Konya Fener Alayı Ne Zaman?

Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembe gecesi ve Regaip Kandili sabahı yapılan bu kutlamalara ‘ilk namaz’ adı da verilir. Bu yıl şivlilik, 2 Şubat Çarşamba günü fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

Fener alayı ne zaman olur?

Halk tarafından gündüzleri kutlanan zaferlere ‘Zafer Alayı’, geceleri yapılan kutlama gösterilerine ise ‘Fener Alayı’ deniliyordu. Her yıl Letonya’nın bağımsızlık günü olan 18 Kasım tarihinde halk tarafından 18 Kasım Fener alayı düzenlenir.

Konya fener alayı nedir?

Fener alayı, şivlilik gününden önce gerçekleşen bir etkinliktir. Şivlilik etkinlikleri için hazırlıklar kandilden 1 hafta önce başlamaktadır. Şivlilik gününden bir gün önce çocuklar fenerler yapıp, sokakları gezerek eğlenirler.

2022 şivlilik Cantasinda neler var?

Alınan bilgiye göre; hediye kutusunun içinde; şeker, kuruyemiş ve kekin yanı sıra bir boyama kitabı, bir boya kalemi takımı, bir denge oyunu seti, bambu çubukları oyun seti, puzzle ve anlat lütfen oyun seti yer alıyor.

Konya Şivlilik saat kaçta?

Çocuklar ve ailelerinin müzikaller, animasyonlar ve etkinliklerle gün boyu eğlenceli vakitler geçirebileceği Selçuklu Şivlilik Çocuk Festivali her gün 10.00- 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Alayı ne zaman 2022?

Osmanlı İmparatorluğu döneminde çocuklar fenerlerini çarşıda belirtilen ipe dizer ve bir nevi esnafa ve eşrafa Şivliliğin geleceğini haber ederdi. 2022 yılında Şivlilik 2 Şubat Çarşamba günü fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

Laterna Bayramı Nedir?

Bu iyi yürekli Martin, Almanya’da her yıl 11 Kasım’da yardımlaşmayı simgelemek amacıyla fenerli kutlamalarla anılır. Okullarımızda her yıl geleneksel olarak Fener Alayını (Laternenumzug) rengârenk fenerlerimiz, neşeli şarkılarımız ve etkileyici şiirlerimiz eşliğinde kutlarız.

See also:  Izmir Hortum Nerede?

Fener alayı nasıl olur?

Fener alayı, şivlilik gününden 1 gece önce başlayan bir etkinliktir. Fener alayında sokaklar, dükkanlar, ağaçlar ışıklar ve fenerler ile süslenir ve akşam olduğunda herkes fener alayı oluşturarak yürüyüş yapıp eğlencelere katılır.

Konya fener alayı etkinliği nerede?

Etkinlik Saati

Selçuklu Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen şivlilik ve fener alayı kutlamaları büyük ilgi gördü. Selçuklu Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirilen program; içerisinde fener, kuru üzüm ve kırık leblebinin bulunduğu şivlilik paketinin dağıtımıyla başladı.

Sivlilik hediyesinde neler var?

İçinde; şeker, kuruyemiş ve kekin yanı sıra bir boyama kitabı, bir boya kalemi takımı, bir denge oyunu seti, bambu çubukları oyun seti, puzzle ve anlat lütfen oyun seti yer alan şivlilik hediyelerini alan çocukların mutlulukları yüzlerine yansıyor.

Şivlilik Geleneği nereden gelmektedir?

Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı Devleti döneminde padişah II. Selim’den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir. Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler.

Şivlilik ne anlama gelir?

Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne “ilk namaz” adı da verilir.

Bilgehane kayıtları ne zaman 2022?

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Bilgehaneler’de 2022 yaz dönemi kayıtları 4-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sivlilik ne zaman gelir?

Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembe gecesi ve Regaip Kandili sabahı yapılan bu kutlamalara ‘ilk namaz’ adı da verilir. Bu yıl şivlilik, 2 Şubat Çarşamba günü fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

See also:  halit yerebakan hangi Гјniversite mezunu?

Şivlilik Şenliği nerede?

Toplam 5 gün sürecek festivalde çocuklara 100.000 Şivlilik Çantası hediye edilecek. Konya’nın Selçuklu İlçesinde günlerdir titiz bir çalışmayla hazırlanan ve özellikle çocukların heyecanla beklediği Şivlilik Festivali 2022 başladı.

Konya Şivlilik 2022 ne zaman?

Şivlilik bu sene 2 Şubatta fener alayı ile başlayacak. 3 Şubat Perşembe günü de çocuklar şivliliklerini toplayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector