Izmir Bayındır Nereye Bağlı?

İzmir’in 78 km doğusunda yer alan Bayındır’ın yüzölçümü 548 km2’dir. İlçenin kuzeyinde Kemalpaşa, batısında Torbalı, güneyinde Tire, doğusunda Ödemiş ilçeleri, kuzeydoğusunda Manisa ilinin Turgutlu ilçesi bulunmaktadır.

İzmir bayındır nasıl bir yer?

Bayındır, İzmir ilinin güneydoğusunda küçük menderes havzasında yer alır. İzmir’e uzaklığı 79km’dir. Toplam 588 km2’lik yüzölçümüyle İzmir ilinin % 4,91’sini kaplar. İlçe merkezi hükümet konağının bulunduğu yer itibariyle denizden yüksekliği 86m’dir.

İzmir Bayındır ın kaç tane köyü var?

Toplam 37 köy bulunmaktadır.

Bayındır ne zaman ilçe oldu?

Bayındır önceleri bir nahiye merkezi iken 1871′ de Belediye, 1875′ de ilçe merkezi haline gelmiştir. İlçe 30 Mayıs 1919 yılında Yunan işgaline uğramış ve 2.5 yıllık işgalden sonra 4 Eylül 1922 de kurtarılmıştır.

Bayındır’da deniz var mı?

İlçenin doğal göl, baraj ve gölet rezervuarları bulunmamaktadır. En önemli akarsuyu ilçenin güneyinde doğu-batı doğrultusunda uzanan ve Ege Denizine dökülen Küçük Menderes nehridir. Ayrıca ilçenin kuzeyinden güneye doğru inen kışın yağmur sularının toplandığı dere yatakları vardır.

Bayındır Ne Meşhur?

ÇİÇEK VE BAYINDIR

Masalları andıran bu güzel kentte, adeta insanlarının ruhuna işlemiştir çiçeklerin güzelliği ve zarafeti. Gelelim yemeklerine, leziz uluk katmeri, yöresel keşkek, köy ekmeği, pişmiş turşu, ada pilavı, Bayındır usulü tarhana, otlu pide ve muhteşem patlıcan balığı sadece alternatiflerinizden bir kaçı.

Bayındır’da Ne Meşhur?

Bayındır`da Görülmesi Gereken Yerler Var!

 • bayındır kaplıcaları
 • Hoca Sinan Camii.
 • Eskici Dede Türbesi.
 • Ovacık Milli Parkı
 • Eski Çıplak Köyü
 • bayındır çiçek festivali.
 • Bayındır kaç mahalle var?

  Bayındır ilçesinin toplam 59 mahallesi bulunmaktadır. En büyük mahallesi ise Sadıkpaşa Mah. ‘sidir.

  Otuzbirler köyü nerede?

  Hisarlık, İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı bir mahalledir. Otuzbirler köyü bu mahallede konumlanmıştır.

  See also:  Izmir Gaz Faturaları Nereye Ödenir?

  Bayındır Yakapınar Alevi mi?

  Bayındır’ın Alevi köylerinden olan Yakapınar’ın eski ismi Uladı imiş. Daha sonra değiştirilip Yakapınar adı verilmiş. Neyse ki, hemen köyün ilerisinde ovaya doğru akan Uladı Deresi eski ismini hala korumaya devam ediyor. Yakapınar Köyü vadinin sonunda yer alan son derece bakımlı mezarlığı ile dikkat çekiyor.

  Bayındır Çiçek Festivali 2022 ne zaman?

  Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali 05-08 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecektir.

  Izmir Bayındır Çiçek Festivali ne zaman 2022?

  Bayındır Çiçek Festivali 5 – 8 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. İzmir ve Ege Bölgesindeki Yeni Etkinliklerden Haberdar Olmak İçin TELEGRAM Kanalımıza Katılın veya Instagram Hesabımızı Takip Edin.

  Bayındır ismi nereden gelir?

  Bayındır ilçe merkezinde Bizanslılar döneminde yerleşimin bulunduğu ancak Selçukluların gelişi ile Orhan Gazi tarafından 14. yüzyılın başlarında 24 Oğuz boyundan Üçoklar’ dan biri olan Bayındır Türkmen Boyunun kendi adı ile yeni bir yerleşim oluşturduğu bilinmektedir.

  Antalya Bayındır nasıl bir yer?

  Yaylası Antalya iline 150 km, Kaş ilçesine 7 km uzaklıktadır.Sahili Antalya’ya 150 km kaş ilçesine sınırdır.Mahallenin yaylası Akdağların eteklerindedir. Sahili denize sıfır, Kaş ilçe merkezine sınırdır. Mahallenin önemli büyük çakıl plajı ve gemilerin fırtınalarda sığındığı liman ağzı koyu vardır.

  İzmir’in hangi ilçelerinde deniz var?

  İzmir’de Denize Girilecek Yerleri Özetlemek Gerekirse:

 • Karaburun, Akvaryum Plajı
 • Çeşme, Ilıca Plajı
 • 3. Seferihisar, Akkum Plajı
 • Urla, Demircili Köyü, Melengeç Plajı
 • Çeşme, Dalyan, Kocakarı Plajı
 • Çeşmealtı, Mavi Plaj.
 • 7. Urla, TCDD Kampı
 • 8. Eski Foça, Halk Plajı
 • İzmir hangi denize yakın?

  Aşırı sıcak havasıyla da oldukça popüler sayabileceğimiz İzmir’in sakinlerini şanslı kılan şey ise, Ege Denizi. 629 km uzunluğunda kıyı şeridinin her bir noktası ayrı çekiciliğe sahip şehir, havalar ısındığı gibi yerli – yabancı turistlerin akınına uğruyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector