Konya Şivlilik Ne Zaman Dağıtılacak?

2022 yılında Şivlilik 2 Şubat Çarşamba günü fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak. KONYA ŞİVLİLİK KUTUSU NE ZAMAN DAĞITILACAK? Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre 100 bin çocuğa hediye verilecek.

Konya Şivlilik hediyesi ne zaman verilecek?

Şivilik başvurusu 1 Şubat itibariyle başladı, başvurular “sivlilik.konya.bel.tr” adresinden yapılacak.Şivlilik Günü olan 3 Şubat Perşembe günü hediyeler teslim edilecek. Konya Büyükşehir Belediyesi, bir Konya geleneği olan “Şivlilik” kültürünün yaşatılması için 100 bin çocuğa şivlilik hediyesi dağıtacak.

Konya Şivlilik 2022 ne zaman?

Şivlilik bu sene 2 Şubatta fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

Konya Şivlilik paketinde neler var 2022?

KONYA BÜYÜKŞEHİR 2022 ŞİVLİLİK 100 BİN HEDİYE KUTUSU İÇİNDE NELER VAR? İçinde; şeker, kuruyemiş ve kekin yanı sıra bir boyama kitabı, bir boya kalemi takımı, bir denge oyunu seti, bambu çubukları oyun seti, puzzle ve anlat lütfen oyun seti yer alan şivlilik hediyelerini alan çocukların mutlulukları yüzlerine yansıyor.

Sivlilik basvurusu ne zaman?

Belediye bu yıl şivlilik hediyesi sayısını yükselterek 100 bine çıkardı. Başvurusu kabul edilen 100 bin çocuğa şivlilik kutusu dağıtılacak. Yapılan açıklamaya göre, Konya şivlilik kutusu başvuruları 1 Şubat 2022 Salı günü saat 20.00 alınmaya başlanacak.

Konya Şivlilik çantası başvurusu nasıl yapılır?

KONYA BELEDİYESİ ŞİVLİLİK ÇANTASI İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR? Başvuru sahibinin doğum tarihi 01.01.2012 – 31.12.2017 tarihleri arasında olması gerekmektedir. Çocukların kimlik bilgileriyle yapılan başvurular kabul edilecek olup, anne-babaya ait kimlik bilgileriyle yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Sivlilik cantasi ne zaman gelecek?

KONYA ŞİVLİLİK KUTUSU BAŞVURUSU 2022

2022 yılı Şivlilik Çantası hediyesi başvurularının hangi gün ve saatte alınacağı da belli oldu. Konya Şivlilik başvuruları 1 Şubat 2022 Salı günü saat 20.00’de alınmaya başlanacak.

See also:  Bursa Abonman Kart Hangi Otobüslerde Geçerli?

Şivlilik Geleneği nereden gelmektedir?

Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı Devleti döneminde padişah II. Selim’den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir. Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler.

Şivlilik hangi illerde?

Şivlilik geleneği Konya yöresinde Regaip Kandili’nde kutlanır. Regaip Kandili gecesinde büyük bir ateş yakan aileler sabaha kadar ateşin etrafında etkinlik düzenler. Bu özel günde aileler kapılarının zillerini çalan çocuklara marketlerden aldığı gofret, şeker ve kuru yemişleri ikram eder.

Şivlilik çantasında ne var?

Belediye, üç ayların gelişi nedeniyle kutlanan ve bir Konya geleneği olan “Şivlilik” için Konyalı 20 bin çocuğa şivlilik çantası dağıttı. 10 Şubat saat 20.00’de “sivlilik.konya.bel.tr” adresinden başvuruda bulunan 5-10 yaş (2011-2016 doğumlu) arasındaki ilk 20 bin çocuk, şivlilik hediye çantasını almaya hak kazandı.

Şivlilik nerede kutlanacak?

İç Anadolu’da bulunan Konya’ya özgü olan şivlilik günü, üç ayların başlangıcında ve Regaib Kandili’nde asırlardır devam ettirilen bir gelenek.

Şivlilik de yasak var mı?

Konya Valiliği ‘Şivlilik’ ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Kültürel mirasın bir parçası olarak kutlanan şivlilik etkinliklerinin kalabalıklara sebebiyet vereceği ve Covid-19 salgını için risk oluşturabileceğinden 2021 yılı için etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesine, yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda

2022 şivlilik yapılacak mı?

Şivlilik geleneği Regaib Kandili’nden bir gün önce gece başlamaktadır. Kandil sabahı çocuklar kapı kapı dolaşıp evlerden şekerlemeler toplar. Şivlilik bu sene 2 Şubatta fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

2021 Konya şivlilik ne zaman?

2021 Şivlilik etkinliklerinin yasaklandığı Konya’da çocuklar maalesef derin bir hayal kırıklığı uğradı. Bu yıl yapılamayacak olan şivlilik ve fener alayı etkinlikleri için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’dan bir müjde geldi!

See also:  Antalya Yaşamak Için Nasıl Bir Yer?

Şivlilik de ne yapılır?

Regaib Kandili günü ise sabah erkenden kalkan çocuklar, gruplar halinde kapı kapı dolaşıp, şivlilik adı verilen şeker ve çikolata topluyor. Her aile bütçesine göre, bir gün öncesinden marketlerden aldığı, şeker, gofret, çikolata, cips ve kuru yemişleri, zillerini çalan çocuklara ikram ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector