Adana Varda Köprüsü Ne Zaman Yapıldı?

Varda Köprüsü – Adana Osmanlı Hükümdarı 2. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak üzere 1907-1912 yıllarında inşa edilmiştir. Köprü 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğunda olup derin bir vadiyi birbirine bağlamaktadır.

Adana Alman Köprüsü ne zaman yapıldı?

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) mahallesi’nde bulunan, yöre halkı tarafından ‘Koca Köprü’ diye anılan köprü. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü olarak ya da 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinmektedir.

Adana Varda Köprüsü neden yapıldı?

Adana’da bulunan Varda köprüsü yüzyıllar öncesinde Osmanlı Devleti ve Almanya’nın anlaşması sonucunda inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti asker, yolcu ve eşya taşımak için Almanya ise petrol kaynaklarına hızlı ulaşmak için bu köprü inşa edilmiştir.

Varda Köprüsü ismi nereden gelir?

Varda Köprüsü’nün Hikayesi

Köprü inşa edilirken yukarıdaki işçiler mesafe ölçümü için aşağıya taş atarken aşağıdaki işçiler ise “Var daha-Var daha” diye bağırırlar. Zamanla bu deyiş kısalarak Varda ismini alır. Köprünün ismi Alman şirketinin kayıtlarında ise “Gavurdere Viyadüct” olarak geçmektedir.

Adana Taş Köprü kaç yıllık?

Roma İmparatorluk Dönemi’ne ait Taşköprü Adana’nın en önemli simgelerinden biridir. Adana Arkeoloji Müzesi’nde bulunan kitabesine göre 1700 yıllık olan köprü Roma İmparatorluk Dönemi’nde “Auxentios” adlı bir mimar tarafından yaptırılmıştır. Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü ünvanına sahiptir.

Adana Taş Köprü kim tarafından yapıldı?

Taşköprü’nün Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırıldığı ve Roma İmparatoru I. Justinianus zamanında ciddi şekilde onarıldığı aktarılmaktadır. Seyhan Nehri üzerinde bulunan, aslen 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor.

Kapikaya kanyonu nerede?

Karaisalı İlçesi sınırları içerisinde Kapıkaya Köyü’nde yer alan Kapıkaya Kanyonu, Adana’ya 72 kilometre, Karaisalı İlçe Merkezi’ne 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

See also:  Adana Festival Ne Zaman Bitiyor?

Varda köprüsünden tren geçiyor mu?

Bağdat Demir Yolu Projesi kapsamında Almanlar tarafından Toroslara dikilen Varda Köprüsünde her saat başı tren geçiyor bilgisini bulabildim sadece. Bilgisi olan varsa, yorum kısmına eklerse blog içeriğine ekleyebilirim. Köprüye Karaisalı ve Kapıkaya kanyonu tarafından giden biri 20 km diğeri 16 km olan 2 yol var.

Toros Ekspresi varda köprüsünden geçiyor mu?

Yüksekliği ve manzarası sebebiyle inanılmaz heybetli bir görüntüye sahip. Hacıkırı Viyadüğü ile öyle güzel bir bütünlük oluşturuyor ki, bakmaya doyamıyor insan. Köprü üzerindeki demiryolu, hala aktif olarak kullanılıyor. Demiryolu üzerinden, Adana-Konya arası hizmet veren Toros Ekspresi geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector