerk Oblastı’nın bir bölümünü içeren Kelbecer rayonu dışında tüm rayonlar, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin eski rayonlarıyla aynıdır.

 • Kelbecer.
 • Laçın.
 • Kubadlı
 • Zengilan.
 • Cebrayıl.
 • Füzuli.
 • Ağdam.
 • Antalya’yı işgal eden itilaf devleti kimdir?

  İtalya 22 Mart 1919’da anlaşmanın 7. maddesini gerekçe göstererek tek taraflı olarak Antalya’yı işgal etti.

  Hatay kaç yıl Fransız işgalinde kaldı?

  Mondros Mütarekesi’nin hemen ardından düşman kuvvetleri tarafından ilk işgal edilen yer olan bölge, 20 yıl Fransız işgali altında kalmıştır.

  Yunanistan nereyi işgal etti?

  Nisan 1920’den sonra Yunan ordusu İzmir’den harekete geçerek, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Afyon’a kadar Batı Anadolu’nun büyük bir bölümünü de işgal altına almıştır.

  Fransız işgali ne kadar sürdü?

  Fransız işgali. İngilizlerin Antep’i işgali yaklaşık 1 yıl sürdü.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector