Şüphesiz Ki Antalya Dünyanın En Güzel Yeridir Kimin Sözü?

Antalya’yı üç kez ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 6 Mart 1930’daki ilk ziyareti sırasında Lara Yolu üzerindeki Erenkuş Mevkii’nde denizi, sahilleri, karla kaplı Beydağları’nın manzarasını seyretmiş ve “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” demiştir.

Antalya Atatürk ne demiş?

Atatürk’ün ‘Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir.’ sözü de heykelin yanında kabartma olarak yer almaktadır.

Atatürk Antalya’da ne yaptı?

Bu amaçla Antalya’yı ilk olarak 6 Mart 1930’da ziyaret etmiştir. Atatürk, Antalya’ya ikinci ziyaretini 10 Şubat 1931’de günübirlik olarak gerçekleştirmiştir. Gazi, üçüncü ziyaretini denizyolu vasıtası ile gerçekleştirmiştir. 18 Şubat 1935’te Ege Vapuru ile Alanya’ya gelen Atatürk, buradan Antalya’ya geçmiştir.

Atatürk Antalya’ya neden geldi?

Antalya’nın ılık ikliminde bir hafta dinlenmeyi düşündü. 4 Mart 1930 günü, İzmir’den Aydın treni ile hareket eden Atatürk, 5 Mart 1930’da Aydın’a geldi. Aynı gün akşam Denizli’ye hareket eden Mustafa Kemal Isparta, Burdur ve ardından 6 Mart 1930 günü öğleden sonra,16.00’da Antalya’ya geldi.

5 MART NE günü Antalya?

Antalya Valiliği öncülüğünde; Kepez Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Antalya İl Müftülüğünün hazırladığı programlar kapsamında, çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. 5 Mart Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak olan; Kepez Belediyesinin düzenlemiş olduğu etkinlik

Atatürk maskı nerede?

Atatürk Maskı, Türkiye’nin İzmir şehrinde bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzünün beton kabartması olan heykeldir.

Atatürk Isparta ya ne zaman geldi?

6 Mart 1930 günü, Isparta’nın mutlu günlerinden birisi olması nedeniyle her yıl 6 Mart günü Atatürk’ün Isparta’ya gelişini anmak üzere kutlamalar yapılmaktadır.

Atatürk’ün Antalya’ya gelişi ne zaman?

6 Mart 1930 yılında Antalya’yı ziyaret eden ve ‘Hiç Şüphesiz ki Antalya Dünya’nın En Güzel Yeridir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin yıl dönümü coşkuyla kutlanacak.

See also:  Bursa Genelevi Ne Zaman Açıldı?

Atatürk Antep için ne dedi?

Atatürk teşekkür ederek: ‘Gaziantep güzel şehir, Gaziantep’liler vatansever, cesur ve çok çalışkandır. Bu şehir her hizmete layıktır.

Atatürk’ün en sevdiği meyve nedir?

Bunun yanında kavun, kavrulmuş tuzlu leblebi ve fıstık Atatürk’ün bir şeyler atıştırmak istediğinde ilk tercihleriydi. Akşam yemeğinden sonra gece geç saatlere kadar çalışan, kitap okuyan Atatürk, bu sırada karnı acıktığında yumurta tüketirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector