Antalya Ve Side Müzesi’Ni Kim Kurdu?

Side Müzesi
Konum Manavgat, Antalya, Türkiye
Koordinatlar 36°46′05.0″K 31°23′26.7″D
Tür Arkeoloji müzesi
Kurucu Arif Müfid Mansel

Side Müzesi Müdürü kim?

Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, yazıların bulunduğu eserlerin fotoğrafını sosyal medyadan paylaşarak tepki gösterdi.

Side yi kim kurdu?

Ticaret ve liman kenti olarak tanınan Side Antik Kenti kalıntıları üzerinde XX. yüzyıl başlarında Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur. Bir yarımada üzerine kurulmuş olan Side, diğer Pamfilya kentlerinde olduğu gibi şehrin ana kapısından başlayan bir anıtsal cadde boyunca uzanmaktadır.

Antalya Side nereye bağlı?

Manavgat ilçesine bağlı olan Side’nin, Antalya ilinin doğusunda ve ile yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta olması, Side nerede sorusuna cevap arayan gezi adayları için bir cevap olabilir.

Side Antik Kenti kaç yılında yapıldı?

M.S. 2 yy. olarak tarihlendirilen Antik Side kenti, Antik Pamfilya bölgesinin beş önemli kentinden biridir. Pamfilya ( Pamphylia) bölgesinin doğal limanı sayılmış, Antalya kuruluncaya kadar bölgedeki tek liman olma özelliğini korumuştur.

Side müzesinde neler var?

Müze koleksiyonunda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler yer alıyor Sergilenen eserler arasında büyük çoğunluğu Side Antik Kenti kazılarında açığa çıkan heykel, torsa portreler, kabartmalı lahit ve ostotekler, mezar stelleri, Grekçe ve Side dilindeki yazıtlar, sunaklar, amphoralar, arşitravy friz sütun,

Side Antik Kent kim tarafından yapılmıştır?

Ptolemaioslar’ın (301-215). MÖ 215’ten sonra da Suriye Krallığı’nın denetimi altına girmiştir. MÖ 2. yüzyılda Ptolemaioslar’ın güçlü savaş ve ticaret filoları sayesinde en parlak dönemini yaşayan kent, bu sürede imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilmiştir.

Side Apollon Tapınağı kaç yıllık?

ANTALYA: Antik Side’nin sütunlu caddesinin sonundaki meydanda bulunan yaklaşık 2 bin yıllık Apollon Tapınağı, gökyüzüne doğru uzanan mermer sütunlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerine çok sayıda mimari kalıntıyı rahatlıkla izleme imkanı sunuyor.

See also:  Kocaeli Bursa Maçı Hangi Kanalda?

Side ismi nereden gelmiştir?

Nar anlamına gelen “Side” ismini Anadolu’nun en eski halkının dili olan Luviceden almıştır. Nar Anadolulu bir tanrıça olan bereket tanrıçası Kybele’nin simgesidir.

Side Apollon Tapınağı nasıl yapıldı?

Tapınak üzerinde Korint başlıklı sütunlar bulunmaktadır. Bizans bazilikasının tam ortasında kalan Apollon Tapınağı’nın bir kısmı bazilika yapımında kullanılmak için sökülür. Roma düzeninde ve peripteros planına uygun biçimde yapılandırılan bu tapınağın büyük sütunlarından bazıları restore edilip yerlerine konmuştur.

Antalya Side otobüsleri nereden kalkıyor?

Antalya İl Merkezinden Side’ye Ulaşım

Antalya il merkezinden Side’ye ulaşımlar Antalya Otogarı’ndan her yarım saatte bir hareket eden Manavgat minibüsleriyle yapılmaktadır. Manavgat minibüsleriyle Manavgat Otogarı’na ulaştıktan sonra buradan Side dolmuşları ile beldeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Side nerede kaliyor?

Side Antalya ilinde yer almakta olup, Side Manavgat ilçesine bağlıdır.Side haritası konumu ise 36° 45′ 59.9976” Kuzey ve 31° 23′ 20.0004” Doğu gps koordinatlarıdır. Side bağlı olduğu Manavgat ilçe merkezine 5 kilometre mesafe uzaklıktadır. Side semtinin Antalya şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 62 kilometredir.

Side nasıl bir yer?

Side ise Antalya’nın en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Side ilçesinde çok sayıda turistik tesis ve 5 yıldızlı oteller yer alıyor. Yazın gelen yerli ve yabancı turistler ilçenin nüfusunun yaz aylarında artmasını da sağlıyorlar.

Side Antik Tiyatro kaç yıllık?

Side Antik Tiyatro tarihine bakıldığı zaman M.S 2. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir. Side Antik Kenti’nin merkezinde yer alan tarihi yapı Roma mimarisi geleneğine göre inşa edilmiştir.

Side Antik Kent ne zaman kapanıyor?

Antik Kentte, Side Müzesi ve Antik Tiyatro dışındaki ziyaretler ücretsizdir. Side Müzesi 25, Antik Tiyatro 45 TL karşılığında ziyaret ediliyor. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08:30-19:30, 03 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08:30-17:30 saatleri arasında haftanın istediğiniz günü ziyaret edebilirsiniz.

See also:  Şanlıurfa Halk Eğitim Merkezinde Hangi Kurslar Var?

Side Antik Kent hangi günler açık?

Side Antik Kenti Ziyaretçi Saatleri

15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında açılış saati 08:30 kapanış saati 19:30 olarak belirlenmiştir. 03 Ekim ile 14 Nisan tarihleri arasında açılış saati 08:30 kapanış saati 17:30 olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adblock
detector