Izmir Tire Nüfusu Ne Kadar?

Tire, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, batısında Torbalı ve Selçuk ilçeleri, güneyinde Aydın ili bulunmaktadır. Nüfusu 2021 yılı itibarıyla 86.758 kişidir.

İzmir ödemiş nüfusu ne kadar?

Ödemiş, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Kiraz ve Beydağ, batısında Bayındır ve Tire ilçeleri, kuzeyinde Manisa, güneyinde Aydın illeri bulunmaktadır. 2020 yılı nüfus verilerine göre toplam nüfusu 133.679’dir.

Tire kaç tane köyü var?

Tire’nin yüzölçümü 792 km² dir. Bir beldesi (Gökçen) ve 64 köyü bulunmaktadır. 2016 Yılı Nüfus Müdürlüğü verilerine göre toplam nüfusu 82100`dürr.

İzmir Tire’de kaç mahalle var?

TİRE MAHALLELERİ VE KÖYLERİ, İZMİR

İLÇE ADI TİRE MAHALLE SAYISI TİRE KÖY SAYISI
TİRE 88

İzmir Tire’de deniz var mı?

Tire’nin denize bağlantısı bulunmuyor. Burası daha çok bir kültür ve yeşil doğa rotası. Ünü çevreye yayılmış pazarı, Osmanlı zamanlarından kalma han ile camileri ve pek lezzetli mutfağı ile Tire, Ege’de gezilecek yerler listesinde en azından 2 ya da 3 günü hak ediyor.

Ödemiş’in nüfusu kaç 2022?

2021 – 2022 İzmir Ödemiş nüfusu ve nüfus özellikleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Böylece 2022 İzmir Ödemiş nüfusu kaç oldu? sorusu cevaplanmış oldu. TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre İzmir Ödemiş nüfusunun 132 Bin 769 kişi olduğu açıklandı.

İzmir’in en büyük ilçesi neresidir?

2021 nüfus sayım verilerine göre, en kalabalık ilçe Buca, nüfusu en az olan ise Karaburun ilçesidir.

Tire merkezde kaç mahalle var?

Tire Merkez semtinde toplam 16 mahalle bulunmaktadır.

Güme Dağları nerede?

İsmini Roma dönemindeki en küçük idari birim; Kome’den alan Güme Dağı, Tire’nin sırtını verdiği Aydın Dağları’nın bir uzantısı olup, 1307 metrelik Kömürcü Gediği geçişi ile derin vadilerle kaplı Aydın Dağları’nın arka dünyasına doğru geçit verir.

See also:  Izmir Bomba En Iyi Nerede Yenir?

İzmir’in Tire ilçesinde adı nereden geliyor?

Tire, daha sonra, giderek Hristiyan kültürünün hakim olduğu bir isarlık Köyü olarak adlandırdığımız bu kent, adını Bizans İmparatoru Arkadius’tan almıştır.

Tire kaç cami var?

Doğal güzellikleri, her salı düzenlenen pazarı, süt ürünleri ve tarihi değerleriyle bilinen Tire ilçe merkezinde ayakta olan 56 caminin 50’si, Osmanlı ve Beylikler dönemine ait. Bunlardan en önemlisi ‘Yavukluoğlu’ olarak da bilenen Yoğurtluoğlu Külliyesi (Camisi), Yavukluoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırıldı.

İzmir tire nin neyi meşhur?

Tire denince akla iğne oyalı örtüler, keçeler, tarih kokan sokaklaı, hanlar, camiler, türbeler, ünlü Salı pazarı, ot kavurmaları, karadutlu lor tatlısı ve meşhur Tire köftesi gelir.

Tire nasıl bir yer?

ilçedeki huzur hissedilmeye değer. etraf çok sakin. tireliler çayın yanında su da veriyorlar. tire köftesi yemek olarak tercih edilebilir. sokaklarında dolaşarak göğüs terasınızı genişletebilir, ferahlayabilirsiniz. izmir merkeze yaklaşık 100 km uzaklıktadır ve bu da 1,5 saat yolculuğa tekabül etmektedir.

Tirede ne var?

Tire’de Gezilecek Yerler

 • Tire Pazarı Tire Pazar Esnafı
 • Derekahve. Doğa Harikası Derekahve.
 • Tire Kent Müzesi. Tire Kent Müzesi Bahçesi.
 • Ali Baba Türbesi. Ali Baba Türbesi Ziyareti.
 • Tire Müzesi. Tire Müzesi Girişi.
 • Kaplan Köyü Eşsiz Doğa Harikası Kaplan Köyü
 • Necip Paşa Kütüphanesi.
 • Kaystros Kaya Mezarları
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector