cap ne demek universite?

Çift Anadal Programı (ÇAP), lisans öğrencilerine iki farklı lisans dalından mezun olma şansı sunuyor. Öğrenciler ÇAP ile bir anadal diploma programı ve ikinci bir anadal diploma programının her ikisinden de diploma alma olanağına sahip oluyorlar.

ÇAP yapmak nasıl olur?

Çift Anadal ve Yandal yapmak isteyen öğrenci, ikinci olarak seçtiği anadal diploma programına, esas bölümünün en erken üçüncü yarıyılının başında, en geç dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, üniversitelerin ilan ettiği tarihte istenilen belgeler ile birlikte başvurabilir.

Çift anadal kaçıncı sınıfta yapılır?

Öğrenci ikinci anadal diploma programına, anadal diploma programının en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılının başında başvurabilir.

ÇAP yapmak ücretli mi?

Devlet üniversitelerinde ÇAP yapmak ücretsizdir. Vakıf (Özel) Üniversitelerinde okula göre değişmekle beraber kimi okul ücretsiz imkan sunabilmektedir, kimi okul öğrencinin burs ücretine eş değer ücretle sunabilmektedir, kimi okul ise tam ücret veya belirlediği ücret miktarı ile ücretlendirebilmektedir.

Çift anadal kaç yıl sürer?

Hatta birbirine yakın alanlarda çift anadalı toplam 4 yıl içinde bitirmek mümkündür, fakat bu 4 yıl son derece yoğun geçecek ve ÇAP dışı faaliyetlere pek zaman ve enerji bırakmayacaktır. ÇAP yapan öğrenci mezuniyetini çok geciktirmemek için her dönem fazla ders alırsa tüm notlarının düşmesi de olasıdır.

Çift anadal yapmak için ne gerekir?

Öğrencinin çift anadala başvurabilmesi için, başvurduğu döneme kadar devam ettiği anadal programında almakla yükümlü olduğu tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, ağırlıklı genel not ortalamasının en az 3,50 olması ve anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibariyle en üst %20’de bulunması gerekir.

Hangi bölümlerde çift anadal var?

FAKÜLTE BÖLÜM / PROGRAM ÇİFT ANADAL YAPABİLECEK BÖLÜMLER
FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ Biyoloji Arkeoloji
FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Matematik Elektrik Elektronik Mühendisliği
İşletme
See also:  Izmir Karabağlar Elektrik Kesintisi Ne Zaman Gelecek?

2 yıllık bölüm okurken çift anadal yapabilir mi?

Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, daha önce lisans programları arasında yapılabilen çift anadal uygulaması artık önlisans programları arasında da yapılabilecek. Ayrıca bir lisans öğrencisi önlisans programlarında da çift anadal yapabilecek.

Yandal kaçıncı sınıfta yapılır?

Öğrenci kayıtlı olduğu anadal programının en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılın başında yan dal başvurusu yapabilir.

Yan Dal kaç yıl sürer?

Yan Dal Programına katılan öğrencilerden normal öğretim süreleri (4 yıl) içinde ve normal öğretim dönemlerinde aldıkları YDP dersleri için ücret alınmaz. Bu sürelerin dışındaki dönemlerde ve Yaz Okulunda alınan YDP dersleri için ücret alınır.

Yan Dal ücretli mi?

Yandal öğrenimi yapan öğrencilerden ek ücret alınmaz.

ÇAP yaparken dersler çakışır mı?

Anadal Programı ile ÇAP Programınız aynı öğretim türünde ise (Normal Öğretim-İkinci Öğretim) anadal derslerinizle ÇAP derslerinizin ders programınızda çakışması ihtimali vardır. Bu durumda sistem size çakışma ile ders vermeyecektir. Çakışan ÇAP derslerinizi bir sonraki yıla bırakınız.

Hukukta çift anadal var mı?

Başka bir programda öğretim gören öğrenciler genellikle Hukuk, Eczacılık, Tıp ve Diş Hekimliği gibi alanlar için Çift Anadal ve Yandal programlarına başvuruda bulunamıyorlar.

ÇAP yapmak mantıklı mı?

Çift anadal programına dahil olmak size farklı bakış açıları kazandırdığı gibi iş hayatında rakiplerinizden bir adım önde olmanızı da sağlayacaktır. Rakiplerinize kıyasla daha donanımlı oluşunuz, farklı alanlarda uzmanlığa sahip olmanız işverenler için sizin her zaman daha değerli olmanız anlamına gelir.

Çift anadal ve Yandal arasındaki fark nedir?

Çift Anadal ve Yandal Arasındaki Fark Nedir? Farklardan en barizi en göze batanı diploma konusu Çift Anadal Programında ikinci bir diploma alabiliyorken, Yandal Programında böyle bir olanak tanınmıyor. Üstelik seçtiğiniz bölümün derslerini yine seçtiğiniz şekilde sınırlı sayıda alabiliyorsunuz.

See also:  Izmir Tabip Odası Başkanı Kim?

Çift anadal ve Yandal aynı anda yapılabilir mi?

Aynı anda birden fazla çift anadal programına veya aynı lisans programında hem ikinci anadala hem yan dala kayıt yapılması mümkün değildir. Ancak, aynı anda farklı lisans programlarında ikinci anadala ve yan dala kayıt yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector