universite devamsizlik nasil ogrenilir?

Üniversitede devamsızlık nasıl hesaplanır? Üniversitelerde genel olarak devamsızlık hakkı dersin toplam saatinin %30’u olarak belirlenir. Yani bir öğrenci bir dersin %70’ine katılmak durumundadır.
Üniversitelerde yapmış olduğunuz devamsızlık genel olarak üniversite bilgi sistemine girilmekte ve e-öğrenci platformlarından yani ders kayıt işlemlerini yapmış olduğunuz öğrenci sayfalarından öğrenebilmektedir.

Üniversitede devamsızlık var mı?

Üniversitelerde genel olarak devamsızlık hakkı dersin toplam saatinin %30’u olarak belirlenmiştir. Yani bir öğrenci bir dersin %70’ine katılmak durumundadır. Aksi durumda ilgili dersten devamsızlık sebebiyle kalır.

Devamsızlıklar ne zaman girilir?

Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir. Lisede özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir.

Üniversitede ders devamsızlık hakkı nasıl hesaplanır?

Devam zorunluluğunuz ise %80 ‘dir. Örneğin haftada 3 saat olan bir derste yaklaşık 9 saat devamsızlık yapabilirsiniz. Yani bu dersten 14 hafta içerisinde devamsızlık hakkımız 3 hafta oluyor. Devam zorunluluğu bütün dersler için %80’dir.

Üniversitede devamsızlık nasıl silinir?

Madde 12- Devam-Devamsızlık, mazeret, izin, kayıt dondurma, kayıt silme ve sildirme işlemlerinin denetimi Fakültelerde Dekan, Yüksekokullarda Müdür tarafından yapılır.

Üniversitede devamsızlık sınırı kalktı mı?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile üniversitelerde devamsızlık sınırı kaldırıldı. 1 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazetede yayınlanacak.

Üniversitede rapor devamsızlık sayılır mi?

Öğrencilerin vermiş oldukları sağlık raporları, derslerinin devamına sayılmaz (Ankara Üniversitesi Eğitim-Öğretim Yönetmeliği “Madde 38/5”).

Lisede devamsızlıklar ne zaman girilir?

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

See also:  Izmir-Balıkesir Uşak Manisa Ve Gümüşhane'De Ne Yatakları Bulunur?

1 dönem devamsızlığı 2 dönem silinir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre birinci dönemde yapılan devamsızlık süresi, ikinci dönemde sıfırlanmaz tüm sene boyunca devam eder. Devamsızlık süresi tüm bir seneyi kapsamaktadır. Bir sene içinde 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü devamsızlık hakkınız var.

Devamsızlığı 10 gün olan kalır mı?

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.

Üniversitede devamsızlıktan kalınca ne olur?

Devamsızlıktan kaldıysan sınava girmene gerek yok. Seneye alttan alırsın ancak derslerin çakışması çok olası. Devamsızlıktan kaldığın için alttan alsan bile devam zorunluluğu devam edecek. Fazla dersten kalırsan dönem dersleri+ alttan dersleri almaya kredin yetmez.

1 dönem devamsızlık kaç gün?

Devamsızlık süresi özürsüz (raporsuz) olarak 10 gün, özürlü (raporlu) olarak 20 gün olmak üzere toplamda 30 gündür. Ancak aşağıda sayacağımız bazı özel durumlarda bu süre 60 güne kadar uzayabilir.

Yüzde 70 devam zorunluluğu kaç gün?

Döneminiz 15 haftadır. Bu ders dönemde 45 saat olmuş olur. 45in %70i ise 31.5 yapar. Yani dönem boyunca o derse 31. 5 saat devam etmek zorundasınız demektir.

Üniversite devamsızlık ne zaman silinir?

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre birinci dönemde yapılan devamsızlık süresi, ikinci dönemde sıfırlanmaz tüm sene boyunca devam eder. Devamsızlık süresi tüm bir seneyi kapsamaktadır.

Devamsızlık üniversite sınavını etkiler mi?

12. sınıf öğrencileri sorumlu olarak sınıf geçtiğinde üniversite sınavına girebilecek mi/diplomalarını alabilecekler mi? 12. sınıf öğrencilerinin başarısız veya sorumlu derslerinin olması üniversite sınavlarına girmelerinde herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector