Bursa Domatesi Nasıl Yetiştirilir?

Domates yetiştiriciliği için, ticari gübrelerin dışında, dekara önerilen ahır gübresi 3-5 tondur. Bu miktar ahır gübresi hiç olmazsa iki üç yılda bir defa tarlaya verilmelidir. Örneğin Bursa ve civarında yapılan domates yetiştiriciliğinde ahır gübresinin hiç veya yok denecek kadar az kullanıldığını görmekteyiz.

Bursa domatesi ne zaman ekilir?

Tohumların Ocak-Nisan ayları arasında ekimi yapılır. Tohumlar sıra arası 13-15 cm, sıra üzeri 1-1,5 cm olacak şekilde, 1-2 cm derinliğe ekilir ve m²’ye 2-3 gr tohum olacak şekilde hesaplanır. Domates Fideleri, 3-4 gerçek yapraklı olduğunda seyreltilirler.

Domatesin verimini artırmak için ne yapmalı?

Dekara 40 kg, taban gübresi 20 potasyum sülfat gübresi kullanılması gerekmektedir. Domates veriminin yüksek oranda olması için gübreleme önemli olmaktadır. Düzenli sulamalarda domatesin çatlamasına önlem alınmaktadır. Bu şekilde, ürün verim ve kalitesi artmaktadır.

Tarla domatesi kaç günde yetişir?

Dikim işleminden birkaç saat önce (13-15 saat), bitkilere su verme durdurulur ve su tekrar dikim işleminden hemen sonra verilir. Domates üreticileri dikim işleminden önce, fideleri 30-50 gün boyunca tohum yataklarında bekletirler. Üreticiler 3-6 haftalık fideleri dikmeyi tercih ederler.

Domates fidesi kaç günde bir sulanır?

Düzenli olarak sulanması gereken aralık genellikle 3 gün olarak kabul edilir. Bu aralıklı sulama domatesin rutin gereksinimini karşılamak için yeterlidir.

Hangi ayda domates tohumu ekilir?

Domates tohumu için en çok verim alınabilecek ve en ideal aylar, Ekim aylarının Mart, Nisan ve Mayıs ayları olduğu biliniyor. Domates, yaz aylarında ekilmesi gereken bir yaz sebzesidir.

Domates fidesi en geç ne zaman dikilir?

Domates tohum ekimi şubat-mart aylarında yapılır. Domates fideleri ise, Mart, Nisan-Mayıs aylarında toprak tavlı iken dikilmelidir.

Domates hangi gübreyi sever?

Azot

See also:  Izmir 37. Noter Nerede?
 • Üre. Üre bitki tarafından direkt olarak kullanılamaz.
 • Amonyum. Amonyum toprak partikülleri tarafından kolayca bağlanır ve aşınımlara karşı daha dayanıklı hale getirir.
 • Nitrat. Bitkiler toprağa uygulanan nitratı direkt olarak alırlar.
 • Domateste Sülfat ve Klor Formundaki Azot.
 • Azot İçerikli Özel Bitki Besleme.
 • Patlıcan verimi nasıl artırılır?

  Patlıcan tohumu gübrelemeyi çok sevmektedir. Patlıcan yetiştirilecek toprağın dikimden önce dekara 4 veya 6 ton ahır gübresi verilmesi gerekmektedir. Diğer yardımcı olarak dekara fosforlu ve azotlu gübreler verilmesi gerekmektedir. Ancak, yarısı dikim esnasında verilmesi gerekmektedir.

  Bitki verimi nasıl artırılır?

  TARIMDA VERİMİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

  1. Toprak, tarımsal üretimde oldukça önemli bir unsurdur.
  2. Öncelikle kıraç alanlarda ve yağışın az olduğu yerlerde ekim nöbetine uyulmalıdır.
  3. Bitki artıklarının yakılması önlemeliyiz.
  4. Erozyona karşı mutlaka önlem alınmalıdır.
  5. Tarla işlemi trafiğini mümkün olduğunca azaltın.

  Tarla domatesi hangi ayda çıkar?

  Şubat ayından başlayıp Temmuz veya Ekim ayları arasına kadar hasat devam edilmektedir. Domates hasadı hangi ay yapılmaktadır? Tarlada yetiştirilen domates tohumu ekiminden hasada kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Fide dikiminden hasada kadar 60 veya 80 günlük dönemden geçmektedir.

  Domates ne kadar sürede meyve verir?

  6. adım: Yaklaşık 3 ay sonra çiçeklenecek olan domates bitkinizi gübreleyerek verimli bir şekilde domates elde edin. Domates bitkileriniz tüm bu aşamaları eksiksiz olarak uyguladığınız takdirde yaklaşık 3 ay gibi bir sürede çiçeklenmeye başlayacak, hemen ardından da meyve oluşacaktır.

  Domatese çok su verilirse ne olur?

  Fazla su, bitkilerin gövdelerinde kalınlaşmaya ve yapraklarında genişlemeye neden olur.

  Domates ne zaman sulanmaz?

  Domates bitkisi nemi sever, su noksanlığında üst yapraklar kıvrılır. Çok nemli, ağır topraklarda ise bitkiler hastalık ve zararlılara karşı hassaslaşır. İlk meyve verimi başlayıncaya kadar fazla sulamadan kaçınılmalıdır. Çiçeklenme döneminde yaşanılacak nem eksikliği verimi olumsuz etkiler.

  See also:  5 Sınıflara Okul Ne Zaman Açılacak?

  Domates fidesi ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

  Fide ekildikten sonra yapılması gereken en önemli şey bunu sulamak olarak bilinir. Haftada 1 ila 2 gün sulama işlemi yapılması gerekir. Serin olan saatlerde sulamak daha uygun olur. Hasar döneminde de sulama işlemi aza indirilebilir.

  Sebze Fidesi kaç günde bir sulanır?

  Fideler tutana kadar bir iki kez sulama yapılır. Daha sonra ilk meyveler görülene kadar mümkünse sulama yapılmamalıdır. Eğer çok kurak giderse bu devrede de bir iki sulama yapılabilir. Normal sulamaya yörelerin iklim koşullarına göre değişik zamanlar da başlanır ve 7 ile 12 gün aralar ile sulamalar yapılır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Adblock
  detector