Bursa Zeyniler Köyü Nerede?

ZEYNİLER KÖYÜ NEREDE? Zeyniler Köyü, Bursa kentinin Yıldırım ilçesinde yer almaktadır. “Beşevler Köyü” olarak da bilinen bu sevimli köy Yıldırım ilçesinin Teferrüç mahallesine 3 kilometre uzaklıktadır.
Zeyniler, Türkiye’nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı küçük bir mahalle. Yıldırım ilçesi’nin Teferrüç mahallesine 3 km. mesafede küçük bir yerleşim yeridir; ‘Beşevler Köyü’ olarak da bilinir.

Bursadan Zeyniler köyüne nasıl gidilir?

Bursa’dan Zeyniler Köyüne ulaşım sağlamak için dilerseniz toplu taşıma aracı dilerseniz özel araç kullanmayı tercih edebilirsiniz. 15/B ve G/4-T otobüs hatlarıyla Yıldırım Bölgesi’ndeki Zeyniler Köyüne kolaylıkla gidebilirsiniz. Eğer teleferik ile bu köye gitmeyi planlıyorsanız Teferrüç durağında inebilirsiniz.

Çalıkuşu Zeyniler köyü nasıl bir yer?

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan Zeyniler Köyü, küçük ama bir o kadar da şirin ve sakin bir mahalledir. Beşevler Köyü olarak da bilinen Zeyniler’i birçok kişi Reşat Nuri Güntekin’in ünlü romanı Çalıkuşu sayesinde tanımaktadır.

Zeyniler köyüne hangi otobüs gidiyor?

Bu Otobüs hatları Zeyniler yakınından geçiyor: 15/B, G/4, G/4-T.

Çalıkuşu hangi köyde geçiyor?

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Teleferik Mahallesi’ne yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta, Uludağ’ın eteklerinden Bursa manzaralı dik yolları geçtikten sonra ulaşılan mahalle, romanda Feride’nin gönüllü gittiği ‘sürgün yeri’ olarak geçiyor.

Feride Polat Kimdir?

Feride Polat, Türkiye’nin ünlü roman ve bu romandan uyarlanmış film ile tanıdığı Çalıkuşu Feride’nin ta kendisi. Çalıkuşu Feride, 1892 yılında Kuzey Kafkasya’daki Ahıska’dan göç eden İsmail Özkaya’nın kurduğu Zeyniler köyünde dünyaya gelmiş.

Zeyni Baba Türbesi nerede?

Mezarı da Bursa’da bulunuyor. Yıldırır, köyün tarihi konusunda da şu bilgileri veriyor: -1800’lü yıllarda Rusya’dan önce Kars’ın Posof ilçesine daha sonrada Bursa’ya göç eden Ahıska Türkleri’nin kurduğu bir köy Zeyniler. Burası Zeyniyye dergahı dervişlerinin ibadet, tefekkür için çıktıkları dinlenme yeri.

See also:  Izmir Kordon Boyuna Nasıl Gidilir?

Çalıkuşu Feride nerede öğretmenlik yaptığı yerler?

Reşat Nuri Güntekin’in 1922’de yazdığı Çalıkuşu romanının başkarakteri Feride’nin öğretmenlik yaptığı yer olarak bilinen Bursa’daki Zeyniler Mahallesi, sonbaharda ziyaretçilerine adeta görsel şölen sunuyor.

Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu B neresi?

B… ise, Bursa’dır. Yazar, her ne kadar bu bölgenin adını yazmaktan kaçınsa da, Feride’nin buradan atandığı Zeyniler Köyü’nü ismiyle birlikte ifade eder. Zeyniler Köyü Bursa’ya bağlı bir köy olduğu için, B…’nin de başka bir yer olma ihtimali yok gibidir.

Bursadan Mudanya’ya hangi otobüsle gidilir?

Bursa il merkezinden Mudanya ilçe merkezine gitmek isteyen yolcular, F/3 hat numaralı otobüse binebilirler. Ayrıca il merkezinden Mudanya ilçe merkezine giden minibüsler de yer almaktadır.

Bursa Terminal hangi Otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali yakınından geçiyor: 38, F/1, H/1.

Bursa Gemlik hangi Otobüs gider?

Gemlik~Bursa Otobüsü konumuna en yakın duraklar ile Otobüs hatları

 • 101. Gemlik – Merinos İstasyonu.
 • 102. Kurşunlu – Merinos İstasyonu.
 • 105. Gemlik – Uludağ Üniversitesi.
 • 401. Terminal – Orhangazi.
 • Çalıkuşu hikayesi gerçek mi?

  Gerçek hikâyesi

  Romanın gerçek bir hayat hikâyesine dayandığı ve romanda adı geçen öğretmen Feride’nin, Zeyniler köyünde öğretmenlik yapan Feride Polat olduğu söylenmektedir. Kuşadası’nda bir ev restore edilerek kültür merkezi haline gelmiştir.

  Çalıkuşu ç ne demek?

  Çalı kuşu, baş kısmı kırmızı ve çalılık bölgeleri seven bir kuş anlamına sahiptir. TDK’ya göre de, kuş türü anlamındadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector